Щодо правил військового обліку жінок
У 2024 році відбулося чимало законодавчих змін, які стосуються ведення військового обліку підприємствами. Торкнулися вони і порядку ведення військового обліку військовозобов’язаних жінок. У зв’язку із цим у підприємств виникає багато запитань. У консультації розкажемо, що саме змінилося, і відповімо на ваші запитання.
Запитання – відповіді
1. Що змінилося для військовозобов’язаних жінок та їх роботодавців і з якої дати діють ці зміни?
Справді, у травні 2024 року з’явилися зміни щодо військовозобов’язаних жінок та їх військового обліку на підприємстві.
Нагадаємо, що наразі правила ведення військового обліку на підприємствах визначені такими нормативними актами:
- Законом від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов’язок і військову службу» (далі – Закон № 2232);
- Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженим постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487 (далі – Порядок № 1487);
- Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженим постановою КМУ від 16.05.2024 № 560 (далі – Порядок № 560).
До Закону № 2232 у травні 2024 року було внесено зміни, проте перелік жінок, які є військовозобов’язаними, залишився тим самим. А саме: військовозобов’язаними є жінки, придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, які закінчили заклади професійної (професійно-технічної), професійної передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність (ч. 11 ст. 1 Закону № 2232). Такі жінки підлягають взяттю на військовий облік в обов’язковому порядку.
А жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міноборони, і придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, ставляться на військовий облік військовозобов’язаних за їх бажанням. Ідеться про перелік, затверджений наказом Міноборони від 11.10.2021 № 313.
А от у Порядку № 1487 є зміни щодо правил військового обліку військовозобов’язаних жінок! Ці зміни діють з 18.05.2024 у зв’язку з набуттям чинності постановою КМУ від 16.05.2024 № 563.
Нагадаємо, що правила військового обліку жінок наведено у п. 50, 51 Порядку № 1487. Саме до п. 51 Порядку № 1487 було внесено зміни – із нього виключено абзац перший. А згідно із цим абзацом жінки, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю, але не перебували на військовому обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК) і не отримували військово-обліковий документ до дати затвердження Порядку № 1487 (тобто до 30.12.2022), могли працевлаштовуватися як невійськові до кінця 2026 року.
Як бачимо, ця пільга для військовозобов’язаних жінок втратила свою силу достроково! А роботодавець, який приймає на роботу жінок, що мають медичну або фармацевтичну спеціальність, тепер має прямий обов’язок вимагати у них військово-обліковий документ.
2. На нашому підприємстві вже працюють жінки, що мають медичну або фармацевтичну спеціальність, які не перебувають на військовому обліку (не мають військово-облікового документа). Вони були прийняті підприємством як невійськовообов’язані на підставі норми абзацу першого п. 51 Порядку № 1487. Чи потрібно зараз щось робити роботодавцю?
Наразі вашому підприємству слід повідомити таких співробітниць про необхідність стати на військовий облік у ТЦК та отримати військово-обліковий документ.
Видайте відповідний наказ та ознайомте з ним військовозобов’язаних жінок під підпис. Як обґрунтування у цьому наказі дайте посилання на п. 51 Порядку № 1487. Також у наказі можна зазначити, що за невиконання обов’язків щодо правил військового обліку таким працівникам загрожує штраф на підставі ст. 210 КУпАП (у розмірі від 1 000 до 1 500 НМДГ, тобто від 17 000 до 25 000 грн).
Також не забудьте, що про працівниць, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність і не перебувають на військовому обліку, підприємство зобов’язане повідомити відповідний ТЦК. Такий обов’язок передбачений п. 51 Порядку № 1487, і він залишився незмінним після внесення змін до цього Порядку. Повідомлення складається у довільній формі (у вигляді листа).
3. Підприємство приймає на роботу жінку, яка перебуває на військовому обліку та має військовий квиток. За якими правилами зараз вести військовий облік таких співробітниць?
Якщо жінка вже перебуває на військовому обліку в ТЦК, вона пред’являє роботодавцю військово-обліковий документ. А далі вже роботодавець веде щодо цієї працівниці персональний військовий облік відповідно до приписів Порядку № 1487.
Нагадаємо, основні моменти такого обліку.
Так, про прийняття на роботу військовозобов’язаної жінки роботодавець повинен повідомити ТЦК протягом 7 днів з дати оформлення наказу про прийняття на роботу за формою, наведеною в додатку 4 до Порядку № 1487 (п. 34 Порядку № 1487).
У 5-денний строк інформацію про прийняту військовозобов’язану працівницю потрібно внести (п. 41 Порядку № 1487):
- до Списку персонального військового обліку (додаток 5 до Порядку № 1487);
- Відомостей оперативного обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (додаток 12 до Порядку № 1487).
Зверніть увагу! Списки персонального військового обліку складаються окремо за 4 групами. Військовозобов’язаних та резервістів з-поміж жінок потрібно відображати у третій групі цих списків (п. 36 Порядку № 1487). |
4. Підприємство приймає на роботу жінку на посаду, яка ніяк не пов’язана з медициною та фармакологією. І ми можемо не знати, що вона має диплом за цими спеціальностями. Чи загрожує нам штраф, якщо потім з’ясується, що такий диплом працівниця має?
Ні, у такому разі посадовим особам підприємства штраф не загрожує. Якщо робота жінки ніяк не пов’язана з медициною або фармацевтикою, то ви не зобов’язані цікавитися наявністю у неї диплома за цими спеціальностями (навіть якщо вона його має).
Ба більше, ст. 25 КЗпП забороняє роботодавцю вимагати у працівника під час працевлаштування документи, подання яких не передбачене законодавством.
Якщо для посади, на яку ви приймаєте працівницю, не потрібен диплом медика або фармацевта, то ви не маєте права вимагати у неї цей диплом. Відповідно, ви ніяк не можете перевірити, є така жінка військовозобов’язаною чи ні. Отже, і застосування у цьому разі відповідальності до посадових осіб підприємства буде неправомірним.
Коментарі до матеріалу