Відпустки: порядок надання, розрахунок, виплата
07.04.2017 4381 0 1
З першого ж дня прийняття співробітника на роботу починається відлік періоду для надання відпустки. При цьому право на відпустку мають особи, у яких укладено трудові договори з підприємствами, організаціями та установами, незалежно від форм власності, а також які працюють у фізичних осіб – підприємців.
Питання, пов'язані з відпустками, регулюються Конституцією України, КЗпП, Законом від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон № 504).
На період відпустки за співробітником зберігається місце роботи та заробітна плата (допомога) у передбачених Законом випадках. Заборонено замінювати відпустку грошовою компенсацією, крім таких випадків:
- звільнення – виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної відпустки, а також додаткових відпусток співробітникам, які мають дітей або повнолітню дитину – інваліда з дитинства підгрупи А I групи інвалідності;
- звільнення керівних, педагогічних, наукових, науково-педагогічних співробітників, фахівців навчальних установ, які до звільнення відпрацювали не менше 10 місяців. Грошова компенсація виплачується з розрахунку повної тривалості щорічної відпустки;
- за бажанням співробітника, якщо тривалість наданої щорічної та додаткових відпусток не менше 24 календарних днів (далі – к. д.).
Співробітникам, які не досягли 18 років, заміна всіх видів відпустки грошовою компенсацією заборонена.
Види відпусток:
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року