Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Перенесення та продовження відпустки, відкликання з відпустки

Валерія Іванова

11.05.2016 81588 0 4


Акценти цієї статті:

  • у яких випадках і за якими підставами відпустка може бути перенесена або продовжена;
  • коли працівника можна відкликати з відпустки;
  • що загрожує роботодавцеві, якщо працівник буде відкликаний з відпустки без наявності законодавчих підстав;
  • як оформляється перенесення або продовження відпустки, відкликання працівника з відпустки.

У яких випадках може бути перенесена відпустка?

Щорічна чергова відпустка може бути перенесена:

1. За ініціативою працівника – у тому випадку, якщо роботодавець (ч. 1 ст. 80 КЗпП; ч. 1 ст. 11 Закону від 15.11.96 р. № 504/96-ВР, далі – Закон № 504):

  • своєчасно (не пізніше ніж за два тижні) не повідомив працівника про початок відпустки;
  • своєчасно (не пізніше ніж за три дні до початку відпустки) не виплатив працівникові відпусткові.

2. За ініціативою роботодавця – у тому випадку, якщо надання працівникові відпустки в раніше узгоджений період негативно відобразиться на нормальній роботі підприємства, і лише (ч. 3 ст. 80 КЗпП, ч. 3 ст. 11 Закону № 504):

  • з письмової згоди працівника;
  • після узгодження із профспілковим комітетом або уповноваженим представником трудового колективу (за наявності таких);
  • за умови, що в поточному році працівникові буде надана відпустка тривалістю не менше 24 календарних днів (далі – к. д.).

3. За підставами, передбаченими законодавством, якими є (ч. 2 ст. 80 КЗпП, ч. 2 ст. 11 Закону № 504):

  • тимчасова непрацездатність працівника, підтверджена лікарняним листом або довідкою (лист Мінсоцполітики від 20.08.10 р. № 233/18/99-10);
  • виконання працівником державних або громадських обов'язків, на час виконання яких він звільняється від основної роботи зі збереженням заробітної плати (це обов'язки, передбачені ст. 1 Закону від 12.12.91 р. № 1975-XII та ст. 1 Закону від 25.03.92 р. № 2232-XII);
  • настання строку відпустки по вагітності та пологах;
  • збіг щорічної відпустки з навчальною відпусткою.

Невикористана частина відпустки повинна бути надана працівникові до кінця робочого року. Але не буде порушенням, якщо працівник використає частину щорічної відпустки протягом наступного робочого року (ч. 2 ст. 12 Закону № 504, лист Мінсоцполітики від 05.07.13 р. № 290/13/116-13).

Якщо відпустка працівника переноситься за підставами, передбаченими законодавством, то нова дата надання відпустки повинна бути узгоджена працівником і роботодавцем. Якщо обставини, які стали причиною перенесення відпустки, виникли в період відпустки, тоді невикористана частина відпустки надається після закінчення дії таких обставин. Або за угодою між працівником і роботодавцем переноситься на інший період (ч. 4 ст. 11 Закону № 504).

Як оформляється перенесення відпустки?

Перенесення відпустки на іншу дату та узгодження нової дати чергової відпустки необхідно оформити письмово. Розглянемо два можливих варіанти.

1. Обставини, які зумовили перенесення дати відпустки, виникли до початку відпустки. Якщо при цьому перенесення відпустки ініціює:

  • працівник – таке узгодження оформляється письмовою заявою працівника на ім’я роботодавця про перенесення чергової відпустки на пізнішу дату, ніж передбачено графіком відпусток. У заяві повинна бути зазначена причина для такого перенесення. На заяві керівник підприємства ставить візу «Узгоджено», щоб заява працівника була прийнята для виконання працівником кадрової служби або співробітником, що виконує обов'язки кадровика;
  • роботодавець – тоді він зобов'язаний сповістити про це працівника й отримати його письмову згоду на таке перенесення. Це можна зробити, вручивши працівникові письмове повідомлення, у якому працівник зафіксує свою згоду на перенесення його відпустки на іншу дату. Законодавчо не встановлена форма такого повідомлення, тому повідомити працівника про перенесення дати його відпустки ви можете в довільній формі або за нашим зразком (див. зразок 1).
     

ЗРАЗОК 1

Водієві
Майстеренку К. Л.

Повідомлення

У зв'язку з виробничою необхідністю надання Вам щорічної чергової відпустки з 11.05.16 р. (згідно із графіком щорічних відпусток працівників ТОВ «Ласунка» на 2016 рік) тривалістю 24 календарних дні за раніше відпрацьований період з 11.02.15 р. по 10.02.16 р. перенесене на період з 18.07.16 р. по 10.08.16 р. включно.

Директор ТОВ «Ласунка»                                (підпис)                               Р. Д. Шрамченко

Узгоджено:

голова профкому                                             (підпис)                               Н. К. Єгоренко

З перенесенням відпустки згоден:                 (підпис)                               К. Л. Майстеренко

2. Обставини, які зумовили перенесення дати відпустки, виникли під час відпустки. У цьому випадку оформити таке перенесення слід як заявою працівника, так і наказом (розпорядженням) підприємства про перенесення відпустки (див. зразок 2).

ЗРАЗОК 2

Наказ

від 11.05.16 р. № 5-о                                                                                                        м. Дніпропетровськ

Про перенесення відпустки

1. Унаслідок надання водієві Калиниченку Олегу Петровичу з 11.05.16 р. відпустки у зв'язку з навчанням у Дніпропетровському національному університеті скасувати наказ від 18.04.16 р. № 1-о про надання Калиниченку О. П. чергової відпустки з 25.04.16 р. по 18.05.16 р.

2. Невикористану частину чергової відпустки тривалістю 8 календарних днів надати водієві Калиниченку О. П. після закінчення відпустки у зв'язку з навчанням у Дніпропетровському національному університеті.

Підстава: наказ від 11.05.16 р. № 4-о «Про надання навчальної відпустки».

Директор ТОВ «Ласунка»                               (підпис)                                 Р. Д. Шрамченко

Ознайомлений:                                                (підпис)                                О. П. Калиниченко

У яких випадках відпустка може бути продовжена?

Підстави для обов'язкового продовження чергової відпустки аналогічні підставам для його обов'язкового перенесення (ч. 2 ст. 80 КЗпП, ч. 2 ст. 11 Закону № 504). Перелік таких підстав наведено вище. Продовження відпустки необхідно оформити наказом (розпорядженням) (див. зразок 3).

ЗРАЗОК 3

<...>

Про продовження відпустки

У зв'язку з тимчасовою непрацездатністю електрика Торопенка Дмитра Вікторовича в період з 26.04.16 р. по 29.04.16 р. продовжити чергову відпустку, надану Торопенку Д. В. наказом від 18.04.16 р. № 2-о на період із 25.04.16 р. по 29.04.16 р. включно, на 4 календарних дні – по 05.05.16 р. включно.

Директор ТОВ «Ласунка»                              (підпис)                                Р. Д. Шрамченко

Ознайомлений                                                (підпис)                                Д. В. Торопенко

Також відпустка продовжується на святкові та неробочі дні, які припали на час відпустки. Згідно зі ст. 73 КЗпП та ст. 5 Закону № 504 такими днями є:

  • 1 січня – Новий рік;
  • 7 січня – Різдво Христове;
  • 8 березня – Міжнародний жіночий день;
  • 1 та 2 травня – День міжнародної солідарності трудящих;
  • 9 травня – День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День Перемоги);
  • 28 червня – День Конституції України;
  • 24 серпня – День незалежності України;
  • 14 жовтня – День захисника України;
  • 1 день (неділя) – Великдень;
  • 1 день (неділя) – Трійця.

У такому разі видавати або зазначати це в наказі не треба. Свята враховуються при визначенні тривалості відпустки, зазначеної в наказі. Наприклад, працівникові надається відпустка на 14 к. д. із 20.06.16 р. У такому разі в наказі період відпустки повинен бути зазначений з 20.06.16 р. по 04.07.16 р. включно. Тобто працівник відпочиватиме 15 к. д. (з 20.06.16 р. по 04.07.16 р.), з яких 14 днів – це відпустка і 1 день свято – 28.06.16 р.

У яких випадках можна відкликати працівника з відпустки?

Згідно із законом відкликати працівника з відпустки можна тільки з його згоди і виключно для запобігання або усунення наслідків стихійного лиха або виробничої аварії чи для запобігання нещасному випадку, простою, загибелі або псуванню майна (ч. 8 ст. 79 КЗпП, ч. 3 ст. 12 Закону № 504). В інших випадках законодавство не дозволяє роботодавцеві відкликати працівника з відпустки.

Відкликання працівника з відпустки оформляється наказом або розпорядженням (див. зразок 4). На практиці найчастіше згоду працівника на відкликання з відпустки отримують заздалегідь (про всяк випадок), а потім закріплюють письмово або заявою працівника (наприклад, за зразком 5), або у вигляді погоджувального напису в наказі.

ЗРАЗОК 4

<...>

Про відкликання з відпустки

НАКАЗУЮ:

1. У зв'язку з необхідністю усунення наслідків виробничої аварії відкликати з 11.05.16 р. електрика Шапорова Д. Ю. з чергової відпустки, наданої наказом від 06.05.16 р. № 6-о на період з 11.05.16 р. по 03.06.15 р.

2. Уважати Шапорова Д. Ю. з 11.05.16 р. таким, що став до виконання посадових обов'язків.

Директор ТОВ «Ласунка»                                                (підпис)                Р. Д. Шрамченко

Ознайомлений і з відкликанням з відпустки згоден:     (підпис)                Д. Ю. Шапоров

ЗРАЗОК 5

Директорові ТОВ «Ласунка»
Шрамченку Р. Д.

продавця
Романенко Н. Г.

Заява

Я, Романенко Надія Георгіївна, згодна на відкликання з чергової щорічної відпустки, наданої наказом ТОВ «Ласунка» від 06.05.16 р. № 7-о, і готова стати до виконання трудових обов'язків з 12.05.16 р.

12.05.16 р.                                                (підпис)                                                Н. Г. Романенко

Як бути, якщо співробітник потрібний на роботі, а законодавчих підстав для відкликання його з відпустки немає?

На практиці такі ситуації виникають нерідко. Найчастіше це викликано необхідністю підмінити відсутнього працівника або виконати важливу і термінову роботу. Тоді роботодавець просить відпускника вийти на роботу до закінчення строку його відпустки. Якщо працівник не заперечує вийти на роботу, не догулявши свою відпустку, він виходить. У цьому випадку відкликання працівника з відпустки також оформляється наказом (розпорядженням) з обов'язковою згодою працівника.

Проте роботодавцеві (підприємству або підприємцеві) слід пам'ятати, що в такій ситуації він може бути притягнутий до відповідальності за порушення вимог ч. 8 ст. 79 КЗпП, ч. 3 ст. 12 Закону № 504 у вигляді штрафу в розмірі 1 МЗП (мінімальна зарплата) на підставі абзацу шостого ч. 2 ст. 265 КЗпП. У 2016 році розмір МЗП становить: з 1 січня – 1 378 грн., з 1 травня – 1 450 грн., з 1 грудня – 1 550 грн. (ст. 8 Закону від 25.12.15 р. № 928-VIII).

А крім того, посадові особи підприємства або підприємець можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі від 30 до 100 НМДГ (від 510 до 1 700 грн.) на підставі ч. 1 ст. 41 КУпАП.

А як щодо кримінальної відповідальності, передбаченої ст. 172 Кримінального кодексу, за грубе порушення трудових прав працівника? Уважаємо, що в цьому випадку немає підстав для притягання посадових осіб підприємства або підприємця до такої відповідальності. Адже працівник дав згоду на своє відкликання з відпустки. Отже, не можна говорити про грубе порушення його прав.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали