Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону від 08.07.2010 № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄСВ) є, зокрема, фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів (e-резидентів) (п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464), та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності (п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464).
Пунктом 4 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 визначено, що платники ЄСВ зобов’язані подавати звітність, у тому числі про основне місце роботи працівника, про нарахування ЄСВ у розмірах, визначених відповідно до Закону № 2464, у складі звітності з ПДФО (єдиного податку) до контролюючого органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки та порядку, встановлені Податковим кодексом (далі – ПК).
При цьому п. 49.2 ПК визначено, що платник податків зобов’язаний за кожний встановлений ПК звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПК подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності.
Такими формами звітності для платників ЄСВ, визначених п. 4, 5, 51 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464, є:
Згідно з абзацом першим п. 919 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 тимчасово, з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану, фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів (e-резидентів), особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати ЄСВ за себе. При цьому положення абзацу другого п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464 щодо таких періодів для таких осіб не застосовується.
При цьому такими особами розрахунок ЄСВ у складі податкової декларації не заповнюється за період, в якому відповідно до абзацу першого п. 919 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 ЄСВ не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався.
Водночас відповідно до ч. 13 ст. 9 Закону № 2464 суми помилково сплаченого ЄСВ зараховуються в рахунок майбутніх платежів ЄСВ або повертаються платникам у порядку і строки, визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Пенсійним фондом та Фондом загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Зазначена процедура регламентована Порядком зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженим наказом Мінфіну від 23.07.2021 № 417 (далі – Порядок).
Пунктом 3 Порядку визначено наступні терміни:
У випадку надмірної сплати сум ЄСВ на рахунок 3556 податковим органом здійснюється зарахування цих сум у рахунок майбутніх платежів за тим самим рахунком, відповідно до встановленого розміру ЄСВ та у порядку календарної черговості виникнення зобов’язань у платника з цього платежу (п. 4 Порядку).
Тобто, якщо фізичні особи – підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та члени фермерського господарства протягом 2024 року сплачували, проте не обчислювали та не нараховували ЄСВ за себе (додаток ЄСВ 1, додаток 1, додаток 2) у складі податкової декларації, то відповідно до п. 4 Порядку зарахування сплачених сум ЄСВ у рахунок майбутніх платежів за тим самим рахунком здійснюється в автоматичному режимі у порядку календарної черговості виникнення зобов’язань у платника з цього платежу.
ЗІР, категорія 201.06
Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm