Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Процес пішов…

Як вплине зміна прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати на господарську діяльність підприємств


До кінця 2014 року мінімальна зарплата та прожитковий мінімум для працездатних осіб залишаться на рівні 1 218 грн. Як відомо, на основі цих соціальних стандартів проводяться мікроекономічні розрахунки. Тож бухгалтеру підприємства потрібно бути дуже уважним при розрахунку податкових соціальних пільг, нарахуванні ПДФО, неоподатковуваної матеріальної допомоги, застосуванні фіксованої ставки єдиного податку, розрахунку ФОП тощо.


Олександр Макарченко,
головний редактор медіапроекту «Аналітика і практика»

Мінімальна заробітна плата — законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може оплачуватися виконана працівником місячна чи погодинна норма праці (обсяг робіт). До мінімальної зарплати не включають доплати, надбавки та компенсаційні виплати (ст. 95 КЗпП).

Прожитковий мінімум — вартісна величина набору продуктів харчування, достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження її здоров’я, а також мінімального набору непродовольчих товарів та послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб людини (ст. 1 Закону про прожитковий мінімум).

Чи вистачить на придбання усього вище переліченого 1 218 грн на місяць? Чи варта таких грошей праця, бодай навіть некваліфікована? Питання майже риторичні… На жаль, і мінімальна зарплата, і прожитковий мінімум у нашій країні давно перестали бути справжніми соціальними гарантіями для громадян. Вони стали лише мінімальним мірилом для податкових і неподаткових показників.

На 2014 рік розміри прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати встановлені відповідно ст. 7 та 8 Закону про Держбюджет-2014 (див. таблиці 1 і 2).

Таблиця 1. Мінімальна заробітна плата у 2014 році, грн

Період застосування

Місячний розмір

Погодинний розмір

1 січня — 31 грудня

1 218

7,30

Таблиця 2. Прожитковий мінімум у 2014 році (на одну особу в розрахунку на місяць), грн

Соціальні та демографічні групи населення

Розмір прожиткового мінімуму

1 січня — 31 грудня

Працездатні особи

1 218

Особи, які втратили працездатність

949

Діти віком до 6 років

1 032

Діти віком від 6 до 18 років

1 286

Загальний показник

1 176


Нові межі для соціальних пільг

Підвищення мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму позначиться насамперед на порядку застосування податкової соціальної пільги (ПСП). Адже розміри як самої ПСП, так і граничного доходу, який дає право на її застосування, визначаються на основі прожиткового мінімуму. Нагадаємо, прожитковий мінімум встановлюється щороку станом на 1 січня звітного податкового року. У 2014 році він складає 1 218 грн.

За загальним правилом, для будь-якого платника податку ПСП встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для працездатної особи (пп. 169.1.1 ПК). На період з 1 січня 2011 року до 31 грудня 2014 року розмір загальної ПСП зменшено наполовину (абз. 8 п. 1 р. XIX «Прикінцеві положення» ПК).

Таким чином, для осіб, визначених у пп. 169.1.1 і 169.1.2 ПК, у 2014 році розмір ПСП становитиме:

1 218 х 50 : 100 = 609 грн.

Граничний розмір доходу платника податку (який дає право на застосування ПСП) не повинен перевищувати суму, що дорівнює місячному прожитковому мінімуму, що діє для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн (пп. 169.4.1 ПК).

Отже, у 2014 році граничний розмір доходу, який дає право на ПСП, становитиме:

1 073 х1,4 = 1 705,20 ≈ 1 710 грн.

При цьому для розрахунку граничного розміру доходу одного з батьків, що дає право на отримання так званої «дитячої» ПСП (пп. 169.1.2 ПК), зазначену суму (1 710 грн) потрібно помножити на відповідну кількість дітей. Тобто мати чи батько двох дітей зможе скористатися своїм правом на отримання ПСП за умови, якщо місячна заробітна плата не перевищуватиме 3 420 грн (1 710 х 2); мати чи батько трьох дітей — 5 130 грн і т. д.

Для правильного визначення граничної суми доходу, що дає право на отримання ПСП, відпускні та лікарняні (або їх частину) потрібно відносити до відповідних податкових періодів їх нарахування.

Для ПДФО підвищено планку

Від січневого розміру прожиткового мінімуму залежить алгоритм оподаткування доходів фізичних осіб. Зокрема, підвищена ставка ПДФО (17 %) застосовується до суми доходу, що перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати (п. 167.1 ПК).

Отже, планка для застосування підвищеної ставки ПДФО піднялася у 2014 році до 12 180 грн (проти 11 470 грн у 2013 році). З огляду на динаміку зростання рівня зарплат, не варто сподіватися на суттєві бюджетні надходження за рахунок 17 %-ї ставки ПДФО.

Благодіяти буде дешевше

У 2013 році розмір неоподатковуваної матеріальної допомоги складав 1 610 грн, а з нового року він збільшився до 1 710 грн. Ясна річ, це вплине на умови надання неоподатковуваної нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної. Адже за певних умов така допомога не включається до оподатковуваного доходу платника ПДФО.

Нагадаємо, на підставі пп. 170.7.3 ПК роботодавець може не оподатковувати матеріальну допомогу, виплачену своїм працівникам у розмірі місячного прожиткового мінімуму, що діє для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн.

Отже, у 2014 році можна абсолютно безболісно виплатити працівникам, скажімо, допомогу на оздоровлення у сумі 1 710 грн. Причому незалежно від того, чи має працівник право на ПСП. Якщо загальна сума отриманої упродовж 2014 року допомоги перевищить 1 710 грн, платник ПДФО зобов’язаний буде подати річну податкову декларацію.

До речі, на вартість виграшів та призів, що не оподатковуються ПДФО, вплине підвищення мінімальної заробітної плати. Адже згідно з пп. 165.1.46 ПК виграші та призи, надані платнику ПДФО, не оподатковуються у сумі, що не перевищує 50 розмірів мінімальної заробітної плати, тобто 60 900 грн з січня по грудень 2014 року включно.

1 из 1


Збільшено розмір добових

Є ще один показник, що заслуговує на увагу бухгалтерів. Це розмір не підтверджених документально добових, суму яких платники податку на прибуток мають право включати до складу витрат.

Згідно з пп. 140.1.7 ПК «податкововитратна» верхня межа для добових складає 0,2 розміру мінімальної зарплати, встановленого на 1 січня звітного податкового року, з розрахунку за кожний календарний день відрядження у межах України. А для відряджень за кордон — не більше 0,75 зазначеного показника. Тобто упродовж 2014 року розмір добових не зміниться та у разі відряджень у межах України становитиме 243,60 грн. При забезпеченні добовими працівника, відрядженого за межі України, оподатковуваний прибуток підприємства можна зменшити на суму, що не перевищує 913,50 грн.

До речі, наведені норми не застосовуються до добових витрат держслужбовців і працівників підприємств, які повністю або частково фінансуються з бюджету. Для них норми встановлені окремо — Постановою КМУ № 98.

Фіксовані ставки єдиного податку ростуть

Відповідно до п. 293.1 ПК фіксовані ставки єдиного податку встановлюються у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати на 1 січня податкового (звітного) року, а відсоткові ставки — у відсотках до доходу.

Фіксовані ставки єдиного податку встановлюють сільські, селищні та міські ради для фізосіб-підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду діяльності з розрахунку на календарний місяць.

Для першої групи платників єдиного податку розмір фіксованої ставки встановлено у межах 1–10 % від розміру мінімальної заробітної плати, а для другої групи — 2–20 %. Таким чином, ставка єдиного податку у 2014 році складе:

  • для платників першої групи — від 12,18 грн до 121,80 грн на місяць;
  • для платників другої групи — від 24,36 грн до 243,60 грн на місяць.

Сума індексованого доходу

Як випливає з п. 5 Порядку проведення індексації, при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів працівників (у разі дотримання низки умов) базовим є місяць, у якому підвищено розмір мінімальної зарплати. Проте у січні 2014 року збережено грудневий показник мінімалки, тому базовим місяцем буде грудень. Це слід враховувати при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації у 2014 році.

Нагадаємо, доходи індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідної соціальної і демографічної групи населення. Частина доходів, яка перевищує цю межу, не індексується. Оскільки з 1 січня 2014 року розмір прожиткового мінімуму (для працездатних осіб) складає 1 218 грн і залишається незмінним протягом року, заробітну плату потрібно індексувати саме у цих межах.

Торговий патент дорожчає

Ставка збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності залежить від розміру мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня. У 2014 році за торговий патент доведеться викласти від 24 до 487 грн залежно від пункту здійснення торговельної діяльності (див. таблицю 3).

Таблиця 3. Ставки збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності на 2014 рік

Вид діяльності

Ставка збору

Торговельна діяльність та діяльність з надання платних послуг на території м. Києва та обласних центрів

97–487 грн на місяць

Торговельна діяльність та діяльність з надання платних послуг на території м. Севастополя, міст обласного значення (крім обласних центрів) і районних центрів

49–244 грн на місяць

Торговельна діяльність та діяльність з надання платних послуг на території інших населених пунктів

24–122 грн на місяць

Торговельна діяльність із придбанням пільгового торгового патенту

61 грн на рік

Торговельна діяльність із придбанням короткотермінового торгового патенту

24 грн за один день

Торговельна діяльність нафтопродуктами, скрапленим та стиснутим газом на стаціонарних, малогабаритних і пересувних автозаправних станціях, заправних пунктах

97–487 грн на місяць

Торгівля валютними цінностями

1 462 грн на календарний місяць

Використання грального автомата (грального автомата «кран-машина»; грального автомата, на якому проводяться дитячі ігри; іншого грального автомата, призначеного для проведення платних розважальних ігор)

1 218 грн на квартал

Використання гральних жолобів (доріжок) кегельбану, боулінга, що вводяться в дію за допомогою жетона, монети або без них

2 436 грн на квартал за кожний гральний жолоб або доріжку

Використання столів для більярда, що вводяться в дію за допомогою жетона, монети або без них, крім столів для більярда, що використовуються для спортивних аматорських змагань

1 218 грн на квартал за кожний стіл

Проведення інших платних розважальних ігор

1 218 грн на квартал за кожне гральне місце

Якщо пункти продажу товарів (надання послуг) розташовано в курортній місцевості або на території, прилеглій до митниці, органи місцевого самоврядування (до бюджетів яких спрямовуються кошти від сплати збору) можуть прийняти рішення щодо збільшення ставки збору, але не більше ніж 0,4 розміру мінімальної заробітної плати. Тобто у 2014 році максимальна ставка збору становить 487 грн.

У межах від 0,08 до 0,4 розміру мінімальної зарплати можуть коливатися ставки збору за провадження торговельної діяльності нафтопродуктами, скрапленим та стиснутим газом на стаціонарних, малогабаритних і пересувних автозаправних станціях, заправних пунктах.

А ставка збору за здійснення торгівлі валютними цінностями складає 1,2 розміру мінімальної заробітної плати на календарний місяць, тобто 1 462 грн.

ПК окремо встановлює ставки збору за здійснення діяльності у сфері розваг. Зокрема, щоб використовувати у своїй діяльності гральні автомати, у 2014 році щоквартально доведеться сплачувати 1 218 грн.

Оскільки ставка збору за умови придбання пільгового торгового патенту встановлена у розмірі 0,05 розміру мінімальної заробітної плати щорічно, за такий патент на 2014 рік доведеться сплатити 61 грн. Одноденна вартість короткотермінового патенту також залежить від мінімальної зарплати та складає 24 грн (а не 23 грн, як торік).

Плата за нерухомість

Ставки податку на нерухоме майно встановлює сільська, селищна або міська рада за 1 кв. м житлової площі об’єкта житлової нерухомості. Розмір ставки податку не може перевищувати:

  • для квартир, загальна площа яких не перевищує 240 кв. м, та житлових будинків, загальна площа яких не перевищує 500 кв. м, — 1 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (далі — minЗП);
  • для квартир, загальна площа яких перевищує 240 кв. м, та житлових будинків, загальна площа яких перевищує 500 кв. м, — 2,7 % розміру minЗП.

Оскільки станом на 1 січня 2014 року мінімальна місячна заробітна плата встановлена в розмірі 1 218 грн, 1 % мінімальної зарплати на початок року становитиме 12,18 грн за 1 кв. м, а 2,7 % — 32,89 грн (див. таблицю 4).

Таблиця 4. Максимальні ставки податку на нерухомість у 2014 році

Об’єкт оподаткування

Розмір максимальної ставки податку на нерухомість

Відсоток мінімальної заробітної плати на місяць станом на 1 січня 2014 року

Грн за 1 кв. м

Квартири, загальна площа яких не перевищує 240 кв. м

1

11,47

Житлові будинки, загальна площа яких не перевищує 500 кв. м

1

11,47

Квартири, загальна площа яких перевищує 240 кв. м

2,7

30,97

Житлові будинки, загальна площа яких перевищує 500 кв. м

2,7

30,97


Мінімальний розмір ЄСВ

Від розміру мінімальної заробітної плати залежить сума мінімального розміру внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ).

Нагадаємо, мінімальний страховий внесок — це сума, визначена як добуток мінімального розміру заробітної плати та розміру ЄСВ, встановленого законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (п. 5 частини першої ст. 1 Закону про ЄСВ).

Якщо ЄСВ буде сплачено в розмірі, що є нижчим за мінімально допустимий, до страхового стажу в системах загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, соціального страхування з тимчасової непрацездатності, на випадок безробіття зараховуватиметься (за деякими винятками) менша кількість фактично відпрацьованого працівником часу.

Навантаження на ФОП

Максимальна величина бази нарахування ЄСВ (обмеження навантаження на ФОП) дорівнює 17 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом (п. 4 частини першої ст. 1 Закону о ЄСВ). Із суми доходу (заробітної плати), що перевищує максимальну величину бази нарахування ЄСВ, внесок не стягується (не нараховується і не утримується).

Враховуючи, що розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб у 2014 році зафіксований на відмітці 1 218 грн, щомісячний розмір обмеження навантаження на ФОП складе 20 706 грн.

Оплата невідпрацьованого часу

У випадках, передбачених ст. 209 і 218 КЗпП, невідпрацьований час оплачується виходячи з 50 % середньої зарплати, але не нижче за мінімальний розмір зарплати працівникам, які:

  • успішно навчаються в середніх загальноосвітніх вечірніх школах, класах, групах з очною та заочною формами навчання при загальноосвітніх школах, яким на період навчального року встановлюється робочий тиждень, скорочений на один робочий день або на відповідну йому кількість робочих годин (при скороченні робочого дня протягом тижня);
  • навчаються на останніх курсах вищих навчальних закладів, яким упродовж 10 навчальних місяців перед початком виконання дипломного проекту (роботи) або складанням державних іспитів щотижня надається один вільний від роботи день при шестиденному робочому тижні.

При п’ятиденному робочому тижні кількість вільних від роботи днів змінюється залежно від тривалості робочої зміни за умови збереження загальної кількості вільних від роботи годин.

Нові вимоги до статутного фонду

З ростом мінімальної заробітної плати підвищилися і вимоги до розміру мінімального статутного фонду акціонерних товариств. Це випливає із змісту ст. 14 Закону про акціонерні товариства. Тому засновникам акціонерного товариства корисно знати, що мінімальний розмір статутного фонду акціонерного товариства, створеного в 2014 році, повинен складати 1 522,5 тис. грн (1 218 х 1 250). До внесення засновниками половини суми статутного капіталу акціонерного товариства заборонено здійснювати операції, не пов’язані з його заснуванням (ч. 3 ст. 11 Закону про акціонерні товариства).

Банкрутити стане складніше

Збільшення розміру мінімальної заробітної плати вплине ще на один неприємний для багатьох момент — початок процедури банкрутства. Відповідно до п. 3 ст. 10 Закону про банкрутство боржнику слід «накопичити» боргові вимоги на суму, еквівалентну не менше 300 мінімальним зарплатам.

Тому де-юре процедуру банкрутства щодо підприємства-боржника зможуть почати в 2014 році лише у тому разі, якщо борги перевищать 365,4 тис грн (до речі, ще в жовтні 2013 року, щоб стати банкрутом, достатньо було накопичити боргів на суму 344,1 тис грн).

Компенсація за порушення авторських прав

Не обійшлося без мінімальної зарплати і в Законі про авторське право. Нагадаємо, суб’єкти авторського права для захисту своїх прав можуть звертатися до суду та інших органів у межах їхньої компетенції. При цьому суд може прийняти рішення про виплату порушником авторських прав компенсації, розмір якої залежить від мінімальної зарплати. Сума такої компенсації складає від 10 до 50 000 мінімальних заробітних плат, тобто з урахуванням встановленого з 1 січня розміру мінімальної зарплати — від 12 180 грн до 60 900 000 грн (абз. «г» п. 2 ст. 52 Закону про авторське право).

Резюме

Отже, розмір податкової соціальної пільги у 2014 році складає 609 грн. При цьому граничний розмір доходу, який дає право на ПСП, становить аж 1 710 грн. З огляду на динаміку зростання рівня зарплат, не варто сподіватися на суттєві бюджетні надходження за рахунок 17 %-ї ставки ПДФО. Адже планка для її застосування у 2014 році піднята до 12 180 грн (проти 11 470 грн у 2013 році). Проте у 2014 році можна абсолютно безболісно виплатити працівникам допомогу на оздоровлення у сумі 1 710 грн.

Розмір добових у цьому році також залишиться незмінним. У разі відряджень у межах України оподатковуваний прибуток підприємства можна буде зменшити на суму до 243,60 грн. При забезпеченні ж добовими працівника, відрядженого за межі України, цей показник складає 913,50 грн.

Слід також зважати на збільшення ставок єдиного податку і податку на нерухомість, а також на подорожчання торгових патентів. Адже і фіксовані ставки єдиного податку, і ставка збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності, і гранична ставка податку на нерухомість залежать від розміру мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня (у 2014 році — 1 218 грн).

Навантаження на фонд оплати праці підприємства у 2014 році залишиться на рівні грудня 2013 року. Отже, максимальна величина бази нарахування ЄСВ становитиме 20 706 грн. Із сум доходів, що перевищать цю максимальну величину, внесок не стягується.

Нагадаємо також, що з ростом мінімальної зарплати підвищено і вимоги до ро

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали