Як подати уточнюючу декларацію у разі надання пільги з плати за землю у 2024 році
Чи подається податкова декларація з плати за землю з типом «Уточнююча» за 2024 рік та як відображається зменшення сум податкових зобов’язань за певний період 2024 року з орендної плати за земельні ділянки комунальної власності територіальної громади міста, якщо прийнято рішення міської ради про надання пільги по орендній платі протягом такого періоду 2024 року?
Відповідно до пп. 10.1.1 та 265.1.3 Податкового кодексу (далі – ПК) плата за землю у складі податку на майно належить до місцевих податків.
Плата за землю – обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (пп. 14.1.147 ПК).
Сільські, селищні, міські ради (далі – ради) в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень (п. 12.3 ПК).
Згідно з пп. 12.3.2 ПК при прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та/або зборів обов’язково визначаються об’єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов’язкові елементи, визначенні ст. 7 ПК з дотриманням критеріїв, встановлених розд. XII ПК для відповідного місцевого податку чи збору.
Слід зазначити, що в частині плати за землю податкові пільги зі сплати орендної плати ПК не передбачені.
Тимчасово, на період дії воєнного стану на території України, введеного Указом Президента від 24.02.2022 № 64/2022«Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом від 24.02.2022 № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, до рішень рад, військових адміністрацій або військово-цивільних адміністрацій щодо встановлення ставок та пільг з місцевих податків та/або зборів та/або рішень про внесення змін до таких рішень не застосовуються вимоги пп. 4.1.9 та п. 4.5, пп. 12.3.3, 12.3.4 і 12.3.7, 12.4.3 та п. 12.5 ПК та Закону від 11.09.2003 № 1160-ІV «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», ч. 4 ст. 15 Закону від 13.01.2011 № 2939-VІ «Про доступ до публічної інформації», Закону від 01.07.2014 № 1555-VІІ «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» (пп. 69.34 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК).
Ради мають право відповідними рішеннями встановлювати розмір (ставку) орендної плати із значенням «0» у порядку і строки, передбачені ПК.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п. 288.1 ПК).
У разі звільнення радою, в межах своїх повноважень, від сплати орендної плати за землю шляхом встановлення ставки орендної плати у розмірі 0 %, така ставка може бути застосована за умови внесення змін до діючих договорів оренди земельних ділянок комунальної власності.
Якщо у 2024 році міська рада прийняла рішення про встановлення ставки орендної плати у розмірі «0» з сплати орендної плати за земельні ділянки комунальної власності на обмежений період, то платник подає податкову декларацію з плати за землю за типом «Уточнююча» за формою чинною на час подання уточнюючого розрахунку, в якій відображається зменшення річної суми орендної плати за землю за 2024 рік з урахуванням дати набрання чинності та періоду дії такого рішення ради.
Умови внесення змін до податкової звітності визначені у ст. 50 ПК.
Форма податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) затверджена наказом Мінфіну від 16.06.2015 № 560 (далі – Декларація).
У розд. ІІ «Розрахунок суми орендної плати» Декларації з типом «Уточнююча» інформація щодо земельної ділянки з певним кадастровим номером зазначається у двох рядках з розбивкою такої інформації залежно від розміру ставок орендної плати та періоду застосування цих ставок протягом звітного року:
- у колонках 2–7, 10–16 – у обох рядках зазначається аналогічна інформація;
- у колонках 8 та 9 зазначаються періоди дії повного розміру (ставки) орендної плати та пільгового розміру (ставки) орендної плати;
- у колонці 17 – для кожного періоду володіння, вказаного у колонках 8 та 9, зазначаються розміри ставок: повний та пільговий (встановлений новим рішенням ради);
- у колонці 18 – зазначається річна сума орендної плати, розрахована за визначеною формулою у цієї колонці.
У розд. ІІІ «Розрахунок (уточнення) податкового зобов’язання» Декларації зазначається сума податкового зобов’язання з урахуванням періодів дії нової ставки орендної плати згідно з рішенням ради (рядки 3, 4, 6).
Рядок 8 «Зміст доповнення» Декларації має містити інформацію про причину подання уточнюючого розрахунку з орендної плати за землю відповідно до рішення ради.
ЗІР, категорія 111.05
Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm
Коментарі до матеріалу