Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чи підпадають під визначення контрольованих операції між резидентами або з нерезидентом через комісіонера-нерезидента

Роз’яснення
26.03.2025

Чи підпадають під визначення контрольованих операції з придбання/продажу товарів/послуг, що здійснюються між комітентом-резидентом та резидентом/нерезидентом через комісіонера-нерезидента, та інформація про яку особу відображається у Звіті про контрольовані операції?

Відповідно до ст. 1011 Цивільного кодексу (далі – ЦК) за договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов’язується за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити один або кілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента. Про це повідомляють в Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області.

Комітент повинен виплатити комісіонерові плату у розмірі та порядку, встановлених у договорі комісії (ч. 1 ст. 1013 ЦК). Майно, придбане комісіонером за рахунок комітента, є власністю комітента (ст. 1018 ЦК).

Поряд з цим, відповідно до пп. 14.1.202 Податкового кодексу (далі – ПК) продаж (реалізація) товарів – будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів. Не вважаються продажем товарів операції з надання товарів у межах договорів комісії (консигнації), поруки, схову (відповідального зберігання), доручення, довірчого управління, оперативного лізингу (оренди), інших цивільно-правових договорів, які не передбачають передачі прав власності на такі товари.

Тобто, договір комісії є правочином, за яким право власності на товари/послуги переходить безпосередньо від продавця до покупця, а не до комісіонера.

Відповідно до пп. «б» пп. 39.2.1.1 ПК контрольованими операціями є господарські операції платника податків, що можуть впливати на об’єкт обкладення податком на прибуток підприємств платника податків, зокрема зовнішньоекономічні господарські операції з продажу та/або придбання товарів та/або послуг через комісіонерів-нерезидентів.

Згідно з пп. 39.2.1.7 ПК господарські операції, передбачені пп. 39.2.1.1–39.2.1.3 і 39.2.1.5 ПК, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:

  • річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 млн грн (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
  • обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 млн грн (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.

Отже, враховуючи вимоги пп. «б» пп. 39.2.1.1 ПК під визначення контрольованих операцій будуть підпадати всі господарські операції з продажу та/або придбання товарів та/або послуг із залученням комісіонера-нерезидента, що здійснюються між резидентом та нерезидентом, при досягненні вартісних критеріїв, визначених пп. 39.2.1.7 ПК. При цьому статус нерезидента щодо його відповідності пп. «а», «в», «г» пп. 39.2.1.1 ПК в даному випадку не розглядається.

Поряд з тим, можуть бути визнані контрольованими операції з надання послуг комісіонером-нерезидентом на адресу комітента-резидента за дотримання критеріїв, визначених пп. 39.2.1.1 та 39.2.1.7 ПК. У такому випадку стороною контрольованої операції є комісіонер-нерезидент, а предметом контрольованої операції є комісійна послуга. 

Підпунктом 39.4.2 ПК встановлено, що платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов’язані подавати Звіт про контрольовані операції центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 1 жовтня року, що настає за звітним, засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог Законів від 22.05.2003 № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» та від 05.10.2017 № 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».

У Звіті про контрольовані операції зазначається інформація про всі контрольовані операції, здійснені платником податків у звітному періоді.

Форму Звіту про контрольовані операції та Порядок складання Звіту про контрольовані операції затверджено наказом Мінфіну від 18.01.2016 № 8.

Якщо господарські операції з продажу та/або придбання товарів та/або послуг із залученням комісіонера-нерезидента, що здійснюються між резидентом та нерезидентом визнаються контрольованими у Звіті, в якості сторони контрольованої операції відображається інформація про такого нерезидента, а саме повне найменування особи.

Якщо операції з надання послуг комісіонером-нерезидентом визнаються контрольованими, у Звіті, в якості сторони контрольованої операції, відображається інформація про такого комісіонера – нерезидента, а саме повне найменування особи.

Згідно з п. 5 розд. I Порядку кількість додатків до Звіту відповідає кількості контрагентів – сторін контрольованих операцій.

ГУ ДПС в Івано-Франківській області


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
06.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято закон щодо обміну інформацією та призупинення дії трудового договору Класифікатор професій та кваліфікаційні характеристики об'єднали з Реєстром кваліфікацій: підписано Закон До ДПС будуть подавати інформацію про банківські рахунки не тільки СГД, а та...
10.02.2025
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про підвищення мінімальної зарплати, пенсій та прожиткового мінімуму
Більше за темою: Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум – 2025: які розміри та на що вплинуть Розмір мінімальної заробітної плати Парламентарі подали законопроєкт № 12462, яким передбачається підвищення прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати та мінімальної пенсії за віком у 202...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
Нове
09.05.2025
Мінагрополітики здійснює моніторинг відповідності критично важливих підприємств Критеріям
Мінагрополітики наголошує на неухильному дотриманні вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів протягом діяльності підприємств з дати прийняття рішення про визначення їх критично важливими.  Більше за темою: Бронювання військовозобов’язаних працівників агропромислового се...
09.05.2025
Скільки отримає пенсіонер у разі благодійної пожертви від юрособи
Якщо благодійна пожертва адресна, 70 % суми виплачується пенсіонеру, 30 % суми спрямовується до бюджету ПФУ та використовується як фінансовий ресурс на виплату пенсій. Більше за темою: Договір пожертви До фінансування пенсійних виплат на благодійній основі може долучитися будь-яка юридична або...
09.05.2025
Інструктаж з охорони праці у разі надомної або дистанційної роботи
Більше за темою: Зміни стосовно дистанційної та надомної роботи В організації працює три особи (начальник та 2 головних спеціаліста). Наразі стало питання щодо проходження навчання з ОП: чи повинен проходити начальник організації чи спеціаліст, який займається розробкою та реєстрацією інструкц...
Кращі матеріали