Укртрансбезпека інформує про судову практику Верховного Суду у справах щодо оскарження штрафів за порушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті.
Під час рейдової перевірки інспектори Укртрансбезпеки виявили автобус, що здійснював регулярні міжнародні пасажирські перевезення за маршрутом «Харків – Зґожелець».
При перевірці було виявлено, що водій не використовував особисту картку водія. Також перевіркою було встановлено, що водій керував транспортним засобом під час свого відпочинку та використовував картку іншого водія.
За результатом розгляду справи про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт винесено постанову про застосування до перевізника адміністративно-господарського штрафу у сумі 34 000 грн.
Перевізник оскаржив постанову до суду, вважаючи, що Укртрансбезпекою було порушено принцип законності, знівельовано законні очікування на справедливу процедуру розгляду, а в акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт не фіксувалися порушення щодо недопуску до цифрового тахографа у автобусі чи відсутності особистої картки водія.
Суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що перевізник не забезпечив виконання вимог ст. 53 Закону від 05.04.2001 № 2344-III «Про автомобільний транспорт» (далі – Закон № 2344), відповідальність за яке передбачена абзацем шостим ч. 1 ст. 60 цього Закону, та відмовив у задоволенні позову перевізника про скасування постанови.
Верховний Суд постановою від 11.04.2025 залишив в силі судове рішення апеляційного суду.
Також суд висловив правовий висновок щодо підстав та умов настання відповідальності, передбаченої абзацем шостим ч.1 ст. 60 Закону № 2344, за порушення вимог ст. 53 Закону № 2344 в частині невикористання картки водія та невиконання водієм обов’язку щодо роздруку інформації на паперовому носії про режим роботи та відпочинку водія, або за недотримання водієм режиму праці та відпочинку.
Згідно усталеної практики, за умови обладнання автомобіля цифровим тахографом вимога роздрукувати на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок – чітко визначена саме ст. 53 Закону № 2344, а відповідальність за порушення цієї вимоги передбачена в абзаці шостому ч. 1 ст. 60 цього Закону.
Постанова про накладення адміністративно-господарського штрафу в розмірі 34 000 грн визнана правомірною.
Справа № 560/14768/23, https://reyestr.court.gov.ua/Review/1...
Укртрансбезпека