Відповідно до ст. 1011 Цивільного кодексу (далі – ЦК) за договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов’язується за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити один або кілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента. Про це повідомляють в Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області.
Комітент повинен виплатити комісіонерові плату у розмірі та порядку, встановлених у договорі комісії (ч. 1 ст. 1013 ЦК). Майно, придбане комісіонером за рахунок комітента, є власністю комітента (ст. 1018 ЦК).
Поряд з цим, відповідно до пп. 14.1.202 Податкового кодексу (далі – ПК) продаж (реалізація) товарів – будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів. Не вважаються продажем товарів операції з надання товарів у межах договорів комісії (консигнації), поруки, схову (відповідального зберігання), доручення, довірчого управління, оперативного лізингу (оренди), інших цивільно-правових договорів, які не передбачають передачі прав власності на такі товари.
Тобто, договір комісії є правочином, за яким право власності на товари/послуги переходить безпосередньо від продавця до покупця, а не до комісіонера.
Відповідно до пп. «б» пп. 39.2.1.1 ПК контрольованими операціями є господарські операції платника податків, що можуть впливати на об’єкт обкладення податком на прибуток підприємств платника податків, зокрема зовнішньоекономічні господарські операції з продажу та/або придбання товарів та/або послуг через комісіонерів-нерезидентів.
Згідно з пп. 39.2.1.7 ПК господарські операції, передбачені пп. 39.2.1.1–39.2.1.3 і 39.2.1.5 ПК, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:
Отже, враховуючи вимоги пп. «б» пп. 39.2.1.1 ПК під визначення контрольованих операцій будуть підпадати всі господарські операції з продажу та/або придбання товарів та/або послуг із залученням комісіонера-нерезидента, що здійснюються між резидентом та нерезидентом, при досягненні вартісних критеріїв, визначених пп. 39.2.1.7 ПК. При цьому статус нерезидента щодо його відповідності пп. «а», «в», «г» пп. 39.2.1.1 ПК в даному випадку не розглядається.
Поряд з тим, можуть бути визнані контрольованими операції з надання послуг комісіонером-нерезидентом на адресу комітента-резидента за дотримання критеріїв, визначених пп. 39.2.1.1 та 39.2.1.7 ПК. У такому випадку стороною контрольованої операції є комісіонер-нерезидент, а предметом контрольованої операції є комісійна послуга.
Підпунктом 39.4.2 ПК встановлено, що платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов’язані подавати Звіт про контрольовані операції центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 1 жовтня року, що настає за звітним, засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог Законів від 22.05.2003 № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» та від 05.10.2017 № 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».
У Звіті про контрольовані операції зазначається інформація про всі контрольовані операції, здійснені платником податків у звітному періоді.
Форму Звіту про контрольовані операції та Порядок складання Звіту про контрольовані операції затверджено наказом Мінфіну від 18.01.2016 № 8.
Якщо господарські операції з продажу та/або придбання товарів та/або послуг із залученням комісіонера-нерезидента, що здійснюються між резидентом та нерезидентом визнаються контрольованими у Звіті, в якості сторони контрольованої операції відображається інформація про такого нерезидента, а саме повне найменування особи.
Якщо операції з надання послуг комісіонером-нерезидентом визнаються контрольованими, у Звіті, в якості сторони контрольованої операції, відображається інформація про такого комісіонера – нерезидента, а саме повне найменування особи.
Згідно з п. 5 розд. I Порядку кількість додатків до Звіту відповідає кількості контрагентів – сторін контрольованих операцій.
ГУ ДПС в Івано-Франківській області
Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm