Відеоспостереження за працівниками: як не порушити закон
Багато роботодавців намагаються максимально контролювати своїх працівників, перевіряючи, чим саме вони займаються на робочому місці. Причина цього – бажання та право роботодавця вимагати від працівників якісного та сумлінного виконання своїх посадових обов'язків у робочий час. Крім уже звичних механізмів матеріального стимулювання або дисциплінарної відповідальності, деякі з роботодавців готові піти і на більш серйозні заходи контролю поведінки працівників, наприклад відеоспостереження. Однак перед його застосуванням слід з'ясувати правомірність такого виду контролю, а також ознайомитися з рекомендаціями щодо документального оформлення та умов проведення відеоспостереження, щоб звести до мінімуму ризик унаслідок незнання відповідних норм діючого законодавства опинитися відповідачем у суді.
Більшість роботодавців уважає, що на робочому місці особистого життя в працівника бути не може, оскільки він у робочий час повинен займатися виключно виконанням своїх функціональних обов'язків.
Поняття «робочий час» у КЗпП для всіх категорій працівників не визначене. Водночас у законодавстві міститься визначення робочого часу для окремих посад (професій). Наприклад, згідно з абзацом одинадцятим п. 1.5 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Мінтрансу від 07.06.10 р. № 340, робочий час водія – це час, протягом якого водій зобов'язаний виконувати свої обов'язки, визначені трудовим договором і правилами внутрішнього трудового розпорядку. Саме таке визначення застосовне й на практиці для всіх працівників.
Якщо працівник не виконує своїх посадових обов'язків, це означає, що він порушує свій головний борг у рамках трудових відносин, несумлінно використовує час, який оплачує роботодавець.
Таким чином, напрошується висновок, що право працівників на особисте життя в робочий час відсутнє, тому ніякої згоди та повідомлення працівника про відеоспостереження на робочому місці не потрібно. Ураховуючи саме такі думки, на практиці досить часто спостереження за працівниками ведеться таємно й без отримання на те їх згоди.
Але в разі детального розгляду питання, із точки діючого законодавства, стає очевидним, що такими діями роботодавець порушує важливе конституційне право – право на недоторканність особистого життя. При цьому необхідно зазначити, що поняття «особисте життя» не можна зводити виключно до особистого, сімейного та інтимного життя людини.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року