Деякі питання оплати праці: доплати і надбавки
У разі залучення працівника до роботи у вихідний день, за умови погодження з профспілковим комітетом, як оплачувати компенсацію за зазначену роботу? Працівник має доплату за роботу в шкідливих умовах, надбавку за профмайстерність. Законодавством визначено оплату у подвійному розмірі погодинної або денної ставки. А щодо оплати доплат та надбавок нічого не находимо.
Відповідно до ст. 72 КЗпП робота у вихідний день може компенсуватися, за згодою сторін, наданням іншого дня відпочинку або у грошовій формі у подвійному розмірі (так званий принцип «або-або»).
Тобто до початку роботи сторони повинні погодити, як буде компенсована робота у вихідний і це питання має бути відображене у наказі про залучення до роботи у вихідний.
Якщо надається день відпочинку (відгул), то робота у вихідний оплачується в одинарному розмірі, день відпочинку не оплачується. Хоча інколи підприємства вчиняють навпаки: день роботи у вихідний не оплачують, а день відпочинку оплачують і задаються запитанням «а яку відмітку в такому разі робити в табелі обліку робочого часу?».
Оплата за роботу у вихідний день обчислюється за правилами ст. 107 КЗпП і, як правильно сказано у запитанні, оплачується у подвійному розмірі:
- відрядникам - за подвійними відрядними розцінками;
- працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками, - у розмірі подвійної годинної або денної ставки;
- працівникам, які одержують місячний оклад, - у розмірі одинарної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота у святковий і неробочий день провадилася у межах місячної норми робочого часу, і в розмірі подвійної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота провадилася понад місячну норму.
Оплати у зазначеному розмірі провадиться за години, фактично відпрацьовані у святковий і неробочий день.
Як бачимо, у ст. 107 КЗпП йдеться про розцінки, годинні чи денні ставки. І нічого не сказано про премії, доплати та надбавки за роботу у вихідний день. Тож вони, на відміну від розцінок, годинних чи денних ставок, не подвоюються.
Коментарі до матеріалу