Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Змінами до Положення про ДПС посилено відповідальність служби та працівників

23.10.2024 51 0 0

КМУ постановою від 18.10.2024 № 1185 уніс зміни до Положення про Державну податкову службу України. 

Про це зазначила Н. Южаніна. 

Зокрема, передбачено право ДПС отримувати від НБУ інформацію щодо дотримання встановлених НБУ граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, а на підставі рішення суду – інформацію про обсяг та обіг коштів на рахунках, договори боржника про зберігання цінностей або надання йому в оренду індивідуального банківського сейфа. 

Право отримувати таку інформацію у ДПС з’явилося після прийняття Закону від 09.05.2024 № 3706 -ІХ щодо вивезення за межі України товарів у режимі експортного забезпечення і закріплено в пп. 20.1.5 Податкового кодексу. 

Закон від 21.06.2018 № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» (ст. 11) визначає органами валютного нагляду НБУ та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику (ДПС). 

Під час проведення перевірок з питань дотримання вимог валютного законодавства органи валютного нагляду мають право вимагати від агентів валютного нагляду (банків, фінансових небанківських установ і поштових відділень) та інших осіб, які є об’єктом таких перевірок, надання доступу до систем автоматизації валютних операцій, підтвердних документів та іншої інформації про валютні операції, а також пояснень щодо проведених валютних операцій. 

Важливо, що інформація, яка збирається про банки та(або) клієнтів банків становить банківську таємницю, про небанківські фінансові установи та операторів поштового зв’язку, є інформацією з обмеженим доступом. 

Також встановлено, що органи валютного нагляду обмінюються інформацією щодо виявлених порушень валютного законодавства, але їх посадові особи зобов’язані запобігати розголошенню комерційної таємниці та іншої інформації, доступ до якої є обмеженим та яка стала їм відомою під час здійснення ними своїх повноважень.  

За розголошення такої інформації органи валютного нагляду та агенти валютного нагляду, їх посадові особи несуть відповідальність, передбачену законодавством України. 

Яка це відповідальність? 

Згідно зі ст. 232 Кримінального кодексу умисне розголошення комерційної, банківської таємниці або професійної таємниці на ринках капіталу та організованих товарних ринках карається штрафом від 1 000 до 3 000 НМДГ (від 17 000 до 51 000 грн) або пробаційним наглядом на строк до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. 

Н. Южаніна


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали