Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Форс-мажор завадив проведенню безготівкових розрахунків: кого та як притягнуть до відповідальності

Роз’яснення

22.10.2024 17 0 0

Чи передбачена відповідальність до торговців, які не можуть забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків (у т. ч. із використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв) за продані ними товари (послуги), у зв’язку з форс-мажорними обставинами (відключення електроенергії)?

Пунктом 1 постанови КМУ від 29.07.2022 № 894 «Про встановлення строків, до настання яких торговці повинні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків (у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв) за продані ними товари (надані послуги)» (далі – Постанова № 894) визначено умови та строки, до настання яких торговці повинні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків, зокрема, з використанням електронних платіжних засобів, за продані ними товари (надані послуги), включаючи товари (послуги), реалізація (надання) яких здійснюється дистанційно. Поетапне запровадження такого обов’язку передбачено з 01.01.2023 і складається з чотирьох етапів.

Тобто, діючим законодавством встановлений обов’язок торговців забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків, зокрема, з використанням електронних платіжних засобів, за продані ними товари (надані послуги) відповідно до положень Постанови № 894.

Згідно з ст. 16315 КУпАП порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), у тому числі недотримання установлених законодавством вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів – тягне за собою накладення штрафу на фізичну особу – підприємця, посадових осіб юридичної особи від 100 до 200 НМДГ.

Дія, передбачена ч. 1ст. 16315 КУпАП, вчинена особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке ж порушення, – тягне за собою накладення штрафу від 500 до 1 000 НМДГ.

Разом з тим, відповідно до пп. 112.8.9 Податкового кодексу у разі виникнення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), як надзвичайних та невідворотних подій, які об’єктивно унеможливлюють виконання обов’язків, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, умови щодо настання відповідальності не виникають. Обов’язок доведення існування таких форс-мажорних обставин покладається на платника податків.

ЗІР, категорія 109.18


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали