Працівник бажає зазначити в трудовому договорі, що робоче місце в нього буде основним. Чи правомірні його вимоги?
При цьому роботодавцю відомо, що працівник має декілька робочих місць в різних роботодавців.
Відповідь:
Так, працівник зазначає у заяві про прийняття на роботу місце, яке для нього є основним.
Відповідно до ч.2 ст. 21 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін.
Зазначена норма КЗпП дає право працівникам виконувати роботу на умовах сумісництва: виконання працівником, крім своєї основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час у тій же або іншій організації або в громадянина (підприємця, приватної особи) за наймом (п. 1 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затверджене наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України від 28 червня 1993 року № 43.
Визначення основного місця роботи законодавцем наведено в Законі України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»: п. 12 ст. 1: «основне місце роботи – місце роботи, де працівник працює на підставі укладеного трудового договору, та визначене ним як основне згідно з поданою заявою (до відкликання) та відомостями, що обліковуються в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру на її підставі».
П. 31 ч. 2 ст. 16) Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV зобов’язує працівника повідомляти роботодавця, у якого він працює за основним місцем роботи, про визначення цим працівником такого місця роботи як основного згідно з поданою ним заявою (до її відкликання).
Власну позицію щодо визначення «основного місця роботи» висказало Міністерство економіки України в листі від 07.10.2021 № 4712-06/49022-07: «при укладенні трудового договору повідомлення працівником роботодавця стосовно визначення основного місця роботи може бути зазначено у заяві про прийняття на роботу, написаній у довільній формі, з урахуванням Національного стандарту України ДСТУ 4163:2020 «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів»
Нагадаємо, де ми зазначаємо зазначені критерії:
- Працівник вказує в заяві про прийняття на роботу, що він визначає це місце роботи як основне;
- Ця інформація вказується в наказі про прийняття на роботу;
- Роботодавець зазначає основне місце роботи в повідомленні про прийняття працівника на роботу, яке він направляє до державної податкової служби.
https://od.dsp.gov.ua
Коментарі до матеріалу