Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Приклад розрахунку діапазону цін і медіани діапазону цін для цілей ТЦУ від ДПС

Роз’яснення

18.11.2024 78 0 0

Як здійснюється розрахунок діапазону цін (рентабельності) та медіани діапазону цін (рентабельності) для цілей трансфертного ціноутворення (з наведенням прикладу)?

Відповідно до пп. 39.3.2.2 Податкового кодексу (далі – ПК) якщо під час застосування методів трансфертного ціноутворення порівняння ціни або рентабельності в контрольованій операції проводиться з цінами або показниками рентабельності кількох зіставних неконтрольованих операцій або юридичних осіб, які не здійснюють операції з пов’язаними особами, обов’язково використовується діапазон цін (рентабельності).

Згідно з пп. 39.3.2.3 ПК якщо ціна в контрольованій операції або відповідний показник рентабельності контрольованої операції перебуває:

  • в межах діапазону, вважається, що умови контрольованої операції відповідають принципу «витягнутої руки»;
  • поза межами діапазону цін (рентабельності), розрахунок податкових зобов’язань платника податків у контрольованій операції проводиться відповідно до ціни (показника рентабельності), яка (який) дорівнює значенню медіани такого діапазону (крім випадків проведення платниками податків самостійного коригування відповідно до пп. 39.5.4 ПК).

Разом з цим, відповідно до пп. 39.5.4.1 ПК у разі застосування платником податків під час здійснення контрольованих операцій умов, що не відповідають принципу «витягнутої руки», та/або не відповідають розумній економічній причині (діловій меті), платник податків має право самостійно провести коригування ціни контрольованої операції і сум податкових зобов’язань за умови, що це не призведе до зменшення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету; розрахувавши свої податкові зобов’язання відповідно до: максимального значення діапазону цін (рентабельності), якщо ціна/показник рентабельності контрольованої операції була вище максимального значення діапазону цін (рентабельності); та/або мінімального значення діапазону цін (рентабельності), якщо ціна/показник рентабельності контрольованої операції була нижче мінімального значення діапазону цін (рентабельності).

Порядок розрахунку діапазону цін (рентабельності) та медіани діапазону цін (рентабельності) затверджується КМУ.

Застосування для цілей оподаткування медіани діапазону цін (рентабельності) здійснюється за умови, що це не призведе до зменшення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету.

Порядок розрахунку діапазону цін (рентабельності) та медіани діапазону цін (рентабельності) для цілей трансфертного ціноутворення затверджено постановою КМУ від 04.06.2015 № 381 (далі – Порядок № 381).

Порядком № 381 встановлено, що для визначення діапазону цін (рентабельності) використовується вибірка цін (фінансових показників) зіставних операцій, впорядкована за зростанням. Кожному значенню вибірки починаючи з мінімального присвоюється порядковий номер. Якщо вибірка містить два і більше однакових значення, до неї включаються всі такі значення. До вибірки не включається ціна (фінансовий показник) контрольованої операції.

Розрахунок діапазону цін (рентабельності) здійснюється таким чином:     

1. Якщо при обчисленні нижнього та верхнього квартилей діапазону цін (рентабельності) добуток чисел 0,25 та 0,75 і числа значень вибірки цін (фінансових показників) не є цілим числом.

Ціна товару у контрольованій операції становить 300 дол. США за 1 тону.

Маємо інформацію про ціни шести зіставних операцій (дол. США/т): 330, 250, 400, 320, 380, 330.

Упорядкуємо всі ціни за зростанням, кожній ціні присвоюємо порядковий номер:

№ 1 – 250, № 2 – 320, № 3 – 330, № 4 – 330, № 5 – 380, № 6 – 400.

До вибірки значень цін зіставних операцій було включено обидва значення ціни 330 дол. США/т, кожне з яких має окремий порядковий номер у вибірці (№ 3 та № 4).

Для того щоб визначити діапазон цін, який складають значення між нижнім та верхнім квартилем, необхідно розрахувати ці квартилі.

Визначаємо нижній квартиль діапазону цін. Для цього множимо число значень вибірки на коефіцієнт 0,25:

6 х 0,25 = 1,5.

Добуток не є цілим числом (дробове число). У дробовому числі 1,5 ціла частина дорівнює 1. Збільшуємо це значення на одиницю: 1 + 1 = 2. Отже, нижнім квартилем діапазону цін буде ціна, яка має порядковий номер 2. У нашому діапазоні це ціна 320 дол. США/т.

Визначаємо верхній квартиль діапазону цін. Для цього множимо число значень вибірки 6 на коефіцієнт 0,75:

6 х 0,75 = 4,5.

Добуток не є цілим числом (дробове число). У дробовому числі 4,5 ціла частина дорівнює 4. Збільшуємо це значення на одиницю: 4 + 1 = 5. Отже, верхнім квартилем діапазону цін буде ціна, яка має порядковий номер 5. Отже, верхнім кварти лем діапазону цін буде ціна, яка має порядковий номер 5. У нашому діапазоні цін це ціна 380 дол. США/т.

Ми отримали діапазон цін, нижній квартиль якого є його мінімальним значенням та дорівнює 320 $/т. Максимальне значення діапазону цін (верхній квартиль) дорівнює 380 дол. США/т.

Ціна контрольованої операції становить 300 дол. США/т. Ця ціна перебуває поза межами діапазону цін.

Для визначення медіани діапазону цін множимо число значень вибірки 6 на коефіцієнт 0,5:

6 х 0.5 = 3.

Добуток є цілим числом. Отже, медіаною діапазону цін буде ціна, яка розраховується як середнє арифметичне значення між ціною, що має у вибірці порядковий номер, рівний такому цілому числу, та ціною, що має наступний порядковий номер у вибірці. Отриманий добуток дорівнює 3. Цьому значенню у вибірці відповідає ціна 330 дол. США/т. Наступний порядковий номер – 4, якому відповідає ціна 330 дол. США/т. Середнє арифметичне цих цін: (330 + 330) : 2 = 330. Отже, медіаною діапазону буде ціна 330 дол. США/т.

Припустимо, що контрольована операція, яка розглядається у прикладі, це операція із продажу товару пов’язаній особі – нерезиденту. Обсяг операції – 10 000 тонн. У зв’язку з тим, що ціна контрольованої операції перебуває поза межами діапазону цін, платник податку має збільшити податкове зобов’язання з податку на прибуток на різницю між договірною ціною – 300 дол. США /т та значенням нижнього квартилю у разі проведення самостійного коригування.

Сума податку на прибуток, яку платник повинен додатково сплатити, становить:

(330 дол. США – 300 дол. США) х 10 000 т х 18 % (податок на прибуток) = 54 000 дол. США.

Якщо ж під час контрольованої операції платник податків придбавав товар за ціною 300 дол. США/т, то, незважаючи на те що договірна ціна перебуває поза межами діапазону цін, податкове зобов’язання не коригується, оскільки це призведе до зменшення суми податку на прибуток, що підлягає сплаті до бюджету.

2. Якщо при обчисленні нижнього та верхнього квартилей діапазону цін (рентабельності) добуток чисел 0,25 та 0,75 і числа значень вибірки цін (фінансових показників) є цілим числом.

Показник рентабельності контрольованої операції становить 30 відс..

Маємо інформацію про фінансові показники чотирьох зіставних операцій.

Показники рентабельності зіставних операцій становлять 20 %, 34 %, 25 %, 38 %.

Упорядкуємо всі показники рентабельності за зростанням, кожному фінансовому показнику ціни присвоюємо порядковий номер: № 1 – 20 %, № 2 – 25 %, № 3 – 34 %, № 4 – 38 %.

Визначаємо діапазон рентабельності, для чого розраховуємо нижній та верхній квартилі діапазону.

Для отримання показника нижнього квартиля число значень вибірки 4 множиться на коефіцієнт 0,25:

4 х 0,25 = 1.

Добуток є цілим числом – 1. Тому розрахуємо середнє арифметичне значення між значенням показника рентабельності, що має у виборці порядковий номер, що дорівнює такому цілому числу (20 %), та значенням, що має наступний порядковий номер у вибірці (25 %):

(20 % + 25 %) : 2 = 22,5 %.

Таким чином нижній квартиль дорівнює 22,5 %.

Визначаємо верхній квартиль діапазону рентабельності. Для цього множимо число значень вибірки 4 на коефіцієнт 0,75:

4 х 0,75 = 3.

Добуток є цілим числом – 3. Розрахуємо середнє арифметичне значення між значенням фінансового показника, що має у вибірці порядковий номер, що дорівнює такому цілому числу (34 %), та значенням, що має наступний порядковий номер у вибірці (38 %):

(34 % + 38 %) : 2 = 36 %.

Таким чином, верхній квартиль дорівнює 36 %.

Ми отримали діапазон рентабельності, мінімальне значення (нижній квартиль) якого дорівнює 22,5 %, а максимальне значення (верхній квартиль) – 36 %.

Показник рентабельності контрольованої операції (30 %) перебуває в межах діапазону рентабельності (22,5 % – 36 %), тому вважається, що умови контрольованої операції відповідають принципу «витягнутої руки».

ЗІР, категорія 131.06


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали