Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи реєструватися платником ПДВ при повторній реєстрації ФОП, якщо до цього дохід единника перевищив 1 млн грн

Роз’яснення

25.07.2024 26 0 0

Чи виникає у ФОП обов’язок реєстрації платником ПДВ, якщо така особа протягом року перебувала на спрощеній системі оподаткування та мала обсяг доходу понад 1 млн грн, припинила державну реєстрацію підприємницької діяльності та після її поновлення в поточному році перебуває на загальній системі оподаткування?

Правові основи обкладення ПДВ встановлено розд. V та підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу (далі – ПК).

Підпунктом 2 п. 180.1 ПК встановлено, що для цілей обкладення ПДВ платником податку є будь-яка особа, що зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку.

Реєстрація платників ПДВ здійснюється відповідно до ст. 181–183 ПК.

Відповідно до п. 181.1 ПК якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розд. V ПК, у тому числі операцій з постачання товарів/послуг з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі (зокрема, але не виключно шляхом встановлення спеціального застосунку або додатку на смартфонах, планшетах чи інших цифрових пристроях), нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 000 000 грн (без урахування ПДВ), така особа зобов’язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених ст. 183 ПК, крім особи, яка є платником єдиного податку першої – третьої групи.

До загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг для цілей реєстрації особи як платника ПДВ належать операції, що підлягають обкладенню за основною ставкою ПДВ, ставкою 7 %, 14 %, нульовою ставкою ПДВ та звільнені (умовно звільнені) від обкладення ПДВ. При цьому обсяг операцій, що не є об’єктом обкладення ПДВ, при обрахунку загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг не включається.

Згідно з п. 183.1–183.2 ПК для здійснення обов’язкової реєстрації як платника ПДВ особа не пізніше 10-го числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто зазначеного вище обсягу оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг, визначеного у ст. 181 ПК, повинна подати до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву.

Відповідно до п. 183.4 ПК у разі переходу осіб із спрощеної системи оподаткування, що не передбачає сплати податку, на сплату інших податків і зборів, встановлених ПК, у випадках, визначених гл. 1 розд. XIV ПК, за умови, що такі особи відповідають вимогам, визначеним п. 181.1 ПК, реєстраційна заява подається не пізніше 10-го числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на сплату інших податків і зборів, встановлених ПК. Якщо такі особи відповідають вимогам, визначеним п. 182.1 ПК, реєстраційна заява подається у строк, визначений п. 183.3 ПК.

Таким чином, якщо фізична особа – підприємець – платник єдиного податку припинила свою реєстрацію як суб’єкт господарювання, але протягом року знову здійснила реєстрацію як фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування і на дату такої реєстрації загальна сума від здійснення операцій із постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до ст. 186 ПК розташоване на митній території України, що підлягають обкладенню ПДВ, протягом останніх 12 календарних місяців сукупно перевищувала 1 000 000 грн (у т. ч. ураховуючи період перебування на спрощеній системі оподаткування), то така особа повинна не пізніше 10-го числа першого календарного місяця, в якому проведена реєстрація фізичною особою – підприємцем на загальну систему оподаткування, подати до контролюючого органу реєстраційну заяву та відповідно зареєструватись як платник ПДВ в обов’язковому порядку.

ЗІР, категорія 101.02


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали