Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи звільнені від сплати мінімального податкового зобов’язання фізособи, які були призвані до ЗСУ під час загальної мобілізації

15.11.2023 162 0 1

Головне управління ДПС у Житомирській області повідомляє, що згідно з пп. 170.14.3 Податкового кодексу (далі – ПК) визначення загального мінімального податкового зобов’язання (далі – МПЗ) фізособам здійснюється контролюючими органами за податковою адресою таких осіб до 1 липня року, наступного за звітним.

МПЗ обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного земельного кадастру та/або на підставі оригіналів чи належним чином засвідчених копій відповідних документів платника податків, зокрема, документів, що підтверджують право власності/користування.

Відповідно до п. 64 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК першим роком, за який визначається МПЗ, є 2022 рік.

Згідно з пп. 170.14.6 ПК у разі згоди платник податку, який отримав податкове повідомлення-рішення (далі – ППР) з визначеною контролюючим органом сумою МПЗ та/або розрахованою сумою річного податкового зобов’язання з ПДФО, зобов’язаний сплатити зазначену у відповідному ППР суму податку протягом 60 днів з дня вручення ППР.

Водночас, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ ПК, абзацом першим пп. 69.1 якого визначено, що у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок, зокрема, щодо дотримання строків сплати податків та зборів платники податків звільняються від передбаченої ПК відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України затверджено наказом Мінфіну від 29.07.2022 № 225 (далі – Наказ № 225, Порядок № 225).

Підставами неможливості виконання платником податків – фізичною особою податкових обов’язків, крім підстав, встановлених пп. 102.6.1–102.6.5 ПК, зокрема, є призов на військову службу під час загальної мобілізації, оголошеної Указом Президента від 24.02.2022 № 65 «Про загальну мобілізацію», затвердженим Законом від 03.03.2022 № 2105-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію», або перебування в підрозділах територіальної оборони (пп. 4 п. 2 розд. ІІ Порядку № 225).

Пунктом 3 розд. ІІ Порядку № 225, зокрема, встановлено, що у разі неможливості виконання платником податків податкового обов’язку, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків – фізичної особи, зокрема, самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов’язок, у тому числі обов’язок податкового агента, затвердженим Наказом № 225 (далі – Перелік № 225), до контролюючого органу в порядку, передбаченому п. 8 розд. ІІ Порядку № 225.

З підстав, передбачених пп. 4 п. 2 розд. II Порядку № 225, подається військовий квиток або інший документ, виданий відповідним держорганом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період (п. 4 Переліку № 225).

У разі відсутності у платника податків можливості подати таку заяву та відповідні документи (копії документів), інформацію у строки, визначені п. 3 розд. ІІ Порядку № 225 (не пізніше 30 вересня 2022 року), платник податків подає заяву та відповідні документи (копії документів) одночасно з набуттям можливості виконання одного із податкових обов’язків (подання звітності, сплати невиконаного податкового зобов’язання тощо) таким платником податку, передбачених ПК або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючий орган, але не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платника податків (абзац другий п. 4 розд. ІІ Порядку № 225).

Ураховуючи викладене, чинними нормами ПК не передбачено звільнення фізособи, яка була призвана на військову службу до ЗСУ під час загальної мобілізації, від сплати МПЗ, нарахованого контролюючим органом у ППР. Така особа звільняється від передбаченої ПК відповідальності за несвоєчасну сплату МПЗ, з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні, якщо подасть до контролюючого органу заяву про відсутність можливості виконання податкового обов’язку разом з підтверджуючими документами, починаючи з дати демобілізації, зазначеної у військовому квитку або іншому документі, виданому відповідним держорганом, але не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем, в якому відбулася демобілізація.

Головне управління ДПС у Житомирській області

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали