Як сплачувати авансові внески ФОП, який отримав ліцензію, але фактично не торгує пальним
Який розмір та порядок сплати авансових внесків з ПДФО для ФОП, інформація щодо яких внесена до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального, але діяльність з роздрібної торгівлі пальним не здійснюється?
Законом від 10.10.2024 № 4015-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» впроваджено сплату авансових внесків з ПДФО платниками податку – фізичними особами – підприємцями, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним.
Згідно з пп. 177.5.11 Податкового кодексу (далі – ПК) платники податку – фізичні особи – підприємці, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, зобов’язані щомісяця, не пізніше 20-го числа поточного місяця, сплачувати авансовий внесок з ПДФО за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, інформація щодо якого внесена до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального станом на перше число поточного місяця, у розмірі, визначеному пп. 177.5.11 ПК.
Терміни «роздрібна торгівля пальним», «місце роздрібної торгівлі пальним» вживаються у значеннях, наведених у Законі від 18.06.2024 № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 3817).
Згідно з ч. 2 ст.29 Закону № 3817 роздрібна торгівля пальним здійснюється суб’єктом господарювання за наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.
Авансовий внесок з ПДФО сплачується за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, інформація щодо якого внесена до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального станом на перше число поточного місяця:
а) у розмірі 60 тис. грн за кожне місце, крім випадків, передбачених пп. «б» і «в» пп. 177.5.11 ПК;
б) для місця роздрібної торгівлі пальним, на якому здійснюється реалізація виключно скрапленого газу, – в розмірі 30 тис. грн за кожне місце;
в) для місця роздрібної торгівлі пальним, на якому здійснюється реалізація кількох видів пального і при цьому частка реалізації скрапленого газу в літрах, приведених до температури 15 °C, у загальному обсязі реалізованого протягом попереднього місяця пального становить 50 і більше відсотків, – у розмірі 45 тис. грн за кожне місце.
Авансові внески з ПДФО, сплачені відповідно до пп. 177.5.11 ПК, є невід’ємною частиною ПДФО.
Грошове зобов’язання у вигляді авансового внеску з ПДФО, визначене пп. 177.5.11 ПК, вважається узгодженим з моменту виникнення такого зобов’язання, що визначається за календарною датою, встановленою абзацом першим пп. 177.5.11 ПК для граничного строку сплати авансового внеску з ПДФО до відповідного бюджету.
Якщо сума авансового внеску з податку, попередньо сплачена протягом звітного податкового року відповідно до пп. 177.5.11 ПК, перевищує суму нарахованого податкового зобов’язання з ПДФО за такий звітний податковий рік, сума такого перевищення не підлягає зарахуванню в рахунок майбутніх платежів з цього податку.
Сума сплачених авансових внесків з податку відповідно до пп. 177.5.11 ПК не підлягає поверненню платнику податку як надміру та/або помилково сплачені податкові зобов’язання, не може бути зарахована в рахунок інших податків і зборів (обов’язкових платежів) та на неї не поширюються положення ст. 43 ПК.
Отже, якщо фізичні особи – підприємці отримали ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі пальним за визначеним місцем роздрібної торгівлі (АЗС), інформація щодо якого внесена до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального станом на перше число поточного місяця, то в такому випадку, у платника виникатиме обов’язок зі сплати авансових внесків з ПДФО.
ЗІР, категорія 104.06
Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm
Коментарі до матеріалу