Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Працівник придбав для підприємства товари на свої гроші: чи обкладається ПДФО сума компенсації? Офіційна позиція Мінфіну!

16.05.2019

Отже, гроші під звіт працівникові не видавалися, а на придбання для підприємства товарів (робіт, послуг) він витратив власні кошти. Потім підприємство відшкодувало працівникові його витрати. Чи треба суму відшкодування обкладати ПДФО і військовим збором (далі – ВЗ)?

Завважимо, що це питання залишалося спірним досить тривалий час. Нагадаємо також, що причиною цьому послужили індивідуальні податкові консультації (далі – ІПК), видані ДФС у 2018 році. Наприклад, це ІПК:

У них ДФС були зроблені висновки, що суму відшкодування витрат необхідно включити до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу працівника й утримати із цієї суми ПДФО та ВЗ.

Така позиція фіскалів виглядала щонайменше несправедливою (била по кишені працівника) і вже явно не відповідала чинному законодавству. Тому платники податків, які оспорювали подібні ІПК у суді, вигравали судові спори (див., наприклад, рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.05.18 р., ЄДРСР, реєстр. № 73733567, про нього ми писали в «Сума відшкодування витрат, понесених працівником в інтересах підприємства, не є доходом працівника, що підлягає обкладенню ПДФО»).

Пізніше Мінфін, спираючись на судову практику, видав лист від 26.02.19 р. № 11220-16-63/5675 (далі – Лист № 11220), у якому заявив, що сума відшкодування працівникові його витрат, здійснених на користь роботодавця, не є доходом для цілей обкладення ПДФО та ВЗ за виконання певних умов (лист і наш коментар можна знайти в «Як відшкодувати суму, витрачену працівником на потреби підприємства»).

Завдяки цьому листу Мінфіну головне фіскальне відомство змінило свою думку, про що свідчать останні ІПК (наприклад, ІПК ДФС від 21.03.19 р. № 1143/6/99-99-13-02-03-15/ІПК).

І ось логічне завершення цього спору: Мінфін видав Узагальнюючу податкову консультацію від 26.04.19 р. № 181 (далі – УПК № 181). У ній зроблено висновки, аналогічні тим, які були в Листі № 11220.

Хочемо звернути вашу увагу на важливий момент в УПК № 181. Так, Мінфін роз'яснює, що не потрібно обкладати суму компенсації ПДФО та ВЗ за виконання таких умов:

  • придбання товарів (робіт, послуг) здійснювалося в рамках трудових обов'язків працівника;
  • керівник підприємства підтвердив доцільність та обґрунтованість таких витрат і затвердив поданий працівником звіт про використання коштів.

Як роботодавцеві підтвердити виконання цих умов? З виконанням другої умови все абсолютно ясно: є форма Звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт (наказ Мінфіну від 28.09.15 р. № 841) і затвердження цього звіту керівником свідчитиме про доцільність та обґрунтованість витрат працівника.

А ось щодо першої умови не все так зрозуміло. І в УПК № 181 додаткових пояснень із цього приводу немає.

Висловимо нашу думку. Найпростіше, що в цій ситуації напрошується: обов'язок працівника проводити закупівлі має бути зафіксований у його посадовій інструкції. Якщо цього не було, ви можете зробити це зараз, доповнивши посадову інструкцію відповідними положеннями або ж виклавши в новій редакції. Докладніше про посадові інструкції (їх форму та порядок затвердження) можна прочитати в «Зразок наказу про облікову політику».

Крім того, обов'язки працівників здійснювати закупівлі товарів (робіт, послуг), можуть бути закріплені у внутрішніх (локальних) актах підприємства. Наприклад, у положенні про відрядження. Важливий момент: із внутрішніми документами працівники, які здійснюють закупівлі, мають бути ознайомлені під підпис.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
15.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня З 5 липня в Україні відновлюється обов’язкове подання статистичної звітності Чи буде 15 липня вихідним днем Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 28.05.2025) ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лис...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
21.05.2025
Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки
Більше за темою: Перелік галузевих та регіональних нормативних актів, якими затверджено критерії визнання підприємств критично важливими в особливий період Зарплатні критерії для бронювання працівників: обчислюємо середню зарплату Мінекономіки в листі від 19.05.2025 № 27-11/37509-07 поінформу...
Нове
18.07.2025
Чи можлива відпустка після закінчення трудового договору
Чи може працівник по закінченню строкового трудового договору, взяти відпустку з подальшим звільненням? Більше за темою: Виїзд заброньованих працівників за кордон у відпустку: чи можливо? Надання відпустки після звільнення з військової служби Чи може працівник по закінченню строкового трудово...
18.07.2025
Як через Електронний кабінет отримати Довідку про сплачений нерезидентом в Україні податок на прибуток (доходи)
Отримати Довідку про сплачений нерезидентом в Україні податок на прибуток (доходи) або обґрунтовану відмову у її видачі можна через приватну частину Електронного кабінету (вкладка «Вхідні» меню «Вхідні/вихідні документи»). Більше за темою: Дивіденди нерезидентам в інвал...
18.07.2025
Працівник уклав трудові угоди з трьома роботодавцями: як оплачуватимуть лікарняні
Нові норми застосовуються до страхових випадків, які настали з 4 квітня 2025 року. Більше за темою: Лікарняні та декретні сумісникам у 2025 році: коли та як оплачувати Моя донька одночасно працює на умовах трудового договору на трьох підприємствах. Чи має вона право на допомогу по тимчасовій н...
Кращі матеріали