Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи зобов’язані ФОП (у т. ч. единники) вести облік товарних запасів у разі надання медичних послуг

18.01.2024 63 0 0

Чи зобов’язані ФОП, у тому числі платники ЄП другої – третьої груп, вести облік товарних запасів відповідно до наказу Мінфіну від 03.09.2021 № 496 при наданні медичних послуг у разі використання лікарських засобів та/або виробів медичного призначення? 

Відповідно до п. 177.10 та 296.1 Податкового кодексу (далі – ПК) фізичні особи – підприємці на загальній системі та фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку, які є платниками ПДВ, зобов’язані вести облік доходів і витрат за типовими формами та в порядку, що встановлено центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді. 

Вимоги п. 296.1 ПК не застосовуються платниками єдиного податку третьої групи – електронними резидентами (е-резидентами). 

Згідно з п. 12 ст. 3 Закону від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов’язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку. Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб – підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. При цьому суб’єкт господарювання зобов’язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб’єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів, які на момент перевірки знаходяться у місті продажу (господарському об’єкті)). 

Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб – підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками ПДВ (крім тих, які провадять діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних і побутових виробів із дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння). 

Порядок ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб – підприємців, у тому числі платників єдиного податку, затверджений наказом Мінфіну від 03.09.2021 № 496 (далі – Наказ  496, Порядок № 496), визначає правила ведення обліку товарних запасів та поширюється на фізичних осіб – підприємців, у тому числі платників єдиного податку, які відповідно до Закону № 265 зобов’язані вести облік товарних запасів та здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку, та осіб, які фактично здійснюють продаж товарів (надання послуг) та/або розрахункові операції в місці продажу (господарському об’єкті) такого підприємця. 

Облік товарних запасів здійснюється ФОП шляхом постійного внесення до Форми ведення обліку товарних запасів (далі – Форма обліку) інформації про надходження та вибуття товарів на підставі первинних документів, які є невід’ємною частиною такого обліку (п. 1 розд. II Порядку № 496). 

Медична послуга, як правило включає в себе консультацію лікаря, обстеження, діагностику, лікування, хірургічну процедуру, реабілітацію, профілактичні заходи та інші медичні дії, що зазвичай передбачають використання лікарських засобів та/або виробів медичного призначення в єдиному циклі. 

Ураховуючи викладене, фізичні особи – підприємці, у тому числі платники єдиного податку другої – третьої груп, не зобов’язані вести облік товарних запасів здійснюючи діяльність виключно з надання медичних послуг. 

Разом з тим, при наданні медичних послуг і продажу лікарських засобів та/або виробів медичного призначення, окремо від надання медичних послуг, облік товарних запасів здійснюється фізичними особами – підприємцями, у тому числі платниками єдиного податку другої – третьої груп, відповідно до вимог Наказу № 496. 

ЗІР, категорія 109.02 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали