Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Психіатричні огляди працівників: ураховуємо зміни

Нове

15.01.2025 16 0 0

Крім медичних оглядів працівники деяких категорій повинні проходити ще й психіатричні. Розглянемо, кого саме це стосується, яка періодичність проведення психіатричних медоглядів та що змінилося з 01.01.2025.


Обов’язок роботодавця щодо проведення медичних оглядів працівників

Роботодавець зобов'язаний організувати проведення за свої кошти попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічного обов'язкового медичного огляду осіб віком до 21 року (ст. 169 КЗпП).

Види психіатричних оглядів

Порядок проведення попередніх, періодичних та позачергових психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин, затверджено наказом МОЗ від 18.04.2022 № 651 (далі – Порядок № 651).

Цей Порядок визначає організаційні засади проведення зазначених психіатричних оглядів осіб, які виконують окремі види діяльності (робіт, професій, служби), що можуть становити безпосередню небезпеку для особи або оточуючих.

Попередній психіатричний огляд проводиться перед прийняттям на роботу або перед початком виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби) з особливими вимогами до стану психічного здоров’я.

Позачерговий психіатричний огляд проводиться на вимогу роботодавця чи підприємства, що уповноважило, найняло чи призначило особy на виконання нею окремих видів діяльності (робіт, професій, служби) у разі виникнення психічного розладу в проміжок часу між оглядами, за наявності згоди особи.

Періодичний (у процесі діяльності) психіатричний огляд проводиться у строки, визначені в Переліку категорій осіб, які для виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби) з особливими вимогами до стану психічного здоров’я підлягають періодичному психіатричному огляду, затвердженому наказом МОЗ від 26.01.2024 № 139.

Працівники яких категорій та в які строки повинні проходити періодичні психіатричні огляди

Періодичність психіатричних оглядів залежить від виду діяльності підприємства та умов, в яких працівник зайнятий під час виконання своїх обов’язків. Інформацію щодо періодичності для наочності наведемо в таблиці:

Періодичність психіатричних оглядів

Категорії працівників

1 2

Один раз на рік

Працівники пожежної охорони, рятувальних, гірничорятувальних, газорятувальних служб, служб запобігання виникненню відкритих газових і нафтових фонтанів, екстреної медичної допомоги та спеціалізованих медичних бригад

Авіаційний персонал, який підлягає медичній сертифікації в лікарсько-льотних сертифікаційних комісіях закладів цивільної авіації

Працівники фармацевтичних підприємств, аптечних закладів, які за своїми обов’язками мають доступ безпосередньо до наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів

Працівники підприємств, установ та організацій, які під час виконання своїх функціональних обов’язків повинні використовувати такі види сировини, речовин і матеріалів:

  • насичені та ненасичені вуглеводи;
  • галогенні похідні вуглеводнів жирного ряду, зокрема дихлоретан, чотирихлористий вуглець, хлористий метилен, хлористий метил, хлороформ, брометил, трихлоретилен, хлоропрен;
  • бензол

Один раз на два роки

Працівники, на підприємствах атомної енергетики та атомної промисловості

Працівники залізничного транспорту та метрополітену, робота яких пов’язана із забезпеченням безпеки руху та обслуговуванням залізничного транспорту та метрополітену

Члени екіпажу морських суден та суден внутрішнього плавання

Працівники, зайняті на роботах на висоті, верхолазних роботах та пов’язаних з підніманням на висоту, а також роботах з обслуговування підйомних пристроїв

Особи, що обслуговують діючі електроустановки з напругою 127 вольт і вище та здійснюють на них оперативні переключення, налагоджувальні, монтажні роботи і високовольтні дослідження

Працівники підприємств, які працюють в умовах підвищеного атмосферного тиску, в т. ч. у кесонах, барокамерах, виконують водолазні роботи

Машиністи (кочегари), оператори газифікованих котелень

Працівники підприємств, які під час виконання своїх функціональних обов’язків повинні використовувати спирт етиловий, зокрема у виробництві лікеро-горілчаних виробів, вин, косметичних і стоматологічних засобів

Працівники підприємств, які під час виконання обов’язків повинні використовувати:

  • похідні бензолу (ізопропилбензол, толуол, ксилол, стирол тощо, в т. ч. гомологи, галогенні похідні ароматичного ряду, галогенні бензили, хлористий бензилиден);
  • метанол

Один раз на три роки

Працівники, які для виконання своїх обов’язків повинні мати дозвіл на право придбання, зберігання, носіння, перевезення і використання зброї, зокрема мисливської, газової та травматичної, спеціальних засобів індивідуального захисту та активної оборони, боєприпасів, вибухових речовин і матеріалів

Один раз на п’ять років

Водії транспортних засобів, які виконують роботи з перевезення пасажирів та вантажів

Керівники, заступники керівників центральних органів виконавчої влади

Особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування

Працівники, зайняті на підземних та відкритих гірничих роботах

Працівники експлуатаційних підрозділів газовидобувних, газотранспортних та спеціалізованих підприємствах газового господарства

Працівники, зайняті на роботах підвищеної небезпеки:

  • роботах на механічному обладнанні (токарних, фрезерних та інших верстатах, штампувальних пресах);
  • роботах у державній лісовій охороні, на рубанні лісу, сплавлянні, транспортуванні та первинній обробці лісу

Працівники всіх професій, які виконують роботи в особливих природних та географічних умовах, у віддалених, малонаселених, важкодоступних, заболочених і гірських районах

Працівники підприємств харчової промисловості, громадського харчування і торгівлі, які мають контакт з харчовими продуктами в процесі їх виробництва, зберігання і реалізації

Медичні працівники закладів охорони здоров’я

Працівники закладів освіти та інклюзивно-ресурсних центрів

Працівники дитячих закладів оздоровлення та відпочинку

Працівники будинків дитини, дитячих будинків

Особи, які мають допуск до державної таємниці, проходять періодичні психіатричні огляди під час переоформлення допуску до державної таємниці або протягом одного місяця після надходження роботодавцю чи іншому уповноваженому підприємству, установі чи організації письмової пропозиції СБУ чи її органу.

Які документи подають працівники після проходження психіатричного огляду?

Працівникові, який пройшов психіатричний огляд, лікар видає довідку за формою № 100-2/о. У ній є інформація про наявність/відсутність протипоказань для виконання окремих видів діяльності.

Працівник повинен надати цю довідку роботодавцю під час працевлаштування, а також у передбачені строки проведення періодичних психіатричних оглядів під час трудової діяльності.

Довідка діє 12 місяців із дати проведення огляду.

Якщо періодичність огляду для професії становить, наприклад, три роки, то наступний огляд потрібно буде проходити саме через три роки, навіть якщо строк дії довідки вже закінчився. Про це зазначено в роз’ясненні МОЗ.

Зміни щодо психіатричних оглядів з 01.01.2025 р.

З 1 січня 2025 року набули чинності Зміни до Порядку № 651, затверджені наказом МОЗ від 15.10.2024 № 1759. Ці зміни полягають, зокрема, в такому.

Відтепер попередній, періодичний та позачерговий психіатричні огляди можуть проводити лише надавачі медичних послуг, які відповідають таким вимогам:

  • отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики за спеціальністю «Психіатрія»;
  • уклали договір про медичне обслуговування населення з НСЗУ за групою послуг «Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах» та/або «Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами», та/або «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах».

Крім того, психіатричні огляди можуть проводити заклади охорони здоров’я Державного управління справами, Міноборони, МВС (зокрема, ДСНС, Держприкордонслужби, Нацгвардії), СБУ, СЗРУ, Держспецзв’язку, які отримали ліцензію на медпрактику за спеціальністю «Психіатрія» та користуються електронною системою охорони здоров’я (далі – ЕСОЗ).

Згідно зі Змінами, психіатричний огляд має здійснювати лікар-психіатр, який працевлаштований у відповідному закладі, зареєстрований в ЕСОЗ і пройшов тематичне навчання за відповідною програмою.

Також посилено вимоги щодо забору матеріалів, установлення особи, яка проходить огляд, унесення даних в ЕСОЗ, накладання кваліфікованих електронних підписів тощо.

Висновки

  1. Не всі категорії працівників зобов'язані проходити психіатричні огляди. Така вимога стосується лише певних категорій осіб, які виконують діяльність із підвищеними вимогами до стану психічного здоров'я.
  2. Зміни до Порядку № 651, що набули чинності з 01.01.2025, стосуються процедури проведення психіатричних оглядів медичним закладом.
Працівники яких категорій та в які строки повинні проходити періодичні психіатричні огляди.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Кадровик»

«КАДРОВИК» UTEKA.UA для інспекторів з кадрів, менеджерів персоналу, або ж начальник відділу кадрів, тобто в професійному житті пов’язані із роботою з кадрами, Розділ «КАДРОВИК» - саме для вас! Великий банк кадрових знань із щоденним оновленням, генератор рішень, який допоможе витрачати мінімум часу на вирішення задач.

4596 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали