Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Відповідальність роботодавця за порушення порядку використання страхових коштів – ПФУ

Роз’яснення

24.10.2024 55 0 0

Пенсійний фонд у листі від 09.10.2024 № 42306-51549/К-08/8-2800/24 надав роз’яснення щодо порядку використання страхових коштів та відповідальність роботодавців за його порушення.

ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ
ДЕПАРТАМЕНТ КОНТРОЛЮ ВИКОРИСТАННЯ КОШТІВ
ЗАГАЛЬНООБОВ’ЯЗКОВОГО ДЕРЖАВНОГО СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ

Лист
від 09.10.2024 № 42306-51549/К-08/8-2800/24

Розглянувши <…> звернення <…> Пенсійний фонд України повідомляє.

Згідно із пунктом 1 частини п’ятої статті 8 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі – Закон № 1105) роботодавець несе відповідальність за порушення порядку використання коштів, несвоєчасне або неповне їх повернення.

Відповідно до частини шостої статті 8 Закону № 1105 у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавець відшкодовує уповноваженому органу управління в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачує штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.

Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

При цьому частиною восьмою статті 8 Закону № 1105 визначено, що право застосовувати фінансові санкції та накладати адміністративні штрафи від імені уповноваженого органу управління мають керівники територіальних органів уповноваженого органу управління та їх заступники.

Відповідно до пункту 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 21.12.2022 № 28-3 «Деякі питання фінансування для здійснення виплат та надання соціальних послуг, визначених Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.12.2022 за № 1703/39039 встановлено, що Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затверджений постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 № 12 (далі – Порядок № 12), діє до прийняття правлінням Пенсійного фонду України (далі -Фонд) нового механізму фінансування страхувальників для надання страхових виплат відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Згідно із пунктом 13 Порядку № 12 у разі виявлення страхувальником помилок при нарахуванні виплат за минулі періоди (за межами діючого бюджетного року) надлишково нараховані та виплачені кошти повертаються страхувальником до Фонду та одночасно надсилається обґрунтоване письмове пояснення щодо причин повернення страхових коштів.

У разі, якщо страхувальником було самостійно виявлено помилки при нарахуванні страхових виплат, то ним може бути повернуто кошти повністю або частково на розрахунковий рахунок Фонду, після чого страхувальнику необхідно в особистому кабінеті на вебпорталі Фонду створити корегуючу заяву-розрахунок за типом корегування «Корегуюча зменшення» із зазначенням в графах заяви-розрахунку (сума всього та сума, у т.ч. за рахунок коштів Фонду) нульової суми страхової виплати або ж вірно нарахованої суми страхової виплати відповідно. При цьому до заяви-розрахунку необхідно додати лист та платіжну інструкцію, що підтверджує повернення коштів на рахунок Фонду.

Враховуючи зазначене, у разі самостійного виявлення страхувальником помилки при нарахуванні допомоги по тимчасовій непрацездатності за минулий період та повернення у повному обсязі до Фонду надлишково нарахованих та виплачених коштів до початку перевірки страхувальника, за наявності відповідної бухгалтерської довідки та обґрунтованого письмового пояснення щодо причин повернення страхових коштів, фінансові санкції за порушення порядку використання страхових коштів до страхувальника не застосовуються.

Звертаємо вашу увагу, що відповідно до абзацу 3 пункту 7 Порядку № 12 відповідальність за достовірність даних, наведених у заяві-розрахунку, несе страхувальник.

Директор Департаменту
Владислава ХИЖНЯК


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали