Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чи зареєструють ПН, якщо документи були надані до анулювання платником ПДВ

18.06.2024

Чи будуть зареєстровані в ЄРПН податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних (далі – ПН/РК), реєстрацію яких було зупинено, якщо на дату прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), статус платника ПДВ постачальника анульовано, а документи для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН платником надано до дати анулювання?

Правові основи обкладення ПДВ установлено розд. V та підрозд. 2 розд. XX Податкового кодексу (далі – ПК).

Відповідно до абзацу першого п. 201.10 ПК при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку – продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти ПН, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

Датою та часом надання ПН та/або РК в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції (абзац дев’ятий п. 201.10 ПК).

Пунктом 201.16 ПК передбачено, що реєстрація ПН/РК в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених КМУ.

Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН затверджено наказом Мінфіну від 12.12.2019 № 520, зареєстрованим в Міністерстві юстиції 13.12.2019 за № 1245/34216 (далі – Порядок № 520).

У разі зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН (п. 4 Порядку № 520).

Письмові пояснення та копії документів, зазначені у п. 5 Порядку № 520, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного в ПН/РК (абзац перший п. 6 Порядку № 520).

Відповідно до п. 2001.1 ПК система електронного адміністрування ПДВ (далі – СЕА ПДВ) забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку, зокрема, суми податку, на яку платники мають право зареєструвати в ЄРПН ПН та РК (далі – реєстраційна сума), а також суми податку, що містяться у складених та отриманих ПН та РК, зареєстрованих в ЄРПН.

Формула, за якою здійснюється обрахунок реєстраційної суми, визначена п. 2001.3 ПК. Величина кожного із показників, що є складовими такої формули, формується автоматично та змінюється у міру надходження до СЕА ПДВ інформації, зокрема, щодо зареєстрованих в ЄРПН ПН та РК до них, митних декларацій та аркушів коригування до них, зарахованих на рахунок у СЕА ПДВ коштів, поданої податкової звітності та іншої інформації, визначеної п. 2001.3 ПК, яка впливає на показники складових формули.

Абзацем п’ятим пп. 2 п. 3 розд. V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції 29.01.2016 за № 159/28289, визначено, що у разі формування суми податкових зобов’язань за звітний (податковий) період на підставі ПН, не зареєстрованих в ЄРПН на дату подання декларації, відомості про такі ПН зазначаються у таблиці 1.1 (Д1) (додаток 1) до податкової декларації з ПДВ.

Згідно з п. 2001.9 ПК якщо у платника податку загальна сума податкових зобов’язань, зазначених ним у поданих податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків до них, перевищує суму податку, що міститься в складених таким платником ПН та РК, зареєстрованих в ЄРПН (Перевищ), а сума визначена п. 2001.3 ПКУ (Накл), є недостатньою для реєстрації таким платником ПН або РК до такої ПН за звітні періоди виникнення такого перевищення, платник податку має право зареєструвати ПН або РК в ЄРПН на суму податку, що дорівнює значенню показника Перевищ, зменшеного на суму задекларованих до сплати податкових зобов’язань за періоди починаючи з 1 липня 2015 року (включаючи податкові зобов’язання, які були сплачені платником податку, та податкові зобов’язання, які не були сплачені платником податку) та збільшеного на значення показника ПопРах незалежно від значення показника Накл, визначеного відповідно до п. 2001.3 ПК.

Платник податку має право зареєструвати в порядку, визначеному абзацем першим п. 2001.9 ПК, тільки ПНРК до таких ПН за звітні періоди, в яких виникло перевищення податкових зобов’язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником ПН та РК до таких ПН, зареєстрованих в ЄРПН (Перевищ).

ПН та/або РК, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

  • прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію ПН та/або РК;
  • набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію ПН та/або РК (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);
  • неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН та/або РК (п. 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 № 1246).

Після прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН ПН/РК реєструються в ЄРПН тією датою, за якою їх було надіслано до ДПС з метою реєстрації в ЄРПН, що зафіксовано у квитанції.

Якщо платником до анулювання статусу платника ПДВ подано Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, або Скаргу на рішення регіональної комісії про відмову в реєстрації ПН/РК та за результатами розгляду прийнято рішення про реєстрацію, то ПН/РК до неї будуть зареєстровані в ЄРПН датою, за якою зазначені документи були надіслані на реєстрацію в ЄРПН, тобто в періоді перебування в статусі платника ПДВ.

Причому якщо на дату набрання чинності рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН недостатньо реєстраційної суми (визначеної п. 2001.3 ПК), то така реєстрація відбувається за рахунок Перевищ, зменшеного на суму задекларованих до сплати податкових зобов’язань за періоди починаючи з 1 липня 2015 року (включаючи податкові зобов’язання, які були сплачені платником податку, та податкові зобов’язання, які не були сплачені платником податку) та збільшеного на значення показника ПопРах, за умови, що сума ПДВ, вказана в незареєстрованих ПН/РК у повному складі включена до складу податкових зобов’язань податкової декларації з ПДВ за відповідний період та платником сплачено всі задекларовані зобов’язання з ПДВ до бюджету. В той же час, для РК (у випадку зменшення суми компенсації вартості товарів (послуг) на користь їхнього постачальника (продавця)) умовою для реєстрації в ЄРПН є наявність на дату набрання чинності рішення про реєстрацію РК реєстраційної суми (визначеної п. 2001.3 ПК) у контрагента-покупця.

ЗІР, категорія 101.18


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
13.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Держстат планує припинити ЄДРПОУ: розпочато обговорення Внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 02.05.2025 Працівникам планують надати прав...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
14.02.2025
Зміни в законодавстві з 10 по 14 лютого 2025 року
Кабмін затвердив зміни до Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів Унесено зміни до постанови КМУ від 14.04.1997 № 346 «Про затвердження Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ ...
Нове
13.05.2025
Строкові трудові договори та коли вони запроваджуються
Трудовий договір може бути: 1) безстроковим, що укладається на невизначений строк; 2) на визначений строк, установлений за погодженням сторін; 3) таким, що укладається на час виконання певної роботи. Ці норми ст. 23 КЗпП роз’яснили посадовці управління інспекційної діяльності у Запорізькій...
13.05.2025
Як бізнесу захистити себе в господарському суді
У разі неможливості вирішити питання у досудовому порядку сторони можуть звернутися до господарського суду. Звернення до господарського суду – це важливий інструмент захисту порушених прав та інтересів суб’єктів господарювання. Проте перш ніж подати позов, сторони повинні оцінити можливі...
13.05.2025
Що робити в разі звільнення сумісника з основного місця роботи
Працівника доцільно звільнити з посади за сумісництвом, а потім прийняти на основне місце роботи за новим трудовим договором, ураховуючи вимоги ст. 24 КЗпП. Відповідно до вимог ст. 1021 КЗпП сумісництвом вважається виконання працівником, окрім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового д...
Кращі матеріали