В Україні продовжують на законодавчому рівні приводити систему громадського здоров’я до європейських стандартів.
Комітет Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування запропонував парламенту розглянути у першому читанні законопроєкт № 13205 щодо державного контролю за дотриманням вимог санітарного законодавства.
Про це повідомив один з його авторів, очільник профільного Комітету, народний депутат від «Слуги Народу» Михайло Радуцький.
Документ вносить, зокрема, наступні зміни:
Парламентар нагадав, що у 2022 році парламент ухвалив закон про систему громадського здоров’я. Замість застарілої СЕС почала діяти оновлена система епідеміологічного нагляду на базі 25 регіональних Центрів контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ).
За його словами, наразі вона стабільно працює в умовах війни та реагує на надзвичайні ситуації, як, наприклад, на підрив ворогом дамби Каховської ГЕС. Але на відміну від старої СЕС, нова система громадського здоров’я не проводила перевірки, а працювала над профілактикою та прогнозуванням виникнення загроз.
«Закон прямо не уповноважив жоден державний орган проводити інспекції господарської діяльності за дотриманням санітарного законодавства. А це, своєю чергою, ускладнює оперативне реагування на глобальні загрози для громадян як-от розповсюдження інфекційних хвороб, наприклад, COVID-19», – резюмував народний депутат.
Він уточнив, що законопроєкт визначає державний орган, який здійснюватиме контроль у сфері епідеміологічного нагляду. Також пропонується чітке розмежування між санітарним контролем та епіднаглядом.
Крім того, МОЗ та профільний Комітет працюють над розробкою двох законопроєктів, які деталізують закон про систему громадського здоров’я: про біологічну безпеку та біозахист і про захист населення від інфекційних хвороб.
«Слуга Народу»