Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як змінилася ситуація з демократією і економікою в Україні та яка бажана форма правління: опитування

05.06.2024 19 0 0

Як змінилася ситуація з демократією 

Більшість українців за опитуванням КМІС віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству. Стабільно понад 90 % українців хочуть бачити Україну повноцінно функціонуючою демократією. Тому питання розбудови демократичних інституцій лишається одним із пріоритетів для українців.  

КМІС поставили респондентам запитання, як за 5 років президентства В. Зеленського змінилася ситуація з демократією в країні. Водночас ураховуючи повномасштабне вторгнення, якщо респонденти бачили погіршення ситуації, то ми уточнювали, з чим вони скоріше пов’язують погіршення – з об’єктивним наслідками воєнного часу чи з діями влади, які нібито згортають права та свободи громадян. 

Як можна бачити на графіку 1,19 % українців вважають, що ситуація з демократією покращилася, а 29 % – що не змінилася. Бачать певні погіршення – 43 %, проте серед них 11 % насамперед пов’язують це з об’єктивними обставинами воєнного часу, а 28 % – із спробами влади згортати права і свободи громадян (ще 3% обидві причини назвали). 

Графік 1. А як загалом за період президенства Володимира Зеленського змінився рівень демократії в Україні? 

ЯКЩО ВВАЖАЮТЬ, ЩО СИТУАЦІЯ ПОГІРШИЛАСЯ: на Вашу думку, погіршення ситуації з демократією є скоріше наслідком об’єктивних обставин воєнного стану чи скоріше наслідком спроб влади згортати права і свободи громадян? 

1 из 1

Як змінилася ситуація з економікою 

Українці також з кожним новим Президентом плекають надію на суттєві покращення в економіці (та їх добробуті). Після повномасштабного вторгнення ми фіксували парадоксальну ситуацію, коли об’єктивно ситуація в економіці стала однозначно гіршою, але громадськість краще її оцінювала, ніж до вторгнення. У цьому опитуванні ми запитали респондентів про зміни в економіці за останні 5 років (з фокусом-поясненням, що мова про умови для розвитку, прозорість правил, справедливе ставлення до бізнесу). Як і у випадку з демократією, у разі, якщо респонденти бачили погіршення, ми уточнювали, з чим саме це скоріше пов’язано. 

Вважають, що за останні 5 років ситуація в економіці покращилася – 17 %, не змінилася – 21 %. Майже половина респондентів (49 %) вважають, що ситуація погіршилася, проте з них 16,5 % пов’язують це насамперед із повномасштабним вторгненням, а 23 % – насамперед із помилковими діями влади (ще 9 % назвали обидві причини). 

Графік 2. А як загалом за період президенства Володимира Зеленського змінилася ситуація в економіці: створення умов для розвитку, прозорість правил, справедливість ставлення до бізнесу з боку влади тощо? 

ЯКЩО ВВАЖАЮТЬ, ЩО СИТУАЦІЯ ПОГІРШИЛАСЯ: на Вашу думку, погіршення ситуації з економікою є скоріше наслідком об’єктивних обставин повномасштабного вторгнення чи скоріше наслідком певних помилкових дій влади? 

1 из 1

Якою має бути форма правління в Україні 

На продовження дослідження питання запиту на демократію в Україні респондентам також ставилося запитання: якою має бути форма правління – із сильнішим Президентом чи із сильнішим парламентом? Респонденту пропонувалися чотири варіанти: 

  • президентська – Президент є головою держави, призначає і звільняє Прем’єра та визначає всю політику; 
  • президентсько-парламентська – Уряд призначається Президентом за згоди парламенту, але може бути звільнений і Президентом, і парламентом. Більшість влади зосереджено в руках Президента; 
  • парламентсько-президентська – Уряд за згоди Президента призначається парламентом та зможе бути звільнений лише ним. Більшість влади – у руках Прем’єра; 
  • парламентська – Уряд призначається і звільняється лише парламентом. Посади Президента або немає, або вона церемоніальна без значних повноважень. 

Результати наведені нижче на графіку 3.  

Так, 13 % виступають за президентську форму правління, 27 % – за президентсько-парламентську, 31 % – за парламентсько-президентську, 16 % – за парламентську. Решта 13 % не змогли відповісти на запитання. 

Хоча консенсусу немає, але водночас переважна більшість українців (74 %) вважають, що в Україні має бути впливовий парламент, який щонайменше повинен давати згоду на призначення Президентом Уряду і мати можливість його звільняти (таких 27 %, а решта 47 % бачать ще сильнішу роль у парламенту). Водночас 71 % українців вважають, що в Україні має бути і Президент, який також повинен мати щонайменше певні серйозні повноваження. 

Графік 3. Яка форма правління, на Вашу думку, є найбільш прийнятною для України? 

1 из 1

КМІС 


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали