Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як передати шкільні автобуси, що знаходяться у власності РДА у власність територіальних громад?

29.01.2021 709 0 0

Який спосіб передання обрати?

Орган державної влади не може передати таке майно у користування безоплатно, бо це заборонено ч. 2 ст. 9 Закону від 03.10.19 р. № 157-IX «Про оренду державного та комунального майна» (далі – Закон № 157).

Відповідальне зберігання у цій ситуації не відповідатиме змісту правовідносин, оскільки воно не передбачає використання такого майна. Та й можливість використання інструмента відповідального зберігання згаданим Законом істотно обмежена.

Правовий режим оперативного управління для таких правовідносин не передбачений (див. ст. 137 Господарського кодексу).

Отже, найбільш актуальним інструментом для описаних цілей залишається тільки оренда.

Чим керуємося?

Ці питання регламентуються Законом № 157, Порядком передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженим постановою КМУ від 03.06.20 р. № 483 (далі – Порядок № 483), та Методикою розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженою постановою КМУ від 04.10.95 р. № 786 (далі – Методика № 786).

Хто передає?

Шкільний автобус – це транспортний засіб, тож у розумінні Закону № 157 – індивідуально визначене майно. Законом № 157 передбачено, що орендодавцем такого майна є балансоутримувач (абзац п’ятий п. «г» ч. 2 ст. 4).

Кому передає?

Якщо шкільний автобус буде обслуговувати лише одну школу і цей навчальний заклад автономізований, то доцільно передати його одразу школі.

Якщо планується, що автобус буде використовуватися кількома школами освітньої мережі однієї територіальної громади, варто передати його відділу освіти, утвореному як юрособа. Якщо відділ освіти у вашій громаді не є окремою юрособою, то іншому виконавчому органу ради, утвореному у форматі юрособи, до сфери управління якого радою віднесено питання забезпечення освітнього процесу.

Як передає?

Частина 1 ст. 15 Закону № 157 передбачає право органів місцевого самоврядування на отримання майна в оренду без проведення аукціону. Отже, процедура передання автобуса в оренду у цьому разі буде більш простою.

Нормою ст. 5 Закону № 157 визначено етапність передання майна в оренду. Усе починається із заяви потенційного орендаря про включення об’єкта оренди до Переліку другого типу. Після цього:

  • балансоутримувач приймає рішення про намір передати майно в оренду або про відмову у включенні об’єкта до Переліку другого типу;
  • балансоутримувач вносить інформацію про потенційний об’єкт оренди до електронної торгової системи (далі – ЕТС) та включає об’єкт до Переліку другого типу (з урахуванням законодавства, статуту або положення балансоутримувача про погодження уповноваженим органом управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач);
  • балансоутримувач повідомляє ініціатора оренди про прийняте рішення та його оприлюднення;
  • орендодавець розробляє, затверджує та публікує в ЕТС умови та додаткові умови (за наявності) оренди майна;
  • орендар подає заяву про оренду майна, включеного до Переліку другого типу;
  • укладається договір оренди через ЕТС.

Який строк оренди?

Оскільки автобуси передаються в оренду до розв’язання питань про передання цього майна у власність територіальних громад, важливо у заяві про включення майна до Переліку другого типу зазначати бажаний строк оренди, бо інакше буде вважатися, що ви претендуєте на максимально дозволений строк (абзац п’ятий п. 15 Порядку № 483).

Чи можна орендувати за 1 грн?

Відповідно до абзацу другого ч. 2 ст. 17 Закону № 157 у разі передання майна в оренду без проведення аукціону орендна плата визначається за Методикою розрахунку орендної плати, яка затверджується КМУ щодо державного майна.

Важливо! Повний перелік орендарів, яким річну плату за оренду нерухомого майна установлено в розмірі 1 грн, наведено в п. 10 Методики № 786.

Оскільки автобус належить до рухомого майна, питання щодо можливості передання його в оренду за 1 грн відпадає саме по собі, а отже, орендна плата буде обчислюватися з урахуванням п. 7 Методики № 786.

www.decentralization.gov.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали