• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Чи зараховується до страхового стажу для нарахування лікарняних час навчання у виші?


У багатьох працівників у трудовій книжці є запис про навчання у виші. Чи включається цей період до стажу для нарахування допомоги з тимчасової непрацездатності?


Ні, не включається. Пояснимо чому.

На підставі лікарняного листка працівникові виплачується допомога з тимчасової непрацездатності. Для розміру допомоги важливий страховий стаж, який є в працівника. Так, згідно зі ст. 24 Закону від 23.09.99 р. № 1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 1105) допомога з тимчасової непрацездатності нараховується в розмірі:

  • 50 % середньої заробітної плати – при страховому стажі до 3 років;
  • 60 % – при стажі від 3 до 5 років;
  • 70 % – при стажі від 5 до 8 років;
  • 100 % – при стажі понад 8 років.

Страховий стаж – це період, протягом якого фізособа підлягала страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і за який щомісячно сплачені (самою фізособою і його роботодавцем або тільки фізособою) внески в сумі, не меншій від мінімального страхового внеску (ч. 1 ст. 21 Закону № 1105).

Винятки, коли фактично внесок не сплачується, але цей період зараховується до страхового стажу виходячи з мінімального страхового внеску, зазначені в абзаці другому ч. 1 ст. 21 Закону № 1105:

  • період перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
  • період отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності).

Як бачите, період навчання у виші серед винятків не названо.

Завважимо, що правила обчислення страхового стажу для оплати лікарняного в різний час установлювалися різними нормативними документами. Можна виділити три основних періоди.

З 01.01.15 р. і по теперішній час – діє нова редакція Закону № 1105. Зараз навчання у виші не зараховується до страхового стажу для нарахування лікарняних, оскільки в переліку осіб, які підлягають страхуванню на випадок тимчасової втрати працездатності (ст. 18 Закону № 1105), не названі студенти вишів. Застрахованими особами вважаються тільки наймані працівники, з якими укладено трудовий договір.

З 28.02.01 р. по 31.12.14 р. діяв Закон від 18.01.01 р. № 2240-III (далі – Закон № 2240). І тоді період навчання у виші до загального трудового стажу для нарахування допомоги з тимчасової непрацездатності не зараховувався. Перелік осіб, що підлягають страхуванню, був наведений у ст. 6 цього Закону, студенти вишів до цього переліку не увійшли.

До 28.02.01 р. діяли Правила обчислення загального трудового стажу для призначення працівникам допомоги з тимчасової непрацездатності, затверджені постановою КМУ від 19.10.98 р. № 1658 (далі – Правила № 1658). Згідно з цими Правилами до загального стажу для нарахування допомоги з тимчасової непрацездатності:

  • не включався час навчання у виші (у т. ч. і на підготовчих відділеннях), в аспірантурі, докторантурі та клінічній ординатурі з денною (очною) формою навчання) (п. 5);
  • включався період навчання в професійно-технічній установі освіти (п. 4).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Чи зараховується до страхового стажу для нарахування лікарняних час навчання у виші?