Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Для з’ясування необхідності обкладення ПДВ відходів металобрухту ДПС закликає звертатися за ІПК

Роз’яснення

24.10.2024 40 0 0

Чи потрібно нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ згідно з п. 198.5 ПК у разі постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів, який утворився в процесі виробництва готової продукції?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Податкового кодексу (далі – ПК) (п. 1.1 ПК).

Відповідно до п. 5.3 ПК інші терміни, що застосовуються у ПК і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Металобрухт − непридатні для прямого використання вироби або частини виробів, які за рішенням власника втратили експлуатаційну цінність внаслідок фізичного або морального зносу і містять у собі чорні або кольорові метали чи їх сплави, а також вироби з металу, що мають непоправний брак, залишки чорних і кольорових металів і їх сплавів (ст. 1 Закону від 05.05.1999 № 619-XIV «Про металобрухт»).

Правові основи обкладення ПДВ встановлено розд. V та підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» ПК.

Згідно з пп. «а» і «б» п. 185.1 ПК об’єктом обкладення ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до ст. 186 ПК розташоване на митній території України.

Пунктом 23 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК встановлено, що тимчасово до 1 січня 2027 року від обкладення ПДВ звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТЗЕД.

Переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2027 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість, затверджено постановою КМУ від 12.01.2011 № 15 (зі змінами, внесеними постановою КМУ від 21.03.2022 № 337).

Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ встановлено ст. 187, 198, 199 і 201 ПК.

Відповідно до п. 201.14 і 201.15 ПК платники податку зобов’язані вести окремий облік операцій з постачання та придбання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню, а також які не є об’єктами оподаткування та звільнені від оподаткування згідно з розд. V ПК.

Зведені результати такого обліку відображаються у податкових деклараціях, форма яких встановлюється у порядку, передбаченому ст. 46 ПК.

Ураховуючи викладене, у разі, якщо у платника податку в результаті здійснення господарської діяльності утворюється брухт чорних і кольорових металів, який надалі постачається на митній території України із застосуванням режиму звільнення від обкладення ПДВ, встановленого п. 23 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК, то у платника податку виникає обов’язок щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ та складання зведеної податкової накладної за правилами, встановленими, зокрема, п. 198.5 ПК – у випадку, якщо платником податку придбавалися з ПДВ товари/послуги (наприклад послуги із транспортування (перевезення), завантаження, розвантаження та/або порізки відходів і брухту чорних і кольорових металів) та необоротні активи призначені виключно для використання в операціях, що не обкладаються ПДВ (у т. ч. звільнених від обкладення ПДВ операціях (постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів)).

Правила складання зведеної податкової накладної відповідно до п. 198.5 ПК визначено Порядком заповнення податкової накладної затверджено наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307.

Водночас оскільки надання відповіді на зазначене питання у кожному конкретному випадку потребує чіткого розуміння умов придбання (ввезення, виготовлення) матеріалів та сировини, з якої виробляється продукція, у процесі виготовлення якої утворюються відходи та брухт чорних і кольорових металів, та формування податкового кредиту при їх придбанні, із зазначеного питання пропонуємо у кожному конкретному випадку звертатися до ДПС щодо надання індивідуальної податкової консультації у порядку, визначеному ст. 52 ПК із наданням детальної інформації щодо здійснюваних операцій.

ЗІР, категорія 101.04


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали