• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Після припинення підприємницької діяльності декретні повертати не потрібно

08.11.2019 191 1 0

Досить непоганий лист видала ФСС від 08.10.19 р № 1992-11-1. Йдеться про те, що робити жінці-підприємцю в разі отримання допомоги по вагітності та пологах і припинення підприємницької діяльності до закінчення декретної відпустки.

ФСС нагадує, що нормами чинного законодавства (Закон від 23.09.99 р № 1105-XIV) не передбачений перерахунок і повернення суми допомоги, яка припадає на період після закінчення підприємницької діяльності. Висновок цілком логічний і справедливий.


ФОНД СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 08.10.2019 р. № 1992-11-1

Щодо повернення допомоги по вагітності та пологах у разі припинення підприємницької діяльності

Розглянувши лист редакції газети «Оплата праці» від 27.08.2019 р. № 50 щодо повернення допомоги по вагітності та пологах у разі припинення підприємницької діяльності, виконавча дирекція Фонду соціального страхування України в межах своєї компетенції повідомляє наступне.

Відповідно до частини 1 статті 19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105 (далі - Закон № 1105) право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи - громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом.

Згідно з частиною 1 статті 25 Закону № 1105 допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів. Жінкам, віднесеним до 1 - 3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 - до пологів та 90 - після пологів). Розмір зазначеної допомоги обчислюється сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.

Нормою статті 42 Господарського кодексу України визначено, що підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР (далі - Закон № 504/96) право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи.

Враховуючи викладене, фізична особа - підприємець має право на допомогу по вагітності та пологах, яка надається як компенсація втраченого доходу, при цьому дія Закону № 504/96 на таких осіб не поширюється.

Отже, у разі припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем після отримання допомоги по вагітності та пологах за рахунок коштів Фонду, чинним законодавством не передбачений механізм здійснення перерахунку та повернення вже профінансованої Фондом допомоги за період після припинення такої діяльності.

В. о. директора

С. Нестеров

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 1

Кращі матеріали