Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Керівник йде у відпустку. Хто має право підписувати документи?

25.09.2020

Відпустка є формою відпочинку, гарантованою усім працівникам ст. 45 Конституції України. В преамбулі Закону України «Про відпустки» зазначено, що відпустка надається працівникам для відновлення працездатності, зміцнення здоров’я, а також для виховання дітей, задоволення власних життєво важливих потреб та інтересів, всебічного розвитку особи.

У період відпустки працівник не несе обов’язку виконувати роботу, обумовлену трудовим договором, і  підлягає внутрішньому трудовому розпорядку.

Відтак працівник повинен бути увільненим від виконання повноважень за посадою на час відпустки, дисциплінарне стягнення  не застосовується при перебуванні працівника у відпустці.

Адже фактично робота  під час відпустки (у тому числі й підписання документів) суперечить суті самого поняття – відпустка.

Тобто працівники, які перебувають у відпустці  чи на лікарняному, у розумінні трудового законодавства не можуть вважатися такими, що виконують в цей період роботу, обумовлену трудовим договором.

В нагоді може статися лист Міністерства  соціальної політики України від 17.10.2016 р. № 376/06/186-16, в якому наголошено на неможливості виконання керівником (головним бухгалтером) посадових обов’язків у період відпустки.

Доцільно  питання про призначення тимчасово виконуючих обов’язки врегулювати завчасно. Адже директор і бухгалтер  можуть бути  вдсутні не тільки в період відпустки,  але  й, наприклад,  у зв’язку з відрядженням.

Зазвичай найчастіше обов’язки директора/головбуха виконують їх заступники, якщо заступника немає – керівник структурного  підрозділу (заступник головбуха, рядовий бухгалтер) та т.і.

З метою уникнення можливих негативних наслідків до штату підприємства можна ввести посади, наприклад заступника керівника, обіймаючи яку працівники виконуватимуть обов’язки керівника (головного бухгалтера) у разі тимчасової відсутності останніх.

Спростить ситуацію, якщо питання призначення виконуючих обов’язки директора (головного бухгалтера) будуть прописані у посадових інструкціях працівників,  які будуть тимчасово заміняти.

Виконання обов’язків керівника (головного бухгалтера)  під час відпустки може здійснюватися шляхом:

  • відкликання працівника з відпусткиу встановленому порядку;
  • передачі повноважень(у тому числі права підпису) іншому працівнику.

При цьому законодавством визначено вичерпні випадки, коли допускається відкликання: згідно із ч. 8 ст. 79 КзПП України відкликання з щорічної відпустки допускається за згодою працівника лише для відвернення стихійного лиха, виробничої аварії або негайного усунення їх наслідків, для відвернення нещасних випадків, простою, загибелі або псування майна підприємства.  Тобто приклад, який ми розглядаємо – знаходження у відпусці, не  підпадає під ці обставини.

Треба зазначити, що водночас Міністерство соціальної політики України в листі від 21.07.2011 р. № 590/13/84-11 указує,  що виконання службових обов’язків за більш відповідальною посадою за тимчасово відсутнього працівника, коли це пов’язано з розпорядчими функціями, є тимчасовим заступництвом.

Підприємство може самостійно визначати, який варіант оформлення тимчасово виконуючого обов’язки директора/головбуха вибрати в такому випадку. Адже із цього приводу чинне законодавство обмежень не  встановлює.

Оформити тимчасового наступника директора/головбуха можна шляхом:

  • тимчасового заступництва (заміщення). Працівник з вільняється від своєї основної роботи й виконує виключно обов’язки директора/головбуха;
  • виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника. У такому випадку працівник буде виконувати обов’язки директора/головбуха без звільнення від своєї основної роботи (ст. 105 КЗпП).

Порядок оформлення та оплати тимчасового замісництва регламентується роз’ясненням Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 29.12.65 р. N 30/39 «Про порядок виплати тимчасового заступництва», затвердженим постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 29.12.65 р. № 820/39.

www.od.dsp.gov.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
20.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято Закон щодо поновлення перебігу позовної давності Мінфін оприлюднив проєкти професійних стандартів «Головний бухгалтер бюджетної установи» та «Бухгалтер бюджетної установи» ДПС відповідає на актуальні запитання платників податкі...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
23.05.2025
Товар вивезено в різних періодах за кількома митними деклараціями: як правильно скласти ПН до операцій РЕЗ
Операції з вивезення товарів за межі МТУ в митному режимі експорту відображаються у складі податкової декларації за звітний (податковий) період, на який припадає дата оформлення кожної такої додаткової декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, на підставі даних таких додатко...
23.05.2025
Єдинник подав несвоєчасно декларацію після скасування рішення ДПС про його анулювання: чи буде штраф
За несвоєчасне подання декларації та несвоєчасну сплату єдиного податку до ФОП – платника єдиного податку (першої – третьої груп) не застосовується фінансова відповідальність. Чи застосовується фінансова відповідальність за несвоєчасне подання податкової декларації платника ЄП (далі &nda...
23.05.2025
У разі виплати авансу утримали менший ПДФО: яка буде відповідальність після перевірки
Платники податків, податкові агенти, а також інші суб’єкти у випадках, прямо передбачених ПК, несуть фінансову відповідальність за вчинення податкових правопорушень. Розглянемо детальніше. Яка відповідальність передбачена до податкового агента, якщо перевіркою встановлено, що під час виплати д...
Кращі матеріали
Центр сповіщень