Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Як відкоригувати ПДВ при зарахуванні передоплати за іншим договором

Роз’яснення
28.05.2025

Як відображається в податковому обліку з ПДВ зарахування передоплати, отриманої по одному договору, в погашення заборгованості за поставлені товари по іншому договору, якщо касовий метод податкового обліку сторонами не застосовується?

Відповідно до п. 187.1 Податкового кодексу (далі – ПК) датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, – дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону від 16.07.1999 № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» незалежно від дати накладення електронного підпису.

Пунктом 201.1 ПК визначено, що на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону від 05.10.2017 № 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений ПК термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс) (п. 201.7 ПК).

Таким чином, при отриманні попередньої оплати за одним договором, і при поставці товарів за другим договором постачальником повинні були бути визначені податкові зобов’язання та складені і зареєстровані в ЄРПН податкові накладні.

Згідно з п. 192.1 ПК якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в ЄРПН пізніше 1 095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача – платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН:

  • постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;
  • отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Відповідно до пп. 192.1.1 ПК якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку – постачальника, то:

а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов’язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;

б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв’язку з отриманням таких товарів/послуг.

Постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної.

Згідно з Порядком заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженим наказом Мінфіну від 28.01.2016 № 21 (далі – Порядок № 21), у податковій декларації з ПДВ (далі – декларація) відображається, зокрема:

  • у рядку 7.1 розд. І – коригування податкових зобов’язань (пп. 8 п. 3 розд. V Порядку № 21);
  • рядку 14 розд. ІІ – коригування податкового кредиту (пп. 3 п. 4 розд. V Порядку № 21);
  • рядку 15 розд. ІІ – коригування податкового кредиту згідно з пп. 192.1.1 ПК у випадку повернення товару/послуги або суми попередньої оплати за відсутності реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН (пп. 4 п. 4 розд. V Порядку № 21).

При заповненні рядків 14, 15 розд. ІІ декларації обов’язковим є подання додатку 1 (Д1) (пп. 3 та 4 п. 4 розд. V Порядку № 21).

Отже, при зарахуванні попередньої оплати, отриманої по одному договору, в погашення заборгованості за поставлені товари по іншому договору постачальником (продавцем) має бути складений розрахунок коригування до податкової накладної, яка була складена при отриманні коштів як попередньої оплати.

Постачальник (продавець) товарів/послуг має право зменшити суму податкових зобов’язань за таким розрахунком коригування після його реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем).

Отримувач (покупець) товарів/послуг повинен зменшити податковий кредит в декларації за звітний (податковий) період, на який припадає дата складення розрахунку коригування, незалежно від того, чи зареєстрований такий розрахунок коригування в ЄРПН чи ні.

ЗІР, категорія 101.24

 

 

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
27.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки Актуальні рахунки для сплати податків Пропонують повернути 100 % бронювання для критично важливих підприємств Мінцифри змінила критерії визначення критично важливих під...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
Нове
28.05.2025
Які строки відпусток без збереження зарплати
Розрізняють два види безоплатних відпусток, які можуть надаватись у період дії воєнного стану. Розглянемо їх. Відпустки без збереження заробітної плати передбачені у ст. 25 і 26 Закону від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки» далі – Закон № 504). Такі відпустки надавались в мирни...
28.05.2025
Чи можна працевлаштувати неповнолітнього школяра чи студента на повну ставку
Неповнолітніх школярів та студентів можна приймати на роботу зі скороченою тривалістю робочого часу та оплатою праці в розмірі повної тарифної ставки. Відповідно до ст. 187 КЗпП неповнолітні, тобто особи, що не досягли 18 років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в г...
28.05.2025
Чи обов'язково програмувати штриховий код товару в фіскальному касовому чеку
Як програмувати штриховий код товару в фіскальному касовому чеку? Більше за темою: Обов’язкові реквізити фіскального чека з 01.03.2025 Округлення у фіскальних чеках РРО/ПРРО з 01.03.2025 Відповідно до п. 1 розд. I Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розраху...
Кращі матеріали