Нагадаємо, що з 02.07.2021 набув чинності Закон від 03.06.2021 № 1525-IX (далі – Закон № 1525), відомий як Закон про податок на Google (детально про Закон № 1525 ми писали в матеріалі «Закон про податок на Google: знайомимося з новаціями») Згідно із цим Законом нерезиденти (іноземні компанії), які поставляють українським фізособам (включаючи підприємців) електронні послуги, зобов’язані реєструватися платниками ПДВ за спрощеною процедурою. Відповідно, після ПДВ-реєстрації такі платники повинні подавати звітність із ПДВ.
І ось Мінфін наказом від 21.10.2021 № 555 (далі – Наказ № 555) затвердив:
Наказ № 555 повинен набути чинності з 1 січня 2022 року, але не раніше дня його офіційного опублікування («Офіційний вісник України» від 23.11.2021 № 89).
Як випливає з п. 79 підрозд. 2 розд. ХХ Податкового кодексу (далі – ПК), нерезидент матиме реєструватися платником ПДВ, якщо обсяг операцій із надання електронних послуг фізособам в Україні за 2021 рік перевищить 1 млн грн. У цьому випадку реєстраційну заяву слід подати до 31.03.2022.
Згідно з п. 2081.4 ПК звітним періодом для платника ПДВ – нерезидента є квартал. Декларація подається протягом 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу – незалежно від того, поставляв нерезидент протягом такого кварталу електронні послуги українським фізособам чи ні.
Декларацію подає або сам нерезидент, або його представник, який має бути дистанційно ідентифікований.
Усі показники наводяться в іноземній валюті (євро або долар США). Валюта вибирається при реєстрації нерезидента платником ПДВ (наразі форму реєстраційної заяви для таких осіб ще не затверджено). У цій самій валюті спачується податок.
Суму податкових зобов’язань до сплати нерезидент обчислює самостійно. Ця сума вважається узгодженою з дня подання декларації до податкового органу і не може бути оскаржена в адміністративному або судовому порядку.
Проте якщо нерезидент виявить помилку в уже поданій звітній декларації, він має право:
Форма декларації дуже проста, текст складено двома мовами (українською та англійською). Тобто декларацію можна заповнити або українською, або англійською.
У формі передбачено рядки:
Принцип виправлення помилок в УР до спрощеної декларації нерезидента – такий самий, як і в УР до звичайної декларації українського платника ПДВ.
Тобто в УР заповнюються графи, у яких відображаються:
Якщо в результаті виправлення помилки виникає: