• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Соціальна відпустка на дітей: порядок надання


Акценти цієї статті:

  • на якій підставі та на який строк надається додаткова соціальна відпустка на дітей;
  • чи можна розділити на частини таку відпустку;
  • чи можна надати відпустку на дітей чоловікові та в яких випадках;
  • чи можна надати відпустку на дітей сумісникам;
  • чи впливають святкові дні на тривалість відпустки на дітей.

Надання працівникам різних відпусток регулюється Законом від 15.11.96 р. № 504/96-ВР (далі – Закон № 504). Додаткові відпустки на дітей належать до категорії соціальних відпусток (ст. 4, 19 Закону № 504).

Кому і на який строк надається додаткова відпустка на дітей?

Згідно зі ст. 19 Закону № 504 додаткова відпустка на дітей надається працівникам, які мають двох і більше дітей віком до 15 років або повнолітню дитину – інваліда з дитинства підгрупи А групи I. Таку відпустку можна надати матері, одинокій матері, одинокому батькові, опікунові або одному з прийомних батьків.

Тривалість відпустки залежить від кількості підстав для її надання.

Наприклад, жінка має двох дітей, кожному з яких до 15 років. Або одинока мати виховує дитину без батька. Або жінка виховує дитину-інваліда. Або батько виховує дитину без матері. У кожному із цих випадків є одна підстава для надання додаткової відпустки. Тривалість відпустки становить 10 календарних днів (далі – к. д.).

А якщо, наприклад, одинока мати ростить двох дітей віком до 15 років, то в неї дві підстави для отримання додаткової відпустки (статус одинокої матері і наявність двох дітей). Якщо підстав більше однієї, тоді тривалість відпустки становитиме 17 к. д.

Чи «згорає» відпустка на дітей, якщо нею не скористатися в поточному році?

Згідно зі ст. 20 Закону № 504 додаткова відпустка може бути перенесена на інший період (наприклад, у разі настання тимчасової непрацездатності, відпустки по вагітності та пологах, навчальної відпустки, через несвоєчасне письмове повідомлення співробітника про початок такої відпустки, несвоєчасну виплату відпусткових). За ініціативою роботодавця відпустку можна перенести у зв'язку з виробничою необхідністю – але тільки з письмового дозволу співробітниці.

Чи виключаються святкові та неробочі дні з додаткової соціальної відпустки на дітей?

Так, виключаються (ч. 2 ст. 5 Закону № 504). Додаткова соціальна відпустка на дітей надається без урахування святкових і неробочих днів, установлених ст. 73 КЗпП.

Чи впливає «дитяча» відпустка на тривалість основної щорічної відпустки або інших відпусток, що належать працівникові?

Ні, додаткова відпустка на дітей не впливає на тривалість основної щорічної відпустки або інших відпусток. Ця відпустка надається понад кількість днів щорічних відпусток, передбачених Законом № 504, а також іншими законами і нормативно-правовими актами.

Який стаж роботи на підприємстві необхідний для того, щоб скористатися додатковою відпусткою на дітей?

Така відпустка надається незалежно від стажу роботи на підприємстві.

Чи може співробітниця-сумісник скористатися правом на додаткову соціальну відпустку на дітей?

Так, може. У ст. 2 Закону № 504 сказано, що право на відпустки мають громадяни України, іноземці й особи без громадянства, які перебувають у трудових відносинах із роботодавцем. Тому співробітниця має право на відпустку, що належить їй, скрізь, де вона оформлена за трудовим договором.

Чи пов'язаний період «дитячої» відпустки з відпрацьованим часом у поточному році та з датою народження дітей?

Відпустка на дітей може бути надана у будь-який час протягом календарного року незалежно від відпрацьованого часу і дати народження дитини – до або після. Наприклад, у працівниці двоє дітей, старшій дитині виповнилося 15 років у січні 2017 року. Додаткова відпустка може бути надана їй як матері двох дітей віком до 15 років до кінця цього року.

Це пояснюється тим, що така відпустка належить до категорії соціальних і не належить до щорічних. Мінпраці у своєму листі від 19.02.10 р. № 48/13/116-10 (далі – Лист № 48/13/116-10) дотримується такої ж думки.

Чи «згорає» відпустка на дітей, якщо її не використати в поточному році або декілька років поспіль?

Ні, не згорає. Законодавством не передбачено строк давності, після якого працівники, що мають дітей, втрачають право на додаткову соціальну відпустку (Лист № 48/13/116-10).

До речі, уточнимо, що додаткова соціальна відпустка тривалістю від 10 до 17 к. д. передбачена з 01.01.10 р. А донині тривалість такої відпустки становила від 7 до 14 к. д.

Наприклад, співробітниця своєчасно не скористалася «дитячою» відпусткою, а зараз бажає використати ці дні в поточному році. У такому разі за період до 2010 року роботодавець зобов'язаний надати їй відпустку тривалістю 7 або 14 к. д. (залежно від кількості підстав).

Чи підлягає компенсації додаткова відпустка на дітей у разі звільнення?

Так, у разі звільнення всі невикористані дні додаткової соціальної відпустки на дітей підлягають компенсації на підставі ст. 24 Закону № 504. Ще раз нагадаємо, що до 2010 року тривалість такої відпустки становила від 7 до 14 к. д. Виходячи із цього і слід нараховувати компенсацію за період до 2010 року.

Чи можна брати частинами соціальну відпустку на дітей?

На нашу думку, ні. Адже у ст. 12 Закону № 504, яка передбачає поділ відпусток на частини, сказано тільки про щорічну основну відпустку та щорічні додаткові відпустки. А відпустка на дітей не належить до щорічних.

Мінсоцполітики у своїх листах від 05.07.13 р. № 290/13/116-13 та від 12.05.15 р. № 256/13/116-15 дотримується тієї думки, що відпустку на дітей:

  • допустимо ділити на частини за підставами. Тобто якщо є декілька підстав, то спочатку можна надати відпустку за однією (наприклад, тривалістю 10 к. д.), а через деякий час – за іншою підставою (наприклад, тривалістю 7 к. д);
  • не можна надавати частинами, якщо є тільки одна підстава для її надання.

У якому випадку батько має право взяти додаткову соціальну відпустку на дітей?

У ст. 19 Закону № 504 сказано, що додаткова соціальна відпустка на дітей може бути надана батькові дитини або інваліда з дитинства підгрупи А групи І, який виховує їх без матері (у т. ч. у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі).

Виховує без матері – значить, одинокий батько. У листі від 21.07.08 р. № 187/13/116-08 Мінпраці роз'яснило, кого можна вважати таким. Одинокий батько – це чоловік, який не перебуває в шлюбі, але при цьому виховує дитину, у свідоцтві про народження якої він записаний як батько; або він розлучений і виховує дитину без матері; або він вдівець.

Виходячи із цього документами, що підтверджують право батька на додаткову відпустку на дітей, можуть бути (крім заяви на надання такої відпустки і копії свідоцтва про народження дитини):

  • копія свідоцтва про розірвання шлюбу і копія рішення суду про місце проживання дитини;
  • копія свідоцтва про смерть матері або позбавлення її материнських прав;
  • у разі перебування матері дитини на тривалому лікуванні – довідка з медустанови;
  • у разі повторного шлюбу батька – додатково довідка органу РАГСу, яка підтверджує, що дитина не усиновлена новою дружиною.

Конкретний перелік підтвердних документів законодавчо не встановлено. Тому в такій ситуації доцільно скористатися рекомендаціями Мінпраці, викладеними в листі від 14.04.08 р. № 235/0/15-08/13.

Додаткова відпустка на дітей може бути надана також опікунові дитини або інваліда з дитинства підгрупи А групи І або одному з прийомних батьків. Для опікуна або усиновителя підтвердним документом може бути копія рішення про опіку або усиновлення.

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 6

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Соціальна відпустка на дітей: порядок надання