Про застосування відомості на виплату готівки та заповнення ВКО
ЛИСТ Національного банку України від 11.05.18 р. № 50-0007/26419
Національний банк України розглянув лист громадської організації «Всеукраїнський бухгалтерський клуб» від 04.04.18 р. № 1035/0018 ВБК щодо застосування відомості на виплату готівки для виплати орендодавцям орендної плати готівкою та в межах компетенції повідомляє таке.
Стосовно першого питання1
Згідно з частиною другою статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов’язкові реквізити:
- назву документа (форми);
- дату складання;
- назву підприємства, від імені якого складено документ;
- зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;
- посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;
- особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Відповідно до підпункту 11 пункту 3 розділу 1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29.12.17 р. № 148 (далі – Положення № 148), касові документи – це документи (касові ордери та відомості на виплату готівки, розрахункові документи, квитанції програмно-технічних комплексів самообслуговування, відомості закупівлі сільськогосподарської продукції, інші прибуткові та видаткові касові документи), за допомогою яких відповідно до законодавства України оформляються касові операції, звіти про використання коштів, а також відповідні журнали встановленої форми для реєстрації цих документів та книги обліку.
Згідно з пунктом 2 пояснення щодо заповнення додатка 1 Положення № 148 відомість на виплату готівки використовується для видачі заробітної плати, інших виплат.
Одночасно повідомляємо, що форма відомості на виплату готівки (додаток 1 до Положення № 148) містить достатню кількість реквізитів для виплати орендної плати орендодавцям і, на нашу думку, не потребує розроблення окремого бланку такого документа.
Стосовно другого питання2
Відповідно до вимог абзацу п’ятого пункту 32 розділу ІІІ Положення реквізити у видатковому ордері «Одержав», «Дата», «Сума», «Підпис одержувача», дані документа, що засвідчує особу отримувача [які заповнюються отримувачем готівки (додаток 3 до цього Положення)] та в прибутковому ордері «Прийнято від» не заповнюються в касових ордерах, які оформляються на загальну суму проведених установою/підприємством касових операцій (видача готівки за видатковими відомостями, електронними платіжними засобами, здавання готівки до банку, отримання готівки з банку за чеком та оприбуткування її в касі). Інші реквізити в касових ордерах та видаткових відомостях є обов’язковими до заповнення.
У разі оформлення видаткового касового ордера для здавання готівки до банку в реквізиті «Видати» зазначається прізвище, ім’я, по батькові касира або іншого працівника підприємства, відповідального за здавання готівки до банку.
Директор Департаменту грошового обліку
Національного банку України
В. ЗАЙВЕНКО
ВІД РЕДАКЦІЇ
1 Чи обов’язково в разі виплати фізичним особам – власникам земельних ділянок (паїв) орендної плати в готівковій формі застосовувати форму Видаткової відомості, наведену в додатку 1 до Положення № 148, чи підприємство може розробити бланк такого документа самостійно, включивши в нього всі обов’язкові реквізити первинного документа, передбачені ч. 2 ст. 9 Закону від 16.07.99 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»?
2 Чи заповнюється реквізит «Видати» видаткового касового ордера (типова форма № КО-2, додаток 3 до Положення № 148) під час здавання готівки до банку та якщо заповнюється, то чи потрібно вказувати прізвище, ім’я, по батькові касира або іншого працівника підприємства, відповідального за здавання готівки до банку, у реквізиті «Видати»?
Також читайте наші коментарі Як оформити виплату орендної плати за землю та ВКО: роз’яснення від НБУ
Коментарі до матеріалу