Кабмін прийняв постанову про реалізацію експериментального проєкту щодо забезпечення можливості діяльності громадських організацій на підставі модельного статуту. Відповідні пропозиції були розроблені Міністерством юстиції у співпраці з Міністерством цифрової трансформації.
Запуск проєкту заплановано на 1 листопада 2025 року. Реалізація проєкту передбачає запровадження альтернативного механізму державної реєстрації громадських організацій, який дозволяє таким організаціям здійснювати діяльність не лише на підставі власного установчого документа, а й на підставі модельного статуту.
Метою запровадження експериментального проєкту є спрощення процедур створення громадських організацій, зменшення адміністративного навантаження як на заявників, так і на державних реєстраторів.
У межах експериментального проєкту громадські організації отримають можливість:
Модельний статут містить стандартизовані положення про мету та напрями діяльності організації, порядок управління, права та обов’язки членів, джерела фінансування, правила звітності та порядок припинення діяльності. Загалом він охоплює понад 30 напрямів статутної діяльності, зокрема у сферах захисту прав і свобод, громадянської активності, освіти, охорони здоров’я, волонтерства, антикорупційної діяльності, допомоги постраждалим від збройної агресії рф тощо.
Учасниками експериментального проекту стануть:
За результатами реалізації експерименту буде підготовлено звіт з аналізом ефективності механізму та визначенням доцільності його законодавчого закріплення.
Міністерство юстиції й надалі системно працює над спрощенням взаємодії громадян з державою, зменшенням адміністративних бар’єрів і цифровізацією правових послуг. Впровадження модельного статуту – важливий внесок у розвиток громадянського суспільства, яке є основою демократичної і стійкої держави.
Текст модельного статуту
Пояснювальна записка
Мін’юст
Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm