Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Відпустка з подальшим звільненням: як оформити?

05.09.2019

Ситуація із практики

Чи може працівник використати відпустку в разі звільнення? Яким чином та якою датою у такому разі потрібно оформити звільнення?

У разі звільнення працівнику виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки (ч. 1 ст. 83 КЗпП; ч. 1 ст. 24 Закону від 15.11.96 р. № 504/96-ВР, далі – Закон № 504).

Проте відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону № 504 за бажанням працівника в разі його звільнення (крім звільнення за порушення трудової дисципліни) йому має бути надано невикористану відпустку з подальшим звільненням.

Отже, у разі звільнення працівник може обрати – отримати грошову компенсацію за всі невикористані дні щорічної відпустки або використати належну йому відпустку з подальшим звільненням.

Зверніть увагу: відпустку з подальшим звільненням надають тільки за бажанням працівника. Роботодавець не має права наполягати на оформленні працівником відпустки.

Скористатися відпусткою перед звільненням працівник може, тільки якщо його звільнення не є дисциплінарним стягненням відповідно до ст. 147 КЗпП. Якщо працівника звільняють за п. 3, 4, 7, 8 ст. 40 КЗпП, йому лише виплачують компенсацію за невикористану відпустку.

Важливо! Якщо працівникові за його бажанням було надано невикористану відпустку з подальшим звільненням, датою звільнення вважається останній день відпустки (ч. 1 ст. 3 Закону № 504).

Невикористана відпустка може надаватися за бажанням і працівнику, який звільняється у зв’язку із закінченням строку трудового договору, навіть якщо час відпустки повністю або частково перевищує строк договору. У цьому разі чинність трудового договору продовжується до закінчення відпустки (ч. 2 ст. 3 Закону № 504).

Для оформлення відпустки з подальшим звільненням працівник може подати роботодавцю одну заяву з формулюванням: «Прошу надати мені відпустку з подальшим звільненням за власним бажанням» (див. зразок 1 нижче). Адже, якщо час відпустки не збігається зі строками, зазначеними в графіку відпусток, роботодавцю необхідно мати певну підставу для видання наказу про надання відпустки.

На підставі заяви роботодавець видає накази: про надання відпустки (див. зразок 2) та про звільнення (див. зразок 3).

Майте на увазі! Одним наказом оформлювати відпустку з подальшим звільненням не рекомендується, адже протягом двох тижнів працівник має право відкликати свою заяву про звільнення.

Відповідно до п. 2.4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту та Мінсоцзахисту від 29.07.93 р. № 58, запис про звільнення працівника вносять до його трудової книжки у день звільнення. Це не слід робити раніше, навіть якщо працівник подав заяву на відпустку з подальшим звільненням. Адже за час попередження обставини можуть змінитися і працівник може відкликати свою заяву на звільнення.

ЗРАЗОК 1

Директору ТОВ «Колос»
Прокопенку М. І.

Тракториста-машиніста
Колоскова П. М.

Заява

Прошу надати мені щорічну основну відпустку з 15 липня 2019 року тривалістю 24 календарних дні з подальшим звільненням за власним бажанням.

11.07.19 р.                  (підпис)                 П. М. Колосков

ЗРАЗОК 2

Товариство з обмеженою відповідальністю «Колос»

Наказ

12.07.19 р. 

м. Київ

№ 174-п

Про надання відпустки

НАКАЗУЮ:

1. Надати Колоскову Петру Миколайовичу, трактористу-машиністу, щорічну основну відпустку з 15 липня 2019 року за період роботи з 17 липня 2018 року по 14 липня 2019 року тривалістю 24 календарних дні.

2. Бухгалтерії виплатити Колоскову П. М. заробітну плату за час відпустки.

Підстава: заява Колоскова П. М. від 11.07.19 р.

Директор                 (підпис)                 М. І. Прокопенко

З наказом ознайомлений:

12.07.19 р.              (підпис)                 П. М. Колосков

ЗРАЗОК 3

Товариство з обмеженою відповідальністю «Колос»

Наказ

06.08.19 р.

м. Київ

№ 175-п

Про звільнення з роботи

НАКАЗУЮ:

1. Звільнити Колоскова Петра Миколайовича, тракториста-машиніста, із 7 серпня 2019 року за власним бажанням, ст. 38 КЗпП України.

2. Бухгалтерії провести з Колосковим П. М. повний розрахунок відповідно до чинного законодавства.

Підстава: заява Колоскова П. М. від 11.07.19 р.

Директор                 (підпис)                 М. І. Прокопенко

З наказом ознайомлений:

06.08.19 р.              (підпис)                 П. М. Колосков

Зразок 1-3.doc
Завантажити
Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Статті за темою
06.05.2025
Чи включати до стажу для щорічної відпустки період, коли роботодавець виплачував кошти мобілізованому працівнику?
Під час воєнного стану багато роботодавців продовжують підтримувати своїх мобілізованих працівників, виплачуючи їм кошти, наприклад, середній заробіток або інші компенсації. За таких обставин виникає запитання: чи зараховується період, коли роботодавець виплачував кошти мобілізованому працівнику, до...
06.05.2025
Особливості надання відпустки в перший рік роботи працівника
У перший рік роботи виникає чи не найбільша кількість запитань як у працівника, так і в роботодавця, як-от: чи можна надати відпустку, якщо працівник не відпрацював пів року; якої тривалості можна надати відпустку, якщо працівник не відпрацював повний робочий рік; чи можна надати відп...
06.05.2025
Кому можна надати відпустку поза графіком?
Законодавство України передбачає певні категорії працівників, які мають право на першочергове або позачергове надання відпустки, тобто в зручний для них час, а також можливість перенесення відпустки на інший час. У цій статті ми розглянемо, кому можна надати відпустку поза графіком, які умови для ць...
Популярне
05.04.2025
Продовження строку корисного використання повністю замортизованих основних засобів
Ситуація із практики: строк, визначений під час первинного визнання об’єкта основних засобів (далі – ОЗ), уже закінчився, а актив продовжує використовуватися. НП(С)БУ 7 передбачено, що строк корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ переглядається в разі зміни очікуван...
27.06.2025
Які документи повинен мати водій для прийняття на роботу
У цій статті розглянуто, які документи слід вимагати від водія під час прийняття його на роботу. Під час виконання трудових обов’язків водій відповідає за транспортний засіб (далі – ТЗ), пасажирів, вантаж. Тому роботодавець, приймаючи особу на таку посаду, повинен перевірити, чи є в неї ...
23.04.2025
Безплатне отримання ОЗ від резидента
Підприємство може отримати об’єкт основних засобів (далі – ОЗ) як за плату, так і безплатно. В останньому випадку бухгалтерів зазвичай цікавить, як визначити вартість об’єкта, за якою його потрібно оприбуткувати, та яким документом підтвердити таку вартість. У статті розповімо, як ...
Нове
27.06.2025
Які документи повинен мати водій для прийняття на роботу
У цій статті розглянуто, які документи слід вимагати від водія під час прийняття його на роботу. Під час виконання трудових обов’язків водій відповідає за транспортний засіб (далі – ТЗ), пасажирів, вантаж. Тому роботодавець, приймаючи особу на таку посаду, повинен перевірити, чи є в неї ...
27.06.2025
Виробнича практика студентів закладів вищої освіти та її оформлення
Із статті ви дізнаєтесь, як має проходити виробнича практика студентів закладів вищої освіти та чи можна оформити трудові відносини зі студентом-практикантом. Проходження практики студентами закладів вищої освіти дещо відрізняється від проходження практики учнями закладів професійної освіти. У статт...
26.06.2025
Оплата практики студентів та керівників практики
У статті розглянуто особливості оплати практики студентів вищих навчальних закладів та керівників практики. Оплата виробничої практики студентів закладів вищої освіти та керівників такої практики має свої особливості. У статті розповімо про те, у який спосіб та за яких умов оплачується практика студ...
Кращі матеріали