Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Як змінилася ситуація з демократією і економікою в Україні та яка бажана форма правління: опитування

05.06.2024

Як змінилася ситуація з демократією 

Більшість українців за опитуванням КМІС віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству. Стабільно понад 90 % українців хочуть бачити Україну повноцінно функціонуючою демократією. Тому питання розбудови демократичних інституцій лишається одним із пріоритетів для українців.  

КМІС поставили респондентам запитання, як за 5 років президентства В. Зеленського змінилася ситуація з демократією в країні. Водночас ураховуючи повномасштабне вторгнення, якщо респонденти бачили погіршення ситуації, то ми уточнювали, з чим вони скоріше пов’язують погіршення – з об’єктивним наслідками воєнного часу чи з діями влади, які нібито згортають права та свободи громадян. 

Як можна бачити на графіку 1,19 % українців вважають, що ситуація з демократією покращилася, а 29 % – що не змінилася. Бачать певні погіршення – 43 %, проте серед них 11 % насамперед пов’язують це з об’єктивними обставинами воєнного часу, а 28 % – із спробами влади згортати права і свободи громадян (ще 3% обидві причини назвали). 

Графік 1. А як загалом за період президенства Володимира Зеленського змінився рівень демократії в Україні? 

ЯКЩО ВВАЖАЮТЬ, ЩО СИТУАЦІЯ ПОГІРШИЛАСЯ: на Вашу думку, погіршення ситуації з демократією є скоріше наслідком об’єктивних обставин воєнного стану чи скоріше наслідком спроб влади згортати права і свободи громадян? 

Як змінилася ситуація з економікою 

Українці також з кожним новим Президентом плекають надію на суттєві покращення в економіці (та їх добробуті). Після повномасштабного вторгнення ми фіксували парадоксальну ситуацію, коли об’єктивно ситуація в економіці стала однозначно гіршою, але громадськість краще її оцінювала, ніж до вторгнення. У цьому опитуванні ми запитали респондентів про зміни в економіці за останні 5 років (з фокусом-поясненням, що мова про умови для розвитку, прозорість правил, справедливе ставлення до бізнесу). Як і у випадку з демократією, у разі, якщо респонденти бачили погіршення, ми уточнювали, з чим саме це скоріше пов’язано. 

Вважають, що за останні 5 років ситуація в економіці покращилася – 17 %, не змінилася – 21 %. Майже половина респондентів (49 %) вважають, що ситуація погіршилася, проте з них 16,5 % пов’язують це насамперед із повномасштабним вторгненням, а 23 % – насамперед із помилковими діями влади (ще 9 % назвали обидві причини). 

Графік 2. А як загалом за період президенства Володимира Зеленського змінилася ситуація в економіці: створення умов для розвитку, прозорість правил, справедливість ставлення до бізнесу з боку влади тощо? 

ЯКЩО ВВАЖАЮТЬ, ЩО СИТУАЦІЯ ПОГІРШИЛАСЯ: на Вашу думку, погіршення ситуації з економікою є скоріше наслідком об’єктивних обставин повномасштабного вторгнення чи скоріше наслідком певних помилкових дій влади? 

Якою має бути форма правління в Україні 

На продовження дослідження питання запиту на демократію в Україні респондентам також ставилося запитання: якою має бути форма правління – із сильнішим Президентом чи із сильнішим парламентом? Респонденту пропонувалися чотири варіанти: 

  • президентська – Президент є головою держави, призначає і звільняє Прем’єра та визначає всю політику; 
  • президентсько-парламентська – Уряд призначається Президентом за згоди парламенту, але може бути звільнений і Президентом, і парламентом. Більшість влади зосереджено в руках Президента; 
  • парламентсько-президентська – Уряд за згоди Президента призначається парламентом та зможе бути звільнений лише ним. Більшість влади – у руках Прем’єра; 
  • парламентська – Уряд призначається і звільняється лише парламентом. Посади Президента або немає, або вона церемоніальна без значних повноважень. 

Результати наведені нижче на графіку 3.  

Так, 13 % виступають за президентську форму правління, 27 % – за президентсько-парламентську, 31 % – за парламентсько-президентську, 16 % – за парламентську. Решта 13 % не змогли відповісти на запитання. 

Хоча консенсусу немає, але водночас переважна більшість українців (74 %) вважають, що в Україні має бути впливовий парламент, який щонайменше повинен давати згоду на призначення Президентом Уряду і мати можливість його звільняти (таких 27 %, а решта 47 % бачать ще сильнішу роль у парламенту). Водночас 71 % українців вважають, що в Україні має бути і Президент, який також повинен мати щонайменше певні серйозні повноваження. 

Графік 3. Яка форма правління, на Вашу думку, є найбільш прийнятною для України? 

КМІС 


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
13.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Держстат планує припинити ЄДРПОУ: розпочато обговорення Внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 02.05.2025 Працівникам планують надати прав...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
14.05.2025
Уряд залучить кошти для кредитування МСБ через два державні банки
Кредитування малого та середнього бізнесу: що пропонує Кабмін? Більше за темою: Доступні кредити під 5, 7, 9 % і дисконтування Кабмін ухвалив низку важливих рішень щодо доступності кредитування бізнесу. Про це повідомив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання Уряду 13 травня.   ...
14.05.2025
До 18.06.2025 СГ потрібно отримати дозвіл на зовнішню рекламу
Розширено Перелік видів господарської діяльності, які не можуть провадитися на підставі подання декларації в умовах воєнного стану, зокрема, розміщення зовнішньої реклами! Більше за темою: Акт на списання товарів, використаних для рекламної безкоштовної роздачі Рекламні послуги: облік у замовника ...
13.05.2025
Платіжне шахрайство з картками: огляд НБУ
У 2024 році спостерігалося зменшення кількості незаконних дій та шахрайських операцій з використанням платіжних карток, за якими були понесені збитки. Цей показник порівняно з 2023 роком знизився на 2 тис. операцій (або на 1 %) – до 270 тис. операцій. Більше за темою: Зарплатну картку працівн...
Кращі матеріали