Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Відмова від статусу резидента Дія Сіті та наступна виплата дивідендів: як оподатковувати та звітуватися

Роз’яснення
21.07.2025

Чи нараховується податок на прибуток з суми дивідендів за результатами податкового звітного періоду 2024 року, протягом якого товариство було резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, та чи справляється авансовий внесок з податку на прибуток підприємств з суми таких дивідендів, якщо таке товариство з 01.01.2024 перейшло на оподаткування як резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах, а з 01.01.2025 відмовилось від статусу резидента Дія Сіті та сплати податку на особливих умовах, а у квітні 2025 року було прийняте рішення виплатити дивіденди засновникам (фізичним особам) за результатами податкового звітного періоду 2024 року та як відобразити таку виплату дивідендів у Податковій декларації податку на прибуток підприємств?

Дивіденди – платіж, що здійснюється юридичною особою, у тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку (абзац перший пп. 14.1.49 Податкового кодексу, далі – ПК).

Для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюється також, зокрема, платіж у грошовій чи негрошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв’язку з розподілом чистого прибутку (його частини).

Згідно із п. 60 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК якщо платник податку на прибуток підприємств на загальних підставах здійснив перехід на оподаткування як резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах або якщо резидент Дія Сіті – платник податку на особливих умовах здійснив перехід на обкладення податком на прибуток підприємств на загальних підставах, такі платники податку визначають об’єкт оподаткування з урахуванням цього пункту.

Якщо емітент корпоративних прав, який не є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, приймає рішення про виплату своїм акціонерам (власникам) дивідендів за результатами податкового (звітного) періоду, протягом якого він був резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, такий емітент нараховує податок на прибуток, що розраховується з суми дивідендів, що виплачуються, за ставкою, встановленою п. 136.1 ПК. Такий податок підлягає сплаті у строки, визначені п. 57.1 ПК.

З суми дивідендів, що підлягають оподаткуванню згідно з цим пунктом, не справляється авансовий внесок з податку на прибуток підприємств, передбачений п. 57.11 ПК.

Отже, якщо платник податку на прибуток на загальних підставах приймає рішення про виплату дивідендів своїм учасникам – фізичним особам, то сума дивідендів обкладається податком на прибуток підприємств за ставкою 18 %, проте враховуючи, що дивіденди виплачуються за період, коли такий платник податку був резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, то авансовий внесок з податку на прибуток підприємств, передбачений п. 57.11 ПК, із вказаної суми не справляється.

Дивіденди, які товариство сплачує за період, коли платник податку був резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, рекомендуємо відобразити в рядку 1 додатку ДІЯ до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств (ряд. 06.3 ДІЯ) (далі – додаток ДІЯ до ряд. 06.3 ДІЯ), вказавши їх подвоєну суму у зв’язку із тим, що додаток ДІЯ до рядка 06.3 ДІЯ передбачає ставку податку 9 %, а не 18 %.

У подальшому вказана сума приймає участь в заповненні рядка 2 додатку ДІЯ до рядка 06.3 ДІЯ та сума податку з таких дивідендів відображається в рядку 44 додатку ДІЯ до рядка 06.3 ДІЯ, із подальшим перенесенням вказаної суми до рядка 06.3 ДІЯ Податкової декларації з податку на прибуток підприємств (далі – Декларація).

Загальна сума податку на прибуток підприємств, із врахуванням податку на дивіденди за час коли підприємство перебувало на режимі Дія Сіті – платника податку на особливих умовах, відображається в рядку 17 Декларації.

При цьому платник податку повинен надати пояснення до Декларації відповідно до п. 46.4 ПК, указавши, що додаток ДІЯ до рядка 06.3 ДІЯ заповнюється у зв’язку з виплатою дивідендів відповідно до положень п. 60 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК.

Одночасно звертаємо увагу, що платник податку повинен подати додаток ДІЯ до рядка 06.3 ДІЯ, заповнивши таблицю «Наявність додатків» та проставивши позначку у графі «ДІЯ», але при заповненні Декларації в полі 10 «Особливі відмітки» позначка резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах не повинна бути проставлена.

Відповідні роз’яснення наведені в Інформаційному листі № 4/2025 «Дія Сіті: актуальні питання оподаткування податком на прибуток підприємств» (розділ ІІ «Актуальні питання»), розміщеному на вебпорталі ДПС у рубриці «Інформаційні матеріали» та у рубриці «Інформаційні листи» розділу «Важлива інформація».

ЗІР, категорія 102.09

 

 

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
15.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня З 5 липня в Україні відновлюється обов’язкове подання статистичної звітності Чи буде 15 липня вихідним днем Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 28.05.2025) ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лис...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
21.05.2025
Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки
Більше за темою: Перелік галузевих та регіональних нормативних актів, якими затверджено критерії визнання підприємств критично важливими в особливий період Зарплатні критерії для бронювання працівників: обчислюємо середню зарплату Мінекономіки в листі від 19.05.2025 № 27-11/37509-07 поінформу...
Нове
21.07.2025
Чи можна через суд поновити можливість розблокування ПН/РК
Якщо платник не скористався правом на адміністративне оскарження, то рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН оскаржуються в судовому порядку в шестимісячний строк з дня отримання платником такого рішення від контролюючого органу. Більше за темою: Заблоковано помилково оформлену ПН: чи можна н...
21.07.2025
Порядок зняття з обліку договору про спільну діяльність, договору управління майном, угоди про розподіл продукції
Розглянемо порядок зняття з обліку договорів та угод після їх припинення, розірвання, закінчення строку дії чи після досягнення мети, для якої вони були укладені, визнання їх недійсними у судовому порядку, а також у разі втрати ознак платника податку, які визначені ПК, за умови відсутності грошових ...
21.07.2025
Чи потрібно переоформлювати документи, якщо змінилася назва вулиці
Упродовж останнього часу в багатьох містах України було змінено назви вулиць, провулків, проїздів. За підтримки громадськості вулиці, названі іменами діячів сусідньої держави-агресора, отримують нові назви, в тому числі й імена Героїв України, а міські, сільські і селищні ради відповідно до Закону в...
Кращі матеріали