• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Премію нараховано звільненому працівникові: що з ЄСВ?

Алиса Чуднова

20.10.2015 3082 0 0

Після звільнення працівникові була виплачена квартальна премія, розмір якої менший від мінімальної зарплати (далі – МЗП). Чи потрібно обкладати таку премію ЄСВ, і якщо потрібно, то чи слід ураховувати при цьому розмір МЗП? Як відобразити суми премії у звіті з ЄСВ?

Так, така премія обкладається ЄСВ. Пояснимо чому.

Згідно з п. 2 ст. 7 Закону від 08.06.10 р. № 2464-VI (далі – Закон № 2464) якщо після звільнення людині нараховано зарплату за раніше виконану роботу, строк виконання якої перевищує календарний місяць, то ЄСВ нараховується. І база для нарахування ЄСВ у цьому випадку визначається таким чином: суму виплаченої зарплати потрібно поділити на кількість місяців, за які вона нарахована.

Премії за підсумками роботи за місяць, квартал, півріччя, рік уважаються виплатами за відпрацьований час і включаються до фонду оплати праці як додаткова заробітна плата або заохочувальні виплати (пп. 2.2.2, 2.3.2 Інструкції, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.04 р. № 5). Тому премії, виплачені звільненим працівникам, є базою обкладення ЄСВ.

Отже, суму премії слід поділити на кількість місяців, за які вона нарахована, визначити дохід (зарплата плюс частина премії) за кожний такий місяць і розрахувати суму ЄСВ з урахуванням:

  • максимальної бази обкладення ЄСВ;
  • МЗП, установленої на цей місяць. Адже, згідно з роз'ясненнями ДФС (ЗІР, категорія 301.04.01), якщо після додавання суми премії дохід за місяць становитиме менше від МЗП, то сума ЄСВ розраховується виходячи з розміру МЗП.

Правда, якщо раніше у відповідному місяці 2015 року зарплата працівника була менша від МЗП, то підприємство ще тоді повинне було нарахувати ЄСВ, виходячи з МЗП. Тому ЄСВ, нарахований раніше на суму різниці між МЗП і фактично нарахованою зарплатою, потрібно врахувати зараз при розрахунку ЄСВ, що нараховується на суму премії (можливо, ЄСВ донараховувати і не доведеться).

А ось суму ЄСВ для утримання, яку розраховують від фактично нарахованого доходу, потрібно буде донарахувати на суму премії.

У Звіті з ЄСВ (додаток 4 до Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 14.04.15 р. № 435, далі – Порядок № 435), суму премії звільненому працівникові за попередні місяці потрібно відобразити у звітному місяці. При цьому в таблиці 6 суму премії потрібно показати рівними частинами окремими рядками за місяці, за які премія була нарахована. У графі 10 «код типу нарахувань» зазначається 1. Кількість календарних днів перебування в трудових відносинах не зазначається. Причина: їх не можна зазначати в поточному періоді за минулі (майбутні) пе-ріоди, за винятком випадків щорічної відпустки, відпустки по вагітності та пологах і відновлення на роботі за рішенням суду (п. 9 розд. IV Порядку № 435).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Премію нараховано звільненому працівникові: що з ЄСВ?