Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чи потрібно та на яку дату коригувати ПЗ з ПДВ за операцією з постачання обладнання («першою подією») із звільнення від ПДВ у разі оплати 50 % за рахунок отримувача

Роз’яснення
14.03.2025

Чи повинен постачальник здійснити коригування податкових зобов’язань з ПДВ за операцією з постачання обладнання («першою подією») із застосуванням звільнення від обкладення ПДВ відповідно до п. 197.11 Податкового кодексу, у разі оплати вартості обладнання у розмірі 50 % за рахунок отримувача, та якщо так, то на яку дату здійснюється таке коригування?

Правові основи обкладення ПДВ встановлено розд. V та підрозд. 2 розд. XX Податкового кодексу (далі – ПК).

За загальним правилом згідно з п. 187.1 ПК датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, – дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону від 16.07.1999 № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.

Правила складання і реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкової накладної/розрахунку коригування до податкової накладної регулюються ст. 201 та 192 ПК.

Відповідно до п. 201.10 ПК при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку – продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс) (п. 201.7 ПК).

Згідно з п. 198.6 ПК податкові накладні, отримані з ЄРПН, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Відповідно до п. 192.1 ПК якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Пунктом 201.14 ПК встановлено, що платники податку зобов’язані вести окремий облік операцій з постачання та придбання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню, а також які не є об’єктами оподаткування та звільнені від оподаткування згідно з розд. V ПК.

Пунктом 197.11 ПК передбачено звільнення від обкладення ПДВ, зокрема для операцій:

  • з постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів як Міжнародна технічна допомога (далі – МТД), яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана у встановленому законодавством порядку;
  • постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів, що фінансуються за рахунок МТД, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана у встановленому законодавством порядку;
  • ввезення на митну територію України майна як гуманітарної допомоги, наданої згідно з нормами Закону від 22.10.1999 № 1192-XIV «Про гуманітарну допомогу».

Ураховуючи положення п. 197.11 ПК та Порядку залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги (далі – МТД), затвердженого постановою КМУ від 15.02.2002 № 153 «Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги» (далі – Порядок № 153), звільнення від обкладення ПДВ застосовується до тієї частини операції, що фінансується за рахунок коштів МТД та надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана у встановленому законодавством порядку.

Виключенням є постачання товарів, робіт і послуг за кошти, залучені на умовах співфінансування з інших джерел, у рамках проєктів (програм), партнером з розвитку за якими є Європейське співтовариство.

Частина операції з постачання обладнання (у т. ч. у межах реалізації проєкту МТД), які не фінансується за рахунок МТД, а оплачуються за рахунок інших джерел (власних коштів отримувача обладнання), не підлягає звільненню від обкладення ПДВ відповідно до п. 197.11 ПК та Порядку № 153 та обкладаються ПДВ у загальновстановленому порядку за основною ставкою (20 %) (крім проєктів (програм), партнером з розвитку за якими є Європейське співтовариство).

Якщо дата відвантаження обладнання є «першою подією», визначеною п. 187.1 ПК, то підприємство – постачальник обладнання на таку дату зобов’язаний за операцією з постачання скласти і зареєструвати в ЄРПН у встановлені ПК терміни відповідну податкову накладну із застосуванням звільнення від обкладення ПДВ відповідно до п. 197.11 ПК.

Надходження коштів у розмірі 50 % вартості обладнання від отримувача (в результаті припинення фінансування 50 % вартості обладнання коштами МТД) змінює податкові наслідки з ПДВ, тому ця частина операції обкладатиметься ПДВ у загальновстановленому порядку за основною ставкою (20 %).

Оскільки частина операції з постачання обладнання, профінансована МТД (50 %), звільняється від обкладення ПДВ, а частина, профінансована коштами отримувача (50 %), підлягає обкладенню ПДВ за ставкою 20 %, то потрібно здійснити коригування податкових зобов’язань з ПДВ на підставі розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної, складеної за операцією з постачання такого обладнання («першою подією») із застосуванням звільнення від обкладення ПДВ відповідно до п. 197.11 ПК.

Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної, складеної за операцією з постачання такого обладнання («першою подією») із застосуванням звільнення від обкладення ПДВ відповідно до п. 197.11 ПК, складається на дату отримання оплати від отримувача.

На цю дату потрібно скласти нову податкову накладну на 50 % вартості обладнання, але вже з урахуванням ставки ПДВ у розмірі 20 %.

ЗІР, категорія 101.12

 


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
06.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято закон щодо обміну інформацією та призупинення дії трудового договору Класифікатор професій та кваліфікаційні характеристики об'єднали з Реєстром кваліфікацій: підписано Закон До ДПС будуть подавати інформацію про банківські рахунки не тільки СГД, а та...
10.02.2025
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про підвищення мінімальної зарплати, пенсій та прожиткового мінімуму
Більше за темою: Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум – 2025: які розміри та на що вплинуть Розмір мінімальної заробітної плати Парламентарі подали законопроєкт № 12462, яким передбачається підвищення прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати та мінімальної пенсії за віком у 202...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
Нове
09.05.2025
Мінагрополітики здійснює моніторинг відповідності критично важливих підприємств Критеріям
Мінагрополітики наголошує на неухильному дотриманні вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів протягом діяльності підприємств з дати прийняття рішення про визначення їх критично важливими.  Більше за темою: Бронювання військовозобов’язаних працівників агропромислового се...
09.05.2025
Скільки отримає пенсіонер у разі благодійної пожертви від юрособи
Якщо благодійна пожертва адресна, 70 % суми виплачується пенсіонеру, 30 % суми спрямовується до бюджету ПФУ та використовується як фінансовий ресурс на виплату пенсій. Більше за темою: Договір пожертви До фінансування пенсійних виплат на благодійній основі може долучитися будь-яка юридична або...
09.05.2025
Інструктаж з охорони праці у разі надомної або дистанційної роботи
Більше за темою: Зміни стосовно дистанційної та надомної роботи В організації працює три особи (начальник та 2 головних спеціаліста). Наразі стало питання щодо проходження навчання з ОП: чи повинен проходити начальник організації чи спеціаліст, який займається розробкою та реєстрацією інструкц...
Кращі матеріали