Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

За курсом на яку дату перераховується сума інвестиційного прибутку від продажу інвестиційного активу ЮО-нерезиденту

12.06.2024 15 0 0

На яку дату та за яким валютним курсом перераховується сума інвестиційного прибутку, отриманого ФО від операції з продажу інвестиційного активу ЮО-нерезидента, з метою обкладення ПДФО?

Підпунктом 162.1.1 Податкового кодексу (далі – ПК) встановлено, що платниками ПДФО є, зокрема, фізичні особи – резиденти, які отримують іноземні доходи.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб визначено розд. IV ПК, відповідно до пп. 163.1.3 якого об’єктом обкладення ПДФО резидента є іноземні доходи – доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Порядок оподаткування іноземних доходів регулюється п. 170.11 ПК, пп. 170.11.1 якого визначено (з урахуванням вимог пп. 49.18.4 ПК), що якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку – отримувача який зобов’язаний подати до 1 травня року, що настає за звітним, річну податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі – Декларація), та оподатковується за ставкою 18 %, визначеною п. 167.1 ПК, крім:

  • доходів, визначених пп. 167.5.4 ПК, що оподатковуються за ставкою 9 %, визначеною пп. 167.5.4 ПК;
  • прибутку від операцій з інвестиційними активами, що оподатковується в порядку, визначеному п. 170.2 ПК;
  • прибутку контрольованих іноземних компаній, що оподатковується в порядку, визначеному п. 170.13 ПК;
  • виплат у грошовій чи негрошовій формі у зв’язку з розподілом прибутку, або його частини, джерелом яких є утворення без статусу юридичної особи, створене на підставі правочину або зареєстроване відповідно до законодавства іноземної держави (території) без створення юридичної особи, що оподатковуються в порядку, визначеному п. 170.111 ПК.

З метою усунення подвійного оподаткування суми податків та зборів, сплачені за межами України, зараховуються під час розрахунку податків та зборів в Україні за правилами, встановленими ПК (п. 13.4 ПК).

Згідно з пп. 170.2.1 ПК облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат. Для цілей оподаткування інвестиційного прибутку звітним періодом вважається календарний рік, за результатами якого платник податку зобов’язаний подати річну Декларацію, в якій має відобразити загальний фінансовий результат (інвестиційний прибуток або інвестиційний збиток), отриманий протягом такого звітного року.

Відповідно до пп. 170.2.6 ПК до складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку включається позитивне значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами за наслідками такого звітного (податкового) року.

Загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами визначається як сума інвестиційних прибутків, отриманих платником податку протягом звітного (податкового) року, зменшена на суму інвестиційних збитків, понесених платником податку протягом такого року.

Якщо загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами має від’ємне значення, його сума переноситься у зменшення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами наступних років до його повного погашення.

Водночас інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу з урахуванням курсової різниці (за наявності), та його вартістю, що визначається із суми документально підтверджених витрат на придбання такого активу, або вартістю інвестиційного активу, що була задекларована особою як об’єкт декларування у порядку одноразового (спеціального) добровільного декларування відповідно до підрозд. 94 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК, з урахуванням норм пп. 170.2.4–170.2.6 ПК (крім операцій з деривативами) (абзац перший пп. 170.2.2 ПК).

Відповідно до абзаців тринадцятого – п’ятнадцятого пп. 170.2.2 ПК) у разі продажу або придбання платником податку інвестиційних активів до/у нерезидентів – пов’язаних осіб або нерезидентів, зареєстрованих у державах (на територіях), що включені до переліку держав (територій), затвердженого КМУ відповідно до пп. 39.2.1.2 ПК, доходи та витрати за такими операціями визначаються: у розмірі не нижче звичайної ціни у разі продажу платником податку інвестиційного активу; у розмірі не вище звичайної ціни у разі придбання платником податку інвестиційного активу.

Положення абзаців тринадцятого – п’ятнадцятого пп. 170.2.2 ПК не застосовуються, якщо покупцем інвестиційного активу є прямо або опосередковано контрольована іноземна компанія, у якої продавець інвестиційного активу є контролюючою особою та яка залишається власником зазначеного інвестиційного активу станом на кінець звітного періоду, у якому відбулося відчуження інвестиційного активу.

Згідно з п. 164.4 ПК під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом НБУ, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.

Тобто, моментом отримання прибутку є дата нарахування (отримання) такого доходу.

Ураховуючи викладене, сума інвестиційного прибутку, отриманого фізичною особою від продажу інвестиційного активу юридичної особи – нерезидента, яка розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу такого інвестиційного активу з урахуванням курсової різниці (за наявності), та його вартістю, що визначається із суми документально підтверджувальних витрат на придбання такого активу, з метою обкладення ПДФО, перераховується у гривні за валютним курсом НБУ, що діє на дату отримання доходу від такого продажу.

ЗІР, категорія 103.10


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали