• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Як заповнити довідку-розрахунок, якщо страхувальник переплатив ЄСВ

Стаття-підказка: на умовному числовому прикладі показано, як треба діяти, якщо підприємство переплатило до бюджету ЄСВ.

Нагадаємо всім страхувальникам, що банки зобов'язані приймати грошові чеки, платіжні доручення та інші розрахункові документи на видачу зарплати тільки при одночасній сплаті авансових платежів з ЄСВ у розмірі не меншому 1/3 суми виплати (п. 2 Порядку, затвердженого наказом Міндоходів від 09.09.13 р. № 453, далі – Порядок № 453). А якщо заявлена у платіжці сума ЄСВ менша від цієї величини, тоді роботодавець разом з розрахунковими документами повинен подати до банку оригінал довідки-розрахунку (за формою додатка 1 до Порядку № 453), узгодженої зі своєю податковою інспекцією.

Чому банки зобов'язані це робити? Тому що саме банки контролюють своєчасну і повну сплату до бюджету ЄСВ (ч. 2 ст. 24 Закону від 08.07.10 р. № 2464-VI, далі – Закон № 2464).

А що робити, якщо підприємство переплатило ЄСВ? Як при черговому складанні довідки-розрахунку врахувати переплату?

Завважимо, що Порядок № 453 будь-яких пояснень з приводу заповнення довідки-розрахунку не містить. Рекомендації щодо її заповнення наведено тільки в листі ПФУ від 31.07.09 р. № 14015/03-30 (листом можна керуватися і зараз – у частині, що не суперечить чинному законодавству). У цьому листі, а також у ЗІР (категорія 301.10) говориться, що в рядку 4 «Переплата єдиного внеску» слід зазначати суму переплати без урахування авансових платежів.

Для наочності пояснимо сказане на умовному числовому прикладі (за основу взято запитання нашого читача).

Приклад

Бухгалтер підприємства (платника ЄСВ за ставкою 37 %) для виплати працівникам зарплати за першу половину липня оформив чек на 37 575 грн. (нарахована сума становить 45 000 грн.). При цьому сплатив авансом: нараховану суму ЄСВ – 16 650 грн. (45 000 грн. хх 37 %); утриману суму ПДФО – 6 750 грн. (45 000 грн. х 15 %); утриману суму військо­вого збору – 675 грн. (45 000 грн. х 1,5 %).

Із зарплати за першу половину місяця підприємство не утримує ЄСВ згідно з ч. 8 ст. 9 Закону № 2464. Довідка-розрахунок не складалася, оскільки сума нарахованого ЄСВ (16 650 грн.) виявилася більшою, ніж 1/3 суми виплати 12 533,33 грн. (37 575 грн. х 1/3).

При розрахунку зарплати за другу половину місяця бухгалтер виявив помилку, допущену при нарахуванні ЄСВ за травень – червень 2015 року (на зарплату окремих працівників ЄСВ нараховувався без урахування максимальної величини). У результаті утворилася переплата з ЄСВ у сумі 10 000 грн.


Як виправити помилку

Дивимося, що у нас вийшло за звітний період. Загальна сума нарахованої зарплати за липень становить 90 000 грн. При цьому сума ЄСВ – 36 540 грн., з них:

  • утримана сума 3 240 грн. (90 000 грн. х 3,6 %) – підлягає сплаті до бюджету повністю;
  • з нарахованої суми 33 300 грн. (90 000 грн. х 37 %) з урахуванням авансового платежу за липень (16 650 грн.) і переплати за травень-червень (10 000 грн.) – підлягає сплаті тільки 6 650 грн. (33 300 грн. – 16 650 грн. – 10 000 грн.).

Крім того, утримано із зарплати за липень:

  • ПДФО в сумі 13 014 грн. [(90 000 грн. –– 3 240 грн.) х 15 %];
  • військовий збір у сумі 1 350 грн. (90 000 грн. х 1,5 %).

Підприємство оформило чек на отримання заробітної плати за другу половину місяця в сумі 34 821 грн. [90 000 грн. – 3 240 грн. – 13 014 грн. – 1 350 грн. – 37 575 (аванс у гривнях)].

Порівняємо показники:

  • 1/3 суми, зазначеної в чеку, становить 11 607 грн. (34 821 грн. х 1/3);
  • сума ЄСВ (у частині нарахувань), заявлена до сплати, становить 6 650 грн.

Оскільки сума 6 650 грн. менша від 11 607 грн., то разом із чеком на зарплату слід подати банку оригінал довідки-розрахунку. У цьому випадку банк зобов'язаний видати суму заробітної плати, зазначену в чеку. Заповнимо довідку-розрахунок виходячи з наших даних:

<...>

ДОВІДКА-РОЗРАХУНОК на 5 серпня 2015 року

Найменування платника єдиного внеску: ТОВ «Браво»

№ рахунка: 19002461646275

Найменування банку: ПАТ «Укрсоцбанк»

№з/п

Назва показника

Сума,

грн

1

2

3

1

Заробітна плата, зазначена в платіжному дорученні або грошовому чеку, або іншому розрахунковому документі, у т. ч.:

34 821,00

1.1

Заробітна плата, що перевищує максимальну величину, з якої справляється єдиний внесок

1.2

Заробітна плата працюючих інвалідів

2

1/3 різниці рядків 1, 1.1 та 1.2

(1/3 х (р. 1 – р. 1.1 – р. 1.2))

11 607,00*

3

1/12 від суми, зазначеної в рядку 1.2

4

Переплата єдиного внеску

10 000,00**

5

Сума єдиного внеску, яка зазначається в розрахунковому документі та підлягає перерахуванню (р. 2 + р. 3 – р. 4)

1 607,00*

Інформація для банку:

Чек на суму 34 821 грн., заробітна плата за другу половину липня 2015 року.

(заробітна плата, зазначена в грошовому чеку або платіжному дорученні, або іншому розрахунковому документі)

Платіжне доручення від 05.08.15 р. 502 у сумі 6 650 грн.

(дата, номер та сума погодженого розрахункового документа на сплату єдиного внеску)

<...>

_____________________________________

* У рядку 2 довідки-розрахунку можна зазначити не тільки розрахункову суму ЄСВ – 11 607 грн., але й фактично нараховану до сплати за другу половину жовтня, тобто 16 650 грн. Тоді і в рядку 5 можна буде показати також і фактичну суму ЄСВ, що підлягає перерахуванню до бюджету і зазначена в платіжному дорученні. Проте на практиці фіскальні органи цього не вимагають. Можна учинити ще простіше. Розрахувати суму в рядку 4 так, щоб у рядку 5 отримати суму ЄСВ до сплати.

** У рядку 4 довідки-розрахунку зазначена сума переплати ЄСВ (10 000 грн.) без урахування суми авансового платежу за першу половину жовтня (16 650 грн.).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Як заповнити довідку-розрахунок, якщо страхувальник переплатив ЄСВ