Підвищення кваліфікації працівника у період щорічної відпустки: чи правомірно?
Як визначено ст. 122 КЗпП, у разі направлення працівників для підвищення кваліфікації з відривом від виробництва за ними зберігається місце роботи (посада) і провадяться виплати, установлені законодавством. Такі виплати регламентовано постановою КМУ від 28.06.97 р. № 695 «Про гарантії для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, підготовки, перепідготовки, навчання інших професій з відривом від виробництва» (далі – Постанова № 695).
Згідно з п. 1 Постанови № 695 для цих працівників передбачено такі мінімальні державні гарантії: збереження середньої зарплати, оплата вартості проїзду працівника до місця навчання і назад; виплата добових за кожний день перебування в дорозі у розмірі, визначеному законодавством для службових відряджень за основним місцем роботи.
Постанова № 695 не містить винятків щодо встановлення працівникам, які направляються для підвищення кваліфікації з відривом від виробництва, указаних вище мінімальних державних гарантій.
Водночас, якщо працівник навчається дистанційно і не має витрат на оплату проїзду до місця навчання чи наймання житла, відповідне відшкодування таких витрат, у тому числі виплата добових, на думку фахівців Мінекономіки, не здійснюється. А от якщо працівник підтвердить відповідні витрати, то гарантії, передбачені Постановою № 695, мають бути забезпечені.
Зверніть увагу: Мінекономіки вважає недоцільним направлення роботодавцем працівника на навчання для підвищення кваліфікації під час його щорічної відпустки.
Слід зауважити, що використання щорічної відпустки працівником є реалізацією його права на відпочинок, яке має на меті відновлення працездатності, задоволення власних потреб та інтересів. У зв’язку з цим працівник не зобов’язаний у цей період проходити навчання за направленням роботодавця.
Водночас, оскільки працівник має право використовувати відпустку на власний розсуд, факт його перебування у щорічній відпустці не може бути перешкодою (забороною) для підвищення ним кваліфікації.
Коментарі до матеріалу