Стосовно кількості невикористаних відпусток зазначимо таке.
На законодавчому рівні це питання не врегульоване. Але є відповідне роз’яснення Мінсоцполітики в листі від 24.12.2013 № 152/13/82-13. У ньому зазначено, що питання невикористаних відпусток має вирішуватися за погодженням сторін трудового договору, тобто між працівником і роботодавцем. Крім того, зазначено, що для послідовного та точного обліку використання щорічних відпусток доцільно надавати працівникові спочатку невикористану щорічну відпустку за попередній рік, а потім - за наступний.
Також, на думку автора, це питання можна передбачити у внутрішніх документах, зокрема в положенні про відпустки, у правилах внутрішнього трудового розпорядку тощо.
Як випливає із практики, підставою для відмови роботодавцем працівнику в наданні одразу всіх невикористаних відпусток зазвичай є те, що тривала відсутність працівника на робочому місці негативно позначиться на виробничому процесі.
Питання включення невикористаних відпусток до графіка відпусток також не врегульоване на законодавчому рівні. На думку автора, не використані раніше дні відпусток доцільно вносити до графіка відпусток на поточний рік, щоб у ньому була інформація про всі належні відпустки кожному працівникові за поточний рік та минулі робочі роки. Так буде зручніше для обліку і матимемо повну «картину» щодо відпусток всіх працівників, що допоможе спланувати їх надання з урахуванням безперебійної роботи підприємства та інтересів працівників.
Наголосимо: якщо на підприємстві з якихось причин немає графіка відпусток або якщо відпустки за минулі роки не внесені до нього, це не означає, що працівник не має права їх взяти – невикористані відпустки можуть надаватися за заявою працівника, яка буде підставою для видання відповідного наказу.