Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як прибуткувати готівкові надходження у відокремленому підрозділі

05.04.2019 165 0 0

Висновок Індивідуальної податкової консультації ДФС від 05.03.19 р. № 904/6/99-99-14-05-01-15/ІПК (далі – ІПк № 904) стосується відокремлених підрозділів, де ведуться розрахунки із застосуванням РРО, на який оформлена книга обліку розрахункових операцій (далі – КОРО), і не ведеться касова книга.

На думку податківців, якщо в КОРО відсутні щоденні записи про рух готівки і суми розрахунків, то в цьому випадку порушено порядок оприбуткування готівки, установлений п. 11 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.17 р. № 148 (далі – Положення № 148). А за таке порушення застосовується штраф у 5-кратному розмірі неоприбуткованої суми – згідно зі ст. 1 Указу Президента від 12.06.95 р. № 436/95.

При цьому податківці забувають, що з 1 жовтня 2018 року до КОРО, зареєстрованої на РРО, заносяться дані про розрахункові операції тільки за період виходу РРО з ладу або відключення електроенергії (п. 6, п. 9 гл. 4 розд. ІІ Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затвердженого наказом Мінфіну від 14.06.16 р. № 547, далі – Порядок № 547). Та й Нацбанк, коли вносив останні зміни до Положення № 148, не взяв до уваги вимоги Порядку № 547.

Як наслідок, порядок оприбуткування готівки відокремленими підрозділами, які застосовують РРО і не ведуть касову книгу, але ведуть КОРО, залишився неоднозначним. Про цю проблему ми попереджали своїх читачів (див. «Нацбанк змінив правила ведення касових операцій»).

Що можна зробити на практиці? У принципі, є варіант: анулювати реєстрацію КОРО (немає КОРО – немає проблеми). Проте при такому варіанті не можна буде вести розрахунки з покупцями в разі поломки РРО або відключення електроенергії. Ясно, що такий варіант рідко застосовується на практиці.

Якщо ви хочете використовувати КОРО, тоді – зважаючи на позицію податківців – слід виконувати в ній щоденні записи. На жаль, інакше суми штрафів можуть бути значними, а свої інтереси вам доведеться відстоювати в судовому порядку. Крім того, можна звернутися за роз'ясненням до Нацбанку (такий вихід рекомендують і податківці в ІПК).

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали