Комітет Верховної Ради з питань бюджету рекомендував до першого читання Державний бюджет на 2026 рік. Розгляд у сесійній залі очікується 21–22 жовтня.
Про це повідомила голова Комітету, народна депутатка від «Слуги Народу» Роксолана Підласа.
Парламентарка окреслила такі ключові зміни, які Комітет пропонує уряду внести в проєкт Держбюджету у форматі Бюджетних висновків Верховної Ради:
У сфері оборони:
- розглянути можливість збільшити видатки на оборону, зокрема, на зброю для ЗСУ, на забезпечення підрозділу «Альфа» СБУ та СЗР.
У сфері освіти:
- розробити нову модель оплати праці педагогів середньої школи для того, щоб вчителі реально відчули підвищення на 50 %;
- вжити заходів щодо підвищення з 1 січня 2026 року (поетапно протягом року на 50%) рівня оплати праці педагогічних та науково-педагогічних працівників закладів вищої освіти;
- спрямувати 500 млн грн на забезпечення матеріально-технічної бази релокованих закладів вищої освіти з прифронтових територій.
У сфері охорони здоров’я:
- розглянути можливість передбачити додаткові кошти на закупівлю ліків для хворих на ахондроплазію та аутоімунні захворювання нервової системи та нейром’язові захворювання (додатково до 15,1 млрд грн, що вже закладено в проєкті бюджету);
- визначити МОЗ відповідальним за всі публічні інвестиційні проєкти у сфері охорони здоров’я, передавши йому кошти на виконання таких проєктів від ДУС та Національної академії медичних наук, а також збільшити кошти на такі проекти на 500 млн грн.
Для місцевих бюджетів:
- при розрахунку показників горизонтального вирівнювання на 2026 рік, використовувати чисельність наявного населення громади за даними Держстату, а кількість ВПО за даними Мінсоцу;
- опрацювати питання погашення різниці в тарифах;
- розглянути можливість зарахування 4 % ПДФО (крім військового ПДФО) до бюджетів громад.
У соціальній сфері:
- уряду подати законопроєкт про спеціальні пенсії (встановити єдині підходи щодо виходу на пенсію та здійснення таким особам індексації пенсій на загальних умовах);
- збільшити видатки на забезпечення житлом ВПО.
Для підтримки бізнесу:
- щонайменше 2 млрд грн додатково спрямувати на гуманітарне розмінування сільськогосподарських земель;
- передбачити 1 млрд грн за новим напрямом підтримки – на часткову компенсацію майнових втрат бізнесу внаслідок війни;
- розглянути можливість передбачити додаткові кошти для надання грантів підприємцям для будівництва овоче- та картоплесховищ, для грантів ветеранам на відкриття власної справи, для часткової компенсації сільгосптехніки, а також додаткові кошти на підтримку сільгоспвиробників.
«Слуга Народу»