Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Підвищення податків необхідне для захисту та оборони – Мінфін

Роз’яснення
24.07.2024

Міністр фінансів Сергій Марченко розповів про складні, але вимушені рішення для збільшення фінансування Збройних сил України.

«Наша боротьба з агресією фінансується за рахунок виключно внутрішніх джерел. Кожна гривня, сплачена громадянами та підприємцями в держбюджет України, йде на фінансування захисту та оборони. Це ж стосується і внутрішніх запозичень у вигляді військових облігацій. Всі ці кошти Уряд спрямовує на Збройні сили та забезпечує їх необхідними грошовими виплатами, а також зброєю, дронами, обладнанням, медикаментами, розбудовою власних потужностей для виробництва озброєння.

Військовий бюджет рф переважає український у майже три рази. Згідно з відкритими даними, рф у 2024 році планує витратити 120 млрд дол. США на фінансування агресії проти України. Водночас видатки на сектор безпеки та оборони України в поточній редакції держбюджету-2024 становлять 42 млрд дол. США (за розрахунковим обмінним курсом 40,7 грн/дол. США).

Додатково з початку року, через значну затримку з постачанням зброї від наших партнерів, ми вимушено збільшили видатки на сектор безпеки та оборони на суму ще близько 6 млрд дол. США.

Але війна невблаганна і вона триває. Тому ми маємо відповідати на нові запити Сил оборони та інших військових відомств на додаткове фінансування. Така потреба становить 500 млрд грн.

Міжнародний досвід показує, що країни, які своєчасно ухвалюють складні рішення, виграють війни.

Наприклад, у період Першої світової війни Велика Британія змогла значно збільшити податкові надходження шляхом підвищення ставки податку на прибуток з 6 % до 30 %. Це дозволило країні забезпечити значні кошти для фінансування військових витрат. У США під час тієї ж війни гранична податкова ставка зросла з 7 % до 77 %, що також сприяло значному зростанню надходжень.

Друга світова війна знову підтвердила цей принцип. У Великій Британії максимальна ставка податку на прибуток підвищилася до 97,5 %. У США податок на найнижчий рівень доходів зріс з 4 % до 23 %. А податки на надприбутки доходили до 94 %

Висновок очевидний: податки разом з внутрішніми запозиченнями стають вирішальним джерелом фінансування воєнних дій, бо ніхто не зацікавлений у нашій перемозі більше, ніж ми самі.

Мінфін розробив і подав до Верховної Ради два законопроєкти: зміни до держбюджету та зміни до Податкового кодексу, які компенсують зростання видатків у понад 500 млрд грн.

Нами запропоновано найбільш м'який варіант фінансування додаткових військових потреб серед усіх можливих, який складається з декількох складових:

За рахунок фактичного перевиконання доходів держбюджету у першому півріччі 2024 року – 75,8 млрд грн (податок на прибуток підприємств – 40 млрд грн, імпортний ПДВ – 5,5 млрд грн; кошти, що перераховуються НБУ, – 20,9 млрд грн, адмінштрафи у сфері забезпечення безпеки руху та інші надходження – 9,4 млрд грн).

Скорочення видатків, включаючи економію коштів з обслуговування державного боргу, дає можливість спрямувати на військові потреби ще додатково 65,7 млрд грн.

Значна частина – це додаткові надходження від випуску ОВДП – 220,1 млрд грн.

Перший етап поступового наближення ставок акцизів до мінімальних стандартів у ЄС дозволить забезпечити додатково 16,9 млрд грн, зокрема перегляд акцизів з 1 вересня 2024 року на тютюн та пальне. А також впровадження акцизного податку на солодкі напої, який вже введено у більшості країн світу.

В умовах війни військовий збір повинні сплачувати всі. Це наша спільна відповідальність: і фізичних осіб, і ФОП, і великого бізнесу. Перегляд ставок військового збору та запровадження його для ряду платників податків дозволить отримати в держбюджет додаткові 121,8 млрд грн для сектору безпеки та оборони.

Запропоновані зміни є збалансованим підходом, який передбачає, з одного боку, фінансування збільшених військових видатків, а з іншого – враховує потреби економіки. І кожна гривня з цих коштів піде на фінансування нашої перемоги.

Таке рішення дозволить не тільки впоратись з викликами поточного року, але й закладає базу для забезпечення стабільності у 2025 році. Це надзвичайно важливо, враховуючи мінливий політичний контекст у всьому світі та перспективи міжнародної допомоги Україні. Звичайно, ми розраховуємо на продовження підтримки, і від США, і країн G7 загалом. Але водночас, маємо бути готові до будь-яких змін. І наші внутрішні кроки стануть основою для забезпечення потреб України в майбутньому.

У колишнього очільника ФБР Джона Гувера була улюблена фраза: When the going gets tough, the tough get going. Що означає: зіткнувшись з труднощами, сильні люди не здаються, а навпаки – проявляють рішучість, щоб здолати перешкоди.

І це моє звернення до народних депутатів. Я розраховую на вашу підтримку та рішучість. Окреслена ініціатива має пройти повну процедуру: вона буде розглянута в комітетах, у двох читаннях у Верховній Раді», – розповів Міністр.

Мінфін


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
29.04.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Відстрочку від мобілізації для студентів і педагогів можуть обмежити: законопроєкт ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 22.04.2025 Категорію тих, хто має переважне право залишення на роботі при звільненні, розширять: проєкт закону Як ДПС застосовуватимуть відеореєстр...
10.02.2025
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про підвищення мінімальної зарплати, пенсій та прожиткового мінімуму
Більше за темою: Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум – 2025: які розміри та на що вплинуть Розмір мінімальної заробітної плати Парламентарі подали законопроєкт № 12462, яким передбачається підвищення прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати та мінімальної пенсії за віком у 202...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
Нове
30.04.2025
Спрощено правила для розвитку приватного газовидобутку
Уряд ухвалив важливе рішення для прискорення вітчизняного газовидобутку. Про це повідомив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання Кабміну 29 квітня.  «Приватним підприємствам нафтогазовидобувної сфери максимально спрощуємо процедури облаштування установок зберігання енергії...
29.04.2025
Мінагрополітики запускає проєкт зі створення інвестиційного портфеля агросектору України
Мінагрополітики запускає збір інвестиційних проєктів діючих українських аграрних підприємств, які мають амбіції масштабуватись, модернізуватись і виходити на нові ринки. Про це повідомив Міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль. «Мета – створити консолідований ...
29.04.2025
10 років Uteka.ua. Подарунки вже тут!
Дорогі друзі! Цього травня Uteka.ua святкує 10 років! Увесь цей час ми працювали для вас – наших читачів і клієнтів, накопичуючи знання, створюючи сервіси й допомагаючи вам розвиватися. До ювілею ми підготували особливі подарунки та сюрпризи! Детальніше про святкові акції читайте тут. А ще ...
Кращі матеріали