Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Щодо індексації грошових доходів у 2024 році – лист Мінсоцполітики

Роз’яснення
12.09.2024

Мінсоцполітики у листі від 23.08.2024 № 46/0/215-24 надало роз’яснення щодо індексації грошових доходів у 2024 році. 

МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ 

ЛИСТ
від 23.08.2024 № 46/0/215-24 

Щодо індексації грошових доходів 

Директорат стратегічного планування, координації політики та євроінтеграції Міністерства соціальної політики України в межах компетенції розглянув <...> запит <...> щодо індексації грошових доходів, <...> та повідомляє. 

Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» дію Закону України від 03.07.91 № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» на 2023 рік було упинено (далі – Закон № 1282). У зв'язку із зупиненням дії Закону № 1282 у 2023 році не застосовувалися правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та нарахування сум індексації грошових доходів населення, які визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (зі змінами) (далі – Порядок). 

Відповідно до статті 39 Закону України від 09.11.2023 № 3460-IX «Про Державний бюджет України на 2024 рік» обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з 1 січня 2024 року. 

Разом з тим пунктом 5 Порядку визначено механізм нарахування індексації у разі підвищення грошового доходу, згідно з яким, значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків, у місяці, в якому відбувається підвищення тарифних ставок (посадових окладів). 

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифних ставок (посадових окладів). 

Приклади обчислення індексу споживчих цін та сум індексації наведені у додатках до Порядку. 

Тобто встановлено єдині правила нарахування індексації залежно від підвищення тарифних ставок (посадових окладів), відповідно до яких індекс споживчих цін для проведення індексації має обчислюватися з місяця, наступного за місяцем підвищення згідно із рішенням Уряду тарифної ставки (посадового окладу) за посадою, яку займає працівник. 

Також пунктом 4 Порядку визначено, що у разі коли особа працює/служить неповний робочий/службовий час, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу/кількості календарних днів у місяці, а виплачується пропорційно відпрацьованому/службовому часу. 

Враховуючи викладене, у разі зростання посадового окладу з січня 2024 року, сума індексації грошового доходу має визначатись з урахуванням положень пункту 5 Порядку. Тобто значення індексу споживчих цін у січні приймається за 1 або 100 відсотків і для проведення подальшої індексації, обчислення індексу споживчих цін починається з лютого 2024 року. 

У разі, якщо підвищення посадових окладів у січні 2024 року не відбулося, то обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з січня 2024 року. 

Відповідно до статті 5 Закону № 1282 та пункту 6 Порядку індексація грошових доходів громадян здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів. 

Одночасно повідомляємо, що листи Мінсоцполітики не є нормативно-правовими актами, вони носять інформаційний, рекомендаційний характер і не встановлюють нових правових норм. 

Керівник експертної групи з питань аналітичної роботи
у сфері соціального розвитку

Тетяна БОРЩЕНКО 


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
06.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято закон щодо обміну інформацією та призупинення дії трудового договору Класифікатор професій та кваліфікаційні характеристики об'єднали з Реєстром кваліфікацій: підписано Закон До ДПС будуть подавати інформацію про банківські рахунки не тільки СГД, а та...
10.02.2025
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про підвищення мінімальної зарплати, пенсій та прожиткового мінімуму
Більше за темою: Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум – 2025: які розміри та на що вплинуть Розмір мінімальної заробітної плати Парламентарі подали законопроєкт № 12462, яким передбачається підвищення прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати та мінімальної пенсії за віком у 202...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
Нове
09.05.2025
Мінагрополітики здійснює моніторинг відповідності критично важливих підприємств Критеріям
Мінагрополітики наголошує на неухильному дотриманні вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів протягом діяльності підприємств з дати прийняття рішення про визначення їх критично важливими.  Більше за темою: Бронювання військовозобов’язаних працівників агропромислового се...
09.05.2025
Скільки отримає пенсіонер у разі благодійної пожертви від юрособи
Якщо благодійна пожертва адресна, 70 % суми виплачується пенсіонеру, 30 % суми спрямовується до бюджету ПФУ та використовується як фінансовий ресурс на виплату пенсій. Більше за темою: Договір пожертви До фінансування пенсійних виплат на благодійній основі може долучитися будь-яка юридична або...
09.05.2025
Інструктаж з охорони праці у разі надомної або дистанційної роботи
Більше за темою: Зміни стосовно дистанційної та надомної роботи В організації працює три особи (начальник та 2 головних спеціаліста). Наразі стало питання щодо проходження навчання з ОП: чи повинен проходити начальник організації чи спеціаліст, який займається розробкою та реєстрацією інструкц...
Кращі матеріали
Центр сповіщень