Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Про застосування адмінарешту та звільнення коштів з-під арешту

05.10.2023

Як повідомили в Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області, пунктом 94.2 Податкового кодексу (далі – ПК) визначені обставини, за яких може бути застосований адміністративний арешт майна платника податків.

Відповідно до п. 94.4 ПК арешт може бути накладено контролюючим органом на будь-яке майно платника податків, крім майна, на яке не може бути звернено стягнення відповідно до закону, та коштів на рахунку платника податків.

Арешт коштів на рахунку/електронному гаманці платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення контролюючого органу до суду (абзац другий пп. 94.6.2 ПК).

Для застосування арешту коштів на рахунку/електронному гаманці платника податків податковий орган подає до суду заяву в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства (далі – КАС) (п. 3 розд. VІІ Порядку застосування адміністративного арешту майна платника податків, затвердженого наказом Мінфіну від 14.07.2017 № 632, далі – Порядок № 632).

Надавач платіжних послуг платника (далі – надавач ППП), у якому відкрито рахунок/рахунки платника, уживає заходів щодо забезпечення виконання документа, зокрема, судового рішення про арешт коштів, який надійшов у цей операційний день (п. 76 розд. V Інструкції про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг, затвердженої постановою Правління НБУ від 29.07.2022 № 163, далі – Інструкція № 163).

Згідно з п. 31 розд. І цієї Інструкції надавач ППП здійснює зупинення видаткових операцій за рахунками користувачів на підставі рішення суду, яке винесене за зверненням контролюючого органу та надійшло до надавача ППП безпосередньо від суду або контролюючого органу після отримання рішення суду.

Підстави для припинення адміністративного арешту майна платника податків визначені у п. 94.19 ПК.

Звільнення коштів з-під арешту банк, інша фінансова установа, небанківський надавач платіжних послуг, емітент електронних грошей здійснює за рішенням суду (п. 2 розд. VІІ Порядку № 632). Для звільнення коштів з-під арешту податковий орган звертається до суду протягом двох робочих днів, що настають за днем, коли податковому органу стало відомо про виникнення підстав для припинення такого арешту.

Судові рішення, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об’єднаннями на всій території України (ч. 2 ст. 14 КАС).

Надавач ППП приймає до виконання документ, зокрема судове рішення про зняття арешту з коштів, який надійшов до нього в електронній або паперовій формі (п. 84 розд. V Інструкції № 163).

Надавач ППП приймає до виконання документ про зняття арешту коштів у паперовій формі, який доставлено до надавача ППП самостійно виконавцем (представником/повіреним, помічником приватного виконавця), адвокатом, слідчим, представником суду, слідчого судді, прокурора, контролюючого органу або який надійшов рекомендованим або цінним листом, відправником якого є виконавець, слідчий, суд, слідчий суддя, прокурор, контролюючий орган. Надавач ППП встановлює повноваження особи, яка самостійно доставила документ про арешт коштів, у порядку, визначеному в його внутрішніх документах.

Згідно із Загальними положеннями Інструкції № 163 надавач ППП виконує платіжну інструкцію користувача протягом операційного дня, якщо платіжна інструкція надійшла до нього протягом операційного часу, або в інший строк, якщо це передбачено умовами договору. Надавач ППП виконує платіжну інструкцію користувача, що надійшла до нього після закінчення операційного часу, не пізніше наступного операційного дня або в інший строк, якщо це передбачено умовами договору.

Таким чином, адміністративний арешт коштів на рахунку платника податків може бути застосовано виключно на підставі рішення суду.

З метою звільнення коштів з-під арешту податковий орган звертається до суду протягом двох робочих днів, що настають за днем, коли податковому органу стало відомо про виникнення підстав для припинення такого арешту.

Після ухвалення судом рішення про зняття арешту з коштів та набрання ним законної сили таке рішення підлягає обов’язковому виконанню надавачем платіжних послуг.

Відповідно до п. 31 розд. І Інструкції № 163 надавач ППП здійснює поновлення видаткових операцій за рахунком користувача на підставі рішення податкового керуючого або суду.

Діяльність надавачів платіжних послуг регулюється Законом від 30.06.2021 № 1591-IX «Про платіжні послуги» та Інструкцією № 163, а також іншим законодавством України.

ГУ ДПС в Івано-Франківській області

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
06.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято закон щодо обміну інформацією та призупинення дії трудового договору Класифікатор професій та кваліфікаційні характеристики об'єднали з Реєстром кваліфікацій: підписано Закон До ДПС будуть подавати інформацію про банківські рахунки не тільки СГД, а та...
10.02.2025
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про підвищення мінімальної зарплати, пенсій та прожиткового мінімуму
Більше за темою: Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум – 2025: які розміри та на що вплинуть Розмір мінімальної заробітної плати Парламентарі подали законопроєкт № 12462, яким передбачається підвищення прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати та мінімальної пенсії за віком у 202...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
Нове
07.05.2025
ДПС змінила підхід до питання сплати ЄСВ ФОП, які перебувають у декретній відпустці
Чи потрібно сплачувати ЄСВ «за себе» ФОП, які перебувають у декретній відпустці? Більше за темою: Мінімальний та максимальний розміри ЄСВ для підприємців у 2025 році Чи може підприємець, який також є найманим працівником, сплачувати ЄСВ за себе? Підприємець на загальній системі н...
07.05.2025
Відстрочку для заброньованих працівників продовжено автоматично до 07.08.2025: Дія
Воєнний стан та загальну мобілізацію продовжено ще на 90 днів, тобто до 6 серпня 2025 року включно. Заброньованих працівників до кінця воєнного стану переброньовувати не потрібно. Строки бронювання продовжено автоматично. Про це повідомили працівники Дії в коментарі до посту на своїй сторінці Facebo...
07.05.2025
Як підтвердити стаж без трудової книжки: роз’яснює Пенсійний фонд
Що робити для підтвердження стажу за відсутності трудової книжки? Більше за темою: Стаж працівників для пільгових пенсій Електронна та паперова трудова книжка: що треба знати працівнику та роботодавцю 23 квітня 2025 року ПФУ в листі № 2800-030102-8/26740 надав офіційне роз’яснення щодо ...
Кращі матеріали