Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Викуп інвестиційним фондом прав вимоги з дисконтом з перепродажем: чи виникає оподатковуваний дохід

18.09.2020

Кількість моделей ведення бізнесу, які дають змогу легально оптимізувати податкове навантаження, з кожним роком стрімко знижується. Ця тенденція простежується не тільки в Україні, а й в усьому світі. В Україні однією з таких моделей, яка зберігає життєздатність, є включення в групу компаній інвестиційного фонду, який має право не оподатковувати податком на прибуток доходи від своєї діяльності. Наскільки дієвою є така модель?

Найчастіше моделі роботи з інвестиційними фондами бувають двох видів.

Модель 1

На інвестиційний фонд передаються кошти або права інтелектуальної власності (зазвичай торговельні марки), після чого інвестиційний фонд видає відсоткові позики або передає в користування права інтелектуальної власності з оплатою за них у формі роялті. Така модель роботи дає змогу генерувати на компаніях групи податкові витрати у формі відсотків або роялті, а такі відсотки/роялті не оподатковуються на рівні інвестиційного фонду податком на прибуток (відповідно до норми пп. 141.6.1 Податкового кодексу України; далі – ПКУ) чи податком на додану вартість (далі – ПДВ) (відсотки і роялті не є об’єктом ПДВ).

Час від часу трапляються нападки податкової служби щодо таких моделей. Наприклад, у кейсі УФТ № 440/3633/19, розглянутому Верховним Судом, під приводом, що компанія-позичальник не потребувала позики від інвестиційного фонду, вона все-таки отримала її і сформувала податкові витрати у формі відсотків.

Модель 2

За такої моделі забудовник продає житлову нерухомість/права на житлову нерухомість на інвестиційний фонд за номінальною вартістю, а останній перепродує таку нерухомість/права на неї за ринковою вартістю. Прибуток, що залишається на інвестиційному фонді, не оподатковується податком на прибуток (пп. 141.6.1 ПКУ) чи ПДВ (друге й наступні постачання житлової нерухомості підпадають під ПДВ-пільгу відповідно до пп. 197.1.14 ПКУ).

Чи є податок на прибуток?

Моделі роботи з інвестиційними фондами досить обмежені в розмаїтті, оскільки нові моделі роботи потрапляють у поле зору податківців, через що зростає ризик, що, на думку податкових органів, такі операції повинні будуть оподаткуватися податком на прибуток як операції, які не пов’язані з інвестиційною діяльністю і не підпадають під згаданий пп. 141.6.1 ПКУ.

У зв’язку з цим інтерес викликав лист Державної податкової служби України № 1541, у якому розглядалася така операція: компанія з управління активами від імені пайового інвестиційного фонду купує права вимоги з дисконтом, після чого отримує виконання на себе за фактичною вартістю. Питання полягає в тому, чи оподатковується позитивна різниця між ціною придбання і виконання податком на прибуток на рівні інвестиційного фонду?

Податкова служба уникла прямої відповіді – у частині отримання виконання за фактичною вартістю. Водночас вона вказала, що якщо інвестиційний фонд перепродасть права вимоги, то позитивна різниця не оподатковуватиметься податком на прибуток відповідно до пп. 141.6.1 ПКУ.

Слід наголосити, що висновок податкової вже сам собою є позитивним, оскільки він підтверджує модель роботи, за якої на інвестиційному фонді накопичується прибуток від перепродажу прав вимоги, і такий прибуток не оподатковується податком на прибуток. Своєю чергою, компанії, які реалізовуватимуть права вимоги на користь інвестиційного фонду, зможуть генерувати в себе податкові збитки без будь-яких коригувань. Операції з перепродажу прав вимоги також не оподатковуються ПДВ унаслідок впливу норми пп. 196.1.5 ПКУ.

Крім того, у разі отримання інвестиційним фондом виконання за фактичною ціною позитивна різниця не повинна оподатковуватися податком на прибуток. Проте для інвестиційних фондів така діяльність не є типовою (зазвичай їм не потрібен такий предмет виконання).

devisu.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
01.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 16.06.2025) Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки У Резерв+ з’являться нові можливості отримати автоматичну відстрочку Уряд затвердив зміни до Порядку нарахування Є...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
02.07.2025
Інформаційно-роз’яснювальна робота Держпраці – це не перевірка
До вас навідалися представники Держпраці? Можливо це все-таки не перевірка, а інформаційно-роз’яснювальна робота! Більше за темою: Перевірки Держпраці: порядок проведення в період воєнного стану Держслужбовці діють відповідно до пп. 10 п. 1 ст. 7 Закону від 02.12.2010 № 2735-VI &laq...
02.07.2025
Чи повертаються помилкові авансові внески при виплаті дивідендів на користь ФО
Сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів не підлягає поверненню платнику податків або зарахуванню в рахунок погашення грошових зобов’язань з інших податків і зборів (обов’язкових платежів). Поряд з цим, законодавством не передбачено обмежень щодо врах...
02.07.2025
РРО, КОРО, ПРРО в разі закриття об’єкта оподаткування
Розкриємо нюанси, про які потрібно знати під час закриття об'єкта оподаткування. Більше за темою: Бібліотека Баланс № 11 «Застосування РРО/ПРРО в разі здійснення готівкових і безготівкових розрахунків» Звільнення від відповідальності за порушення у сфері застосування РРО/ПРРО, допущені...
Кращі матеріали