Вахтовий метод: особливості застосування та оплата праці
Якщо виробничі об’єкти розташовано на значній відстані від підприємства, особливо за відсутності там трудових ресурсів, роботодавці застосовують вахтовий метод роботи. В особливостях організації та оплати праці за такого режиму розберемося у статті.
Вахтовий метод – це особлива форма організації робіт, що ґрунтується на використанні трудових ресурсів поза місцем їх постійного проживання і застосовується в разі, якщо:
- не може бути забезпечена щоденна доставка працівників до місця роботи та назад до місця постійного проживання внаслідок значного віддалення від виробничих об’єктів (дільниць) місцезнаходження роботодавця;
- його застосування в порівнянні з іншими методами виконання робіт є більш економічно доцільним та ефективним;
- є потреба у скороченні строків будівництва об’єктів у віддалених районах, які не забезпечені трудовими ресурсами.
Основним документом, що регулює порядок організації роботи за такої форми організації, є Основні положення про вахтовий метод організації робіт, затверджені спільною постановою Держкомпраці СРСР, Секретаріату ВЦРПС і МОЗ СРСР від 31.12.87 р. № 794/33-82 (далі – Постанова № 794, Положення № 794). За відсутності національного нормативного акта загального характеру Положення № 794 продовжує регулювати зазначені питання.
Водночас окремі державні відомства своїми наказами затвердили правила щодо вахтового методу для своїх працівників, зокрема Положення, затверджені наказами Мінекології від 24.07.17 р. № 275, МВС від 27.07.16 р. № 722, МВС від 13.12.17 р. № 1023.
Утім, галузеві положення про вахтовий метод мають ґрунтуватися на нормах Положення № 794. Це слід ураховувати й роботодавцям, які за погодженням із профспілковими комітетами затверджують власні положення.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року