Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Медичний огляд водіїв

23.07.2019 13777 0 0


У консультації йтиметься про правила, періодичність та особливості проведення медоглядів водіїв транспортних засобів (далі – ТЗ), які працюють на підприємстві або в підприємця.


Види медоглядів

Види медичних оглядів, які повинні проходити водії, а також особливості їх проведення встановлено в Положенні № 65/80, Порядках № 1238 і № 1465. Зупинимося на кожному з них докладніше.

Попередній медогляд

Перед отриманням посвідчення на право керування ТЗ відповідної категорії кандидати обов’язково проходять попередній медогляд. За його результатами видається медична довідка за формою додатка 1 до Положення № 65/80. У довідці вказується здатність водія керувати ТЗ відповідної категорії та строк її дії. При прийнятті на роботу водій повинен пред’явити цю довідку роботодавцю.

Періодичні медогляди

Згідно з п. 1.3 Положення № 65/80 для підтвердження права на керування ТЗ періодичному медогляду підлягають водії ТЗ віком:

  • до 55 років (включно) – один раз на 10 років;
  • від 56 до 75 років (включно) – один раз на 3 роки;
  • від 76 років і більше – один раз на рік.

Зверніть увагу! Водії, які перевозять пасажирів і вантажі, повинні проходити періодичні медогляди раз на рік.

Позмінні передрейсові та післярейсові медогляди

Щозмінні передрейсові та післярейсові медогляди водіїв ТЗ здійснюються за рахунок роботодавця лікарями лікувального профілю та/або молодшими медпрацівниками з медичною освітою за фахом «Сестринська справа», «Лікувальна справа» (п. 1.8 Положення № 65/80).

Такі медогляди проводяться в спеціальному приміщенні. Воно повинне бути оснащене відповідно до Табеля оснащення постійного спеціального приміщення для проведення передрейсового та післярейсового медичних оглядів водіїв транспортних засобів за формою додатка 2 до Положення № 65/80 (п. 4.3 цього Положення).

Водій не може бути допущений до керування ТЗ, якщо:

  • у нього буде виявлений підвищений або знижений артеріальний тиск, прискорення серцевих скорочень або значні відхилення від індивідуальної норми;
  • він буде перебувати в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Результати проведеного медогляду заносяться до Журналу передрейсового та післярейсового медичних оглядів водіїв за формою додатка 3 до Положення № 65/80. Медпрацівник власноручно заповнює всі графи журналу, а водій ставить свій підпис у графі «Підпис водія про відсутність скарг».

Відсторонені від роботи за станом здоров’я водії направляються на дообстеження до установу охорони здоров’я. При виявленні ознак захворювання та недоліків, включених до Переліку № 299, перевізник на підставі подання медпрацівника направляє водія на позачерговий медогляд (п. 4.7 Положення № 65/80).

Позачерговий медогляд

Такий медогляд проводиться за направленням роботодавця-перевізника на підставі медичних даних про постійне погіршення стану здоров’я водія або при виявленні ознак захворювання та недоліків із Переліку № 299.

Психіатричний медогляд

Проведення психіатричних оглядів регламентується Порядком № 1465. Зокрема, водії ТЗ усіх категорій повинні проходити: попередній психіатричний медогляд перед прийманням на роботу та періодичний – раз на два роки. Водій може пройти такий огляд у психіатра в державних і комунальних психіатричних закладах (установах охорони здоров’я, що мають у своєму складі спеціалізовані психоневрологічні центри, відділення, кабінети) за місцем свого проживання. Після проходження медогляду водію видається медична довідка за формою № 122-2/о (додаток до Порядку № 1465).

Якщо в результаті обстеження у водія будуть виявлені ознаки психічного захворювання (розлади), наведеного в Переліку № 1465, або якщо він страждав на тяжкий психічний розлад у минулому (не менше 5 років тому), а також у випадку незгоди водія з результатами психіатричного огляду, він повинен буде пройти додаткове психіатричне обстеження амбулаторно або в умовах стаціонару. Рішення про наявність психіатричних протипоказань для виконання окремих видів діяльності після додаткового психіатричного обстеження приймається лікарсько-консультаційною комісією (далі – ЛКК) (п. 6 Порядку № 1465).

Наркологічний медогляд

Водії всіх категорій зобов’язані проходити наркологічний медогляд (п. 11 Порядку № 1238). Попередній наркологічний огляд передбачений при прийнятті на роботу, а періодичний – раз на два роки. Такий огляд проводиться в наркологічному закладі за місцем проживання водія. Документом, який свідчить про його проходження, є сертифікат про проходження профілактичного наркологічного огляду (зразок сертифіката затверджено Постановою № 1238).

Якщо в результаті профогляду у водія виявлено ознаки наркологічного захворювання або він не згодний із результатами огляду, тоді йому доведеться пройти додаткове наркологічне обстеження, психологічне тестування та медичне лабораторне обстеження в умовах стаціонару. Рішення про наявність наркологічного захворювання в такому випадку приймає ЛКК (п. 5 Порядку № 1238).

Можливі практичні ситуації

Що робити роботодавцю, якщо водій відмовляється проходити медогляд?

У випадку відмови водія від проходження медогляду роботодавець має право притягти його до дисциплінарної відповідальності (ст. 147–152 КЗпП) і зобов’язаний відсторонити від роботи до проходження ним медогляду. Для цього необхідно видати відповідний наказ. Час, протягом якого співробітник ухиляється від медогляду, йому не оплачується (ст. 46 КЗпП).

При проходженні медогляду у водія було виявлене захворювання, при якому протипоказане керування ТЗ. Як учинити роботодавцю в такому випадку?

Якщо при проходженні медогляду в обстеженого водія виявлено захворювання з Переліку № 299, йому протипоказано керувати ТЗ відповідної категорії. Тоді роботодавець повинен перевести його на більш легку роботу відповідно до медичного висновку. Якщо співробітник відмовляється від такого переведення, його можна звільнити на підставі п. 2 ст. 40 КЗпП (виявлення невідповідності працівника обійманій посаді або виконуваній роботі внаслідок стану здоров’я, що перешкоджає продовженню даної роботи).

Висновки

Водії підприємства зобов’язані проходити попередні, періодичні, наркологічні та психіатричні медогляди. Якщо водій працює в перевізника, він також зобов’язаний проходити передрейсові огляди, а при виявленні ознак захворювання – післярейсові медогляди. Якщо водій ухиляється від проходження медогляду, роботодавець має право відсторонити його від роботи без виплати зарплати за цей період.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали